Igrači s platom od 500 evra srušili Partizan

20. 08. 2012. 22:00

Творац великог успеха: тренер Богић Богићевић (лево) са једним од помоћника Драганом Цветићем

Na samo tridesetak kilometara od prestonice nalazi se dom fudbalera Donjeg Srema u Pećincima. Ovo selo sa 3.000 stanovnika nalazi se u fudbalskoj euforiji, najpre zbog uspešnog starta u šampionatu ali i zbog najnovije pobede protiv prvaka Partizana. Pre nekoliko meseci u „Politici” predsednik Donjeg Srema Milenko Đurđević je rekao da njegova ekipa ima evropske ambicije! Mnogi su ovde, kako obično biva, to dočekali s podsmehom.

Ipak, Donji Srem je zahvaljujući svom velikom trudu i umeću obezbedio mesto koje vodi u Superligu i za samo pet godina napravio meteorski uspeh: plasman iz Četvrte lige u društvo najboljih, rame uz rame sa Partizanom, Crvenom zvezdom i Vojvodinom.

– Ne znam šta se ovo dešava ali imam osećaj kao da smo pobedili Mančester junajted a ne Partizan. Donji Srem ima realno postavljene ciljeve, dobru organizaciju, ništa u životu ne dolazi slučajno. Mi smo, kada smo se okupili pre šest godina, tačno znali šta hoćemo. Išli smo korak po korak, verujući u ono što radimo. Zato uspeh nije izostao – kaže s ponosom predsednik Đurđević.

Poznato je da ste i član uprave Partizana?

– Jesam, od pre nekoliko godina, i to sa ponosom kažem, ne znam šta je tu čudno ljudima iz fudbala. Svako radi posao najbolje što zna i ume, mi smo u dobroj igri bili bolji i pobedili smo prvaka. Nismo ih pustili, kako su to neki priželjkivali. Donji Srem neće na terenu biti sentimentalan ni prema jednoj ekipi. Niko ne može da mi zabrani da budem član Partizana, pa evo, putovaću sa njima u Norvešku, naravno o svom trošku – kaže Đurđević.

Direktor Dragan Despotović, nekada igrač Donjeg Srema, kaže da iza uspeha koji je klub ostvario za samo pet godina stoji veliki rad:

– Plasman u Superligu i šansu da se takmičimo sa našim najboljim fudbalskim klubovima doživljavamo kao potvrdu dobrog rada u poslednjih nekoliko godina. Svesni smo da je bilo i raznih teorija zavere od toga da ćemo prodati naše mesto nekoj drugoj ekipi, a mi zapravo nikada nismo razmišljali u tom pravcu. Jednostavno želeli smo da naš klub bude u društvu najboljih. Sada imamo nove ciljeve.

Koji je sledeći cilj Donjeg Srema?

– Plasman u sam vrh tabele i takmičenje u Evropi. To je, smatramo, realan cilj do kojeg možemo doći iako smo svesni da smo tek zakoračili na veliku scenu.

Koliki je godišnji budžet kluba?

– Između 450.000 i 500.000 evra.

Da li je moguće da klub koji ima dvadeset puta manji budžet od Partizana pobedi višestrukog prvaka?

– Kao što vidite, moguće je. Pa to je svakako dobro za srpski fudbal, da ljudi više ne pričaju o nameštenim utakmicama, nego o tome da više nema povlašćenih i nepobedivih.

Poznato je da su igrači naših najboljih klubova dobro plaćeni u odnos na druge, kakve su plate igrača u Donjem Sremu?

– Sve je u granicama normale, kreću se između 500 i 600 evra mesečno, kolika je i plata najplaćenijih igrača. Primera radi, premija za pobedu nad Partizanom je bila za 30 osto veća nego uobičajena premija (15.000 dinara) kada pobeđujemo kao domaćini.

Donji Srem je u prelaznom roku doveo petoricu novih igrača koji su po ukusu Bogića Bogićevića, šefa stručnog štaba. Agilna uprava kluba čini sve da fudbaleri na proleće zaigraju na svom stadionu pred domaćim navijačima u Pećincima.

– Trenutno smo podstanari u Novom Sadu. Međutim, težimo tome da ubrzo zaigramo na našem stadionu. Dokumentacija i plan preuređenja stadiona su u toku. Ovu jesen ćemo sigurno igrati u Novom Sadu a na proleće nadamo se pred našim navijačima – kaže Dragan Despotović.

Na putu koji je smelo zacrtao Donji Srem će nailaziti na mnoga iskušenja i prepreke, međutim, ukoliko nastavi kao do sada uspeh mu je zagarantovan. Jer, radi se o ozbiljnom sportskom kolektivu, gde vladaju fer i korektni odnosi, gde se tačno zna kome je gde mesto i gde se ne pada lako u euforiju. Zapravo, Donji Srem funkcioniše na principu jedne male ali veoma uspešne porodične firme, gde glavni finansijeri Milenko Đurđević i Milan Aleksić vuku glavne poteze, za sada, veoma dobre…

----------------------------------------------

Čekamo čestitku iz Humske

Ljudi iz Partizana su džentlmenski priznali poraz, trener takođe. Međutim, klub iz Pećinaca još nije na adresu dobio čestitku.

– Čekamo čestitku iz Humske, jer mi smo im mnogo puta do sada slali čestitke za razne pobede – kaže Despotović.

----------------------------------------------

A od opštine..

Kada je klub izborio plasman u Superligu na vlasti je bila jedna opcija, danas je aktuelna duga. Ipak, u Donjem Sremu očekuju pomoć lokalne samouprave.

– Bivša lokalna vlast (DS) obećala nam je mesečnu pomoć od 1,5 miliona dinara, sadašnja koju čini koalicija nekoliko stranaka se još ne izjašnjava. Iskreno, i ranije nismo imali neku značajniju podršku. Sada, kada smo nešto napravili, nadamo se boljim danima – ne krije Despotović.