Lokalne samouprave ne daju svoje namete
(Драган Стојановић)
Ukidanje lokalnih taksi i naknada umesto fiskalne konsolidacije dovešće da daljeg produbljivanja deficita budžeta lokalnih samouprava tvrdi Stalna konferencija gradova i opština. Gubitak prihoda od mogućeg ukidanja naknada za zaštitu životne sredine, korišćenje i uređenje građevinskog zemljišta, firmarine i takse za držanje motornih vozila, prema njihovoj računici iznosi 35 milijardi dinara godišnje. Kada se tome doda činjenica da su lokalne samouprave od ove godine odgovorne i za održavanje regionalnih puteva, što će ih godišnje koštati oko 10 milijardi dinara – jasno je, kažu, da će lokalni budžeti biti u minusu.
– Ukidanjem pomenutih naknada i taksi potpuno bi bio poništen pozitivan efekat Izmena zakona o finansiranju lokalnih samouprava, koji je odnedavno omogućio gradovima i opštinama ubiranje dela poreza na zarade. Po ovom osnovu lokalne samouprave su prihodovale približno 40 milijardi dinara – objašnjava Saša Paunović, predsednik Stalne konferencije gradova i opština.
Ova organizacija, kaže on, podržava sve predloge i najave reformi koje idu u pravcu fiskalne konsolidacije, u smislu efikasnije i jednostavnije naplate javnih prihoda. Takođe, nemaju ništa protiv ukidanja onih koji nemaju značajniji fiskalni kapacitet, a koji značajno opterećuju obveznike i administraciju koja ih naplaćuje.
– Snažno podržavamo najavu ministarstva finansija i privrede da će svi prihodi, uključujući i prihode organa sa javnim ovlašćenjima, od sada biti isključivo prihodi budžeta usmereni preko konsolidovanog računa trezora – dodaje Paunović.
Zašto, prema mišljenju Stalne konferencije gradova i opština, nije dobro ukinuti pomenute naknade i takse, za koje se zalaže Unija poslodavca, privrednici i neke nevladine organizacije?
Prihod od naknada za korišćenje i uređivanje građevinskog zemljišta, iznosi više od 25 milijardi dinara. Te pare koriste za uređivanje i pribavljanje građevinskog zemljišta, za održavanje postojeće i izgradnju nove komunalne infrastrukture, kao i za finansiranje javne rasvete, održavanje parkova, čišćenje javnih površina.
– Neizvodljivo je da svako posebno za sebe izgradi po 100 metara vodovoda ili 100 metara kanalizacije, koliko kome treba, kako predlažu pojedini predstavnici privrede. Ako neko čak i pomisli da je moguće, na koga će u tom slučaju da glasi građevinska dozvola za infrastrukturu, i kako će investitor objekta graditi infrastrukturu na javnom zemljištu? Konačno, izgradnja infrastrukture nisu samo mreže i priključci, već i izvori, sistemi za prečišćavanje... Ukidanje ovih naknada u praksi znači dugoročno gledano potpuni kolaps lokalne komunalne infrastrukture, a to za građane znači prestanak korišćenja komunalnih usluga poput vodovoda, kanalizacije – upozorava Paunović
– Integracija ove naknade u porez na imovinu, kao što se predlaže, bez ozbiljne reforme obračuna poreza na imovinu za obveznike koji vode poslovne knjige neizvodljiva je i nepravedna, dodaje Paunović.
Umesto ukidanja komunalne takse za držanje motornih vozila, kao što se zalaže Unija poslodavaca, Stalna konferencija gradova i opština predlaže spajanje komunalne takse za registraciju vozila i naknade za puteve (republička naknada, ustupljena lokalnoj samoupravi) u jedinstveni lokalni prihod namenjen održavanju saobraćajnica.
Umesto ukidanja ekološke naknade predlažu njeno „prevođenje” u ekološki porez, regulisan zakonom, uz zadržavanje fiskalne neutralnosti.
Ne odgovorivši da li će navedene takse biti ukinute ili ne u Ministarstvu finansija i privrede juče nam je rečeno da je Vlada Srbije na prošloj sednici donela zaključak „da je saglasna da se preispita mogućnost ukidanja pojedinih naknada, taksa i drugih dažbina, koje su ocenjene kao nepotrebne”.
– Ministarstvo finansija je dalo predlog 104 parafiskalna nameta sa radne grupe, u kojoj se nalazi i predstavnik Stalne konferencije gradova i opština, koja obuhvataju različita ministarstva. Ministarstva su zaključkom vlade zadužena da, svako u okviru svoje nadležnosti, izvrši analizu naknada, taksi i drugih dažbina i da o tome pripreme izveštaj sa odgovarajućim predlogom zaključka, koji će dostaviti vladi, navedeno je u pisanom odgovoru Ministarstva finansija i privrede „Politici”.
----------------------------------------------
Predlozi za razmišljanje
Stalna konferencija gradova i opština smatra da postojeća naknada za uređenje građevinskog zemljišta ne treba da bude predmet fiskalne reforme, budući da zbog niza različitih lokalnih okolnosti ne postoji mogućnost njenog prevođenja u neku vrstu poreza. Dok naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta treba pretvoriti u komunalni porez, ograničen ukupnim obimom „opštih” komunalnih usluga koje pruža lokalna zajednica (onih koje nemaju pojedinačnog krajnjeg korisnika kome se može poslati račun – održavanje parkova, čišćenje javnih površina itd.).