Studirali, a diplome im ne važe
Медицински факултет у Нишу (Фотодокументација "Политике")
Niš – Medicinski fakultet Niškog univerziteta našao se među onim obrazovnim ustanovama u kojima se, prema zvaničnim potvrdama u policiji i tužilaštvu, poslednjih nedelja proveravaju poslovanje i prijave o zloupotrebama i sumnje u korupciju. Ministarstvo prosvete je pre nekoliko dana uputilo pismo rektoru Univerziteta u Nišu čime su potvrđene sumnje da su u ovoj ustanovi nezakonito realizovani nastava i studije za kadrove na studijskoj grupi za diplomirane medicinske tehničare. Dekan fakulteta zvanično je bio upozoren na nezakonitosti, a zahtevi Ministarstvu da se odobri rad ove grupe više puta su odbijani.
Pismo iz Ministarstva prosvete stiglo je posle peticije i zahteva 102 studenta Medicinskog fakulteta na odseku za zdravstvenu negu, koji su završili ove "studije" i koji je trebalo da dobiju diplome viših tehničara i viših medicinskih sestara. Na kraju dopisa Ministarstva jasno se naglašava da diplome stečene na ovom odseku Medicinskog fakulteta u Nišu nisu validne.
Takođe, u pismu rektoru napominje se da je Ministarstvo prosvete Srbije više puta dostavljalo dopise dekanu Medicinskog fakulteta u Nišu u kojima je upozoravan na nepravilnosti u radu u vezi sa ovim studijskim smerom, ali posebno u vezi sa obavljanjem nastave u inostranstvu, u Luganu (Švajcarska).
Ne čekajući da policija, koja, posle izbijanja afere "Indeks" u Kragujevcu, užurbano proverava navode iz prijava protiv čelnika i ovog fakulteta, završi svoj posao, u Sindikatu "Nezavisnost" izneli su, na konferenciji za novinare, na kojoj je govorio Tomislav Živanović, potpredsednik Granskog sindikata prosvete, teške optužbe.
Pokazana je presuda Opštinskog suda u Nišu, kojom je dekan fakulteta osuđen na šest meseci zatvora, uslovno na dve godine, zbog zloupotreba prilikom upisa kandidata na studije medicine na engleskom jeziku. Ta presuda još nije pravosnažna, jer se dr Višnjić žalio.
Osim toga, sindikalci tvrde da na fakultetu "vladaju kriminal i korupcija, da profesori nelegalno rade na privatnom univerzitetu u Luganu, u Švajcarskoj, gde studije protivno svim odredbama traju samo tri i po godine, a naplaćuju se po godini 3.000 švajcarskih franaka", da se tim profesorima "honorari isplaćuju na crno, da se prljavi novac u koferima donosi, a ne zna se o kojim je količinama reč, niti gde i kako završava". Takođe, "među upisanim na studije medicine u Luganu 2003/04. godine bilo je 11 stranih studenata, koji nemaju završenu srednju školu i njihove navodne diplome nisu prevedene na srpski jezik".
U Luganu se i dalje radi, iako je Ministarstvo prosvete aprila 2004. godine naložilo da se nastava u inostranstvu obustavi, rečeno je u ovom sindikatu.
Teške optužbe izneo je i Zoran Đorđević, bivši šef obezbeđenja na Medicinskom fakultetu u Nišu:
– Bio sam u policiji i tražio da budem uhapšen, jer sam, kao vozač, iz Lugana doneo torbu sa 860.000 švajcarskih franaka i stavio ih dekanu na sto. Podneo sam i prijavu i ukazao na spregu kriminala i korupcije, ali ne samo protiv profesora dr Milana Višnjića, već i protiv nedavno uhapšene pomoćnice ministra Emilije Stanković i ministra Slobodana Vuksanovića, jer otvoreno sumnjam da novac iz Lugana dele "na crno" profesori u Nišu, ali i da jedan značajan deo odlazi u Beograd, u Ministarstvo prosvete. Lugano je "eksport-import" firma za fabrikovanje diploma – rekao je Đorđević.
Dekan Medicinskog fakulteta Milan Višnjić odbacuje sve optužbe sindikalaca i najavljuje krivične prijave protiv onih koji iznose dezinformacije i nanose štetu fakultetu. On tvrdi da nema ničega nezakonitog u radu fakulteta, niti u vezi sa Luganom i da taj univerzitet nije on izmislio i stvorio. Sve je bila zamisao i ostvarenje prethodnog dekana. U Luganu nema nikakve "ispostave" niškog fakulteta, postoji samo agencija za pripremu kandidata za upis na Medicinski fakultet u Nišu, tvrdi Višnjić. Kandidati u toj agenciji uče srpski jezik, za to plaćaju, i taj novac je regularan i legalan, a cela stvar transparentna.
Što se tiče optužbi o sprezi s ministrom, Višnjić kaže da je to obična glupost, jer Slobodana Vuksanovića i ne poznaje lično. Nikada se nisu sreli, niti su ikada razgovarali.
Profesor Višnjić izražava sumnju da iza sadašnjih pokušaja da se napadima degradira fakultet i rukovodstvo, kao i on lično, stoji državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović. A razlozi napada su, tvrde, što ona nije izabrana za profesora na Medicinskom fakultetu, a ni njoj bliski kandidati za dekana na prošlogodišnjim izborima nisu prošli, već je poverenje ukazano njemu.
Nevena Karanović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, rekla je za "Politiku" da ima mnogo važnija posla i da ne želi ni s kim da se prepucava preko novina, posebno ne s dr Višnjićem. U slučaju "da se nastavi s prozivkama i ovakvim neosnovanim napadima", Karanović će tužiti Višnjića sudu za klevetu.