Sevdah ponovo u modi

30. 03. 2007. 15:20

Дамир Имамовић (Фото Ж. Јовановић)

Iako je tek nedavno ozbiljno uplovio u muzičke vode, Damir Imamović i njegov trio prave su zvezde na prostoru nekadašnje Jugoslavije.
Razlog za to mnogi vide u činjenici da su publici ponovo približili pomalo zaboravljenu muzičku formu - sevdah.
Njihov debi album "Damir Imamović trio svira standarde" u Bosni i Hercegovini proglašen je muzičkim događajem 2006. godine.
Bosanski pevač i gitarista dugo je bežao od muzike i poređenja sa dedom, legendarnim izvođačem sevdalinki Zaimom Imamovićem, pa se posvetio filozofiji. O tome kako se jedan filozof našao u svetu nota, Damir Imamović za "Politiku" priča:

- Kao tinejdžer svirao sam u raznim bendovima, ali sam profesionalno počeo da se bavim muzikom tek pre dve godine. Niko me nikada nije terao da sviram, možda i zbog porodičnog nasleđa. Odbijao sam to zbog dede i oca, jer šta god da uradim to ne može da se poredi sa njima. Ali, na kraju sam prelomio. Što se tiče filozofije, ja sam time baš želeo da se bavim, jer sam pravi knjiški moljac i strašno volim teoriju. Međutim, posle nekog vremena pomalo mi se zgadio taj svet.

Iako ne voli poređenja sa svojim dedom Damir priznaje da je njegov uticaj neizbežan:

- Kada sam radio monografiju o njegovom autorskom radu prvi put sam zaista slušao dedinu muziku. Tada sam shvatio da od njega mogu da naučim mnogo toga o sevdahu, specifičnom načinu pevanja…

Odrastao je uz muziku Erika Kleptona, ali mu nikada nije bila strana ni narodna muzika. Ta, kako je naziva, kulturna šizofrenija obeležava njegov muzički rad.

- Moja generacija slušala je sve, od rokenrola do narodnjaka. Sve što sam slušao ima veze sa onim što sad radim. Evo, na mom -u ima indijske muzike, sevdalinki, pesama Šabana Bajramovića, Kleptona, Majlsa Dejvisa… To je jedan pomešan svet i meni se to sviđa. U tome vidim šansu, a ne problem.

Bosanski trio izvodi tradicionalnu muziku u novom ruhu. Na pitanje da li je to način da približi sevdalinku mladim ljudima, naš sagovornik odgovara:

- Duboko verujem da je sevdah predivna muzika. To je muzika koja traži malo više koncentracije, nije neki pop hitić uz koji možeš da radiš nešto drugo. Reakcije na moju muziku su odlične i ljudi traže nešto dublje u njoj, zbog čega sam veoma srećan.

Sevdah naziva bosanskim fadom i tangom. Ističe da to treba da bude živa tradicija, a ne muzejski eksponat.

- Ne želim da se bavim arhaičnom formom, već muzikom koja se razvija. Svaka tradicija ima smisla samo ako nam danas znači. Nadam se da će doći nova generacija mladih ljudi koja će ponovo početi da izvodi sevdah, da toj muzici da novi duh. U Bosni je sevdah ponovo u modi tako da ima dosta ljudi koji se time bave. Nadam se da to neće biti trend, već da će trajati.

Krajem prošle godine održao je veoma uspešan koncert u Pozorištu na Terazijama. O tome da li je strepeo od reakcije beogradske publike, Imamović kaže:

- Prošlog leta smo imali jedan manji koncert u okviru Belefa i reakcije su bile fantastične. Pošto smo shvatili da ta muzika odlično komunicira sa publikom zakazali smo koncert u Pozorištu na Terazijama i bilo je divno.

"Damir Imamović trio" će u drugoj polovini maja održati seriju koncerata po Srbiji. Oni će svirati u Somboru, Zrenjaninu, Novom Sadu, Beogradu i Nišu.

- Ljudi iz tih gradova kažu da postoji veliko interesovanje za moju muziku. Raduje me da se nakon užasnih devedesetih te pokidane veze ponovo uspostavljaju. Nadam se da će koncerti biti dobri jer su nama najbitnije žive svirke. Možemo da obećamo da ćemo dati sve od sebe.

Tokom protekle dve godine nastupali su u Italiji, Nemačkoj, Švajcarskoj… Na tim koncertima pola publike čine stranci - priča Damir.

- Stranci očekuju da vide bradate, pijane izvođače, a mi rušimo te stereotipe. Na početku su imali predrasude, ali sada već znaju šta da očekuju, sviđa im se, znaju da je to jedan minimalistički pristup, a ne svadbarska muzika sa trideset ljudi na sceni.

"Damir Imamović trio" očekuje turneja po Bosni i Hrvatskoj. Planiraju i svirke u Švajcarskoj i Francuskoj, a na jesen snimanje drugog albuma.