Ludnica" oko psihijatrije
Радови у току: нова зграда психијатрије тек допола завршена (Фото Б. Ломовић)
Gornji Milanovac – Ne znamo zašto su u bolnicama mnogih naših gradova najružnije zgrade odabrane za smeštaj duševnih bolesnika. Ni u Milanovcu nije drugačije. U prizemljuši iz 1928. godine (upućeni kažu da je to, tada, bila vešernica i prostor za slične potrebe) odavno je neuropsihijatrijsko odeljenje. U njenim sobama su, zajedno, i teško oboleli i oni koji su na lečenju od lakših trauma i živčanih problema.
Ljudi u opštinskoj vlasti i zdravstveni radnici zaključe, te 2000. godine, da nije humano, najpre, držati teške i lakše slučajeve na istom mestu, a onda i u zgradi koja je odavno preživela svoj vek. I odluče da grade novo zdanje neuropsihijatrije. Ali, avaj, pre šest i po godina postavljeni su temelji, tek nedavno je zgrada i okrovljena, a još je daleko od preseljenja pacijenata.
Od tadašnjeg, i sadašnjeg, predsednika opštine Dražimira Marušića potražili smo odgovore zašto novu psihijatriju jedni zovu "Skadar na Bojani", a drugi kažu kako je "hronika gradnje psihijatrije prava ludnica".
– Pre sedam godina, Ministarstvo zdravlja, Fond zdravstvenog osiguranja, opština i Zdravstveni centar su se dogovorili da se gradi zgrada neuropsihijatrije. Fond bi finansirao gradnju, a opština i bolnica bi se pobrinuli za opremu. Urađeni su projekti i, u avgustu 2000, postavljeni su temelji. U oktobru se promenila vlast u opštini i u Republici – i posao je stao. Tek u maju 2005, pokušavamo da stvar pokrenemo. Od Ministarstva zdravlja dobijamo dozvolu, ali ostalo je da se gradi sredstvima opštine – priča nam Marušić.
No, kako to, poslednjih godina, u ovoj opštini biva, stranačka trvenja i česte promene snaga u opštinskom parlamentu nisu ni psihijatriju "ostavile na miru". Od početka do danas promenila su se tri investitora (Zdravstveni centar, JP za izgradnju opštine i opštinska uprava) i tri izvođača radova (ovdašnji "Graditelj", "Granit" iz Vlasotinca i "Granit grupa", takođe ovdašnja). Navlačio se "mak na konac" oko tendera za izvođače – te jeste po zakonu, te nije. Izbijalo je to, u stranačkim okršajima, povremeno na velika zvona, bilo je i tužbi za loš kvalitet i probijanje rokova, predsednik opštine je jednog izvođača ("Granit", Vlasotince) morao i da otera sa gradilišta.
Kako-tako, zgrada se, najzad, našla pod krovom. I – ponovo se stalo.
– Obezbedili smo 60.000 evra i uskoro ćemo tražiti izvođače radova za fasadu i stolariju. Potom slede unutrašnji, zanatski radovi, a to će zavisiti od donošenja budžeta za 2007. i obećane pomoći iz republičkog budžeta. I mi smo ušli u drugo polugodište sa privremenim finansiranjem, baš kao i Republika, a to ometa završetak projekta – odgovor je predsednika opštine.
Ako od usvajanja budžeta zavisi dan u koji bi se odeljenje neuropsihijatrije moglo useliti u novi, savremeni prostor, onda je taj dan veoma nezahvalno najaviti. Za skupštinsku većinu budžet je izglasan još u decembru. Za predsednika opštine to je učinjeno nezakonito (otuda privremeno finansiranje). Obe strane očekuju razrešenje konflikta "odozgo", ali i državne prilike su veoma složene, pa teško da ovaj lokalni problem može sa te strane uskoro "sunce da ogreje".