Imam li ja pravo na slobodu govora

Miljеnko Dеrеta

16. 01. 2013. 22:00

1. Ne napada se Dobrica Ćosić zato što je izneo svoje stavove. Napadaju se njegovi stavovi. Onog trenutka kada ih je izneo u javnost, očigledno neočekivano je ušao u neželjeni dijalog sa pojedincima koji tu javnost čine. Za razliku od veka iz koga se u njegovo ime javljate, 21. vek obeležava demokratizacija komunikacija. O tempora, o mores.

2. Ponovo tvrdite da podržavam sve ono o čemu u tekstu ne pišem. Pripisujete mi da bih D. Ćosića izveo pred Haški sud, što nikada nisam rekao. Nigde nema vaše reakcije na ,,ideološku harangu” koju ,,Naši” poslednjih meseci vode protiv medija, organizacija civilnog društva i pojedinaca sa čijim stavovima se ne slažu! Dozvolite mi da koristeći vašu logiku posumnjam da odobravate pretnje smrću neistomišljenicima. Klin se klinom izbija.

3. Smeta vam činjenica da kao i vi, kao i D. Ćosić, i ja imam svoju ,,ideološku i političku” poziciju. Možda mislite da mi koji od vas različito mislimo nemamo to pravo. To što se moja „leva pozicija” vama ne dopada ne treba da vas preterano brine. Em je još uvek manjinska, em pismo bivših članova JSO nagoveštava šta nam se sprema.

4. Vi, a ne ja, pominjete tekstove koji nedostaju a mislite da ih treba napisati, pa ono što vam je na umu puštate na drum: ,,U ovoj svojevrsnoj optužnici nema samo kvalifikacija o učešću Dobrice Ćosića u udruženom zločinačkom poduhvatu”. Tačno, nema u mom tekstu, ali ima u vašem. Saglasan sam sa vašom konstatacijom da je ,,srpski narod čitajući knjige D. Ćosića usvojio nacionalizam kao svoje prirodno stanje iz koga još uvek ne može da izađe...” A trebalo bi da izađe. Što pre. Zato što ovo ,,prirodno stanje” neminovno vodi u nove ratove.

5. Dobro je da ste citirali Borislava Pekića. Proces usvajanja tuđih ideja i mišljenja se upravo odvija na našoj „politički-ideološkoj sceni” kroz masovno učlanjenje u ,,evropejce”. Uz dozu sumnje u iskrenost preletača, ja to apsolutno podržavam. To mi daje nadu da „nije isključeno da moje ideje i mišljenja jednoga dana postanu i vaša”.

Osnivač Građanskih inicijativa