Žena koja pobeđuje bankare

15. 02. 2013. 15:00

Стоп животима под хипотеком у Шпанији: Ада Колау

Sa milion i četiri stotina hiljada potpisa prikupljenih po celoj Španiji, Ada Kolau (39) osećala se kao džin kada je pre neki dan u parlamentu u Madridu u ime unesrećenih beskućnika zahtevala promenu nepravičnog zakona o hipoteci.

Nasilno izbacivanje porodica iz njihovih stanova, isterivanje male dece i staraca, samohranih majki, ljudi koji su izgubili posao ne svojom krivicom, već godinama je tmurna svakodnevica na Iberijskom poluostrvu. Svakoga dana, izračunali su aktivisti pokreta za promenu zakona o hipoteci, u Španiji se na ulicu izbaci 514 domaćinstava. Tempo se ubrzava sa težinom krize koja je i otpočela kada je pukao veštački naduvan građevinsko-bankarski mehur.

Ljudima su davani jeftini krediti bez pokrića, građevinci su galantnim poklonima ohrabrivali partije na vlasti da donose zgodno skrojene zakone. Kad se izbace na ulicu, a njihove stanove zapleni banka, beskućnici su i dalje njeni dužnici. Čak i ako imaju posao, zbog duga ne mogu da iznajme drugi stan.

„Životi pod hipotekom”, kako se zove i jedna od knjiga Ade Kolau, svakodnevna samoubistva ljudi koji su dobili nalog za iseljenje, nepravda koju trpe najugroženiji slojevi... sve je to učinilo da se građani oslone jedni na druge, da se samoorganizuju i traže od političara promenu zakona.

Otpor elite je bio očekivan, ali i pritisak baze, onih koji nemaju više šta da izgube, više nije zanemarljiv.

Ada je predlog novog zakona odnela pred parlamentarce, bankare, ekonomiste i ostale „eksperte” u parlamentu. Braneći pred tim skupom predloge za promenu, u jednom trenutku izgubila je strpljenje.

„Vi ste kriminalac”, uzviknula je jednom bankaru u lice, kada je ovaj odbijao da uvaži argumente miliona.

Građani traže da banke prestanu da potražuju dugove od iseljenog lica onog trenutka kad su prodale njegovu kuću ili stan. Da prekinu sa iseljavanjem ugroženih ljudi, bar zimi, da im smanje ratu na trećinu njihove zarade, u narednih pet godina, dok traje teška ekonomska situacija.

Digla se velika prašina, većinska Narodnjačka partija sa premijerom Marjanom Rahojem na čelu pretila je da će glasati protiv toga da inicijativa građana uđe u parlamentarnu proceduru.

Pobedili su ipak samoorganizovani građani, a to nije zasluga nijedne partije, kako je pred oduševljenom masom izjavila Ada Kolau.

To je tek početak. Tragedija još traje. U prošli utorak dvoje staraca se sa nalogom za iseljenje u rukama – obesilo. Adi Kolau čestitaju na borbenoj odsečnosti, na tome što je pred parlamentarce izašla sa „životnim problemima” bez etikecija. Sam bankar kome je bila upućena uvreda nije se nimalo omeo.

„Dobro je da me nije gađala cipelom”, rekao je medijima. Biće i toga odgovorili su iz Adine organizacije koja pripada zajedno sa drugim sličnim građanskim inicijativama pokretu 15-M, nazvanom po 15. maju, datumu kada je veliki broj ljudi nezadovoljnih političarima i finansijskim diktatima okupirao Trg Vrata sunca u Madridu.