Slavili Olivera Jevtić i Džon Maluni
Оливера Јевтић: Публика јој помогла да истраје до краја трке Фото Политика
Pobednici 20. "Beogradskog Banka inteza maratona" Džon Maluni i Olivera Jevtić zaista imaju razlog za zadovoljstvo iako nisu uspeli da nadmaše rekorde beogradske maratonske staze i iako, zbog, toga nisu izborili maksimalne premije.
Maluni je sa 1:27 minuta popravio svoj lični rekord (2:13,17), koji je postavio prošle godine u Beogradu kada je zauzeo četvrto mesto, zabeležio prvu veliku maratonsku pobedu i osvojio 9.000 evra. Uz to, to je drugi rezultat postignut na beogradskoj stazi u ovih 20 godina...
Olivera Jevtić je posle četiri trijumfa u polumaratonu svoj 11. maraton u karijeri posvetila Beograđanima i Beogradu i samo zbog njih i uz njihovu podršku stigla je do cilja. Osvojila je 5.000 evra za pobedu, premiju od 2.500 evra "Delta đenerali osiguranja" za najbolji domaći rezultat u istoriji beogradskog maratona i 140.000 za titulu prvaka Srbije.
– Kada sam trčala pored Hrama Svetog Save rekla sam sebi. Ako stignem điva do cilja deo nagrade priložiću za završetak hrama i pri tome ostajem, – rekla je Olivera Jevtić pošto su iskušenja u kojima se našla završena.
Stari problemi sa pripojem mišića desne noge, koji su se vratili pre desetak dana zbog hladnog vremena, bili su jači no što je očekivala kada je sa velikim optimizmom startovala u trci na 42.195 metara...
Od petog kilometra počeli su problemi naše rekorderke, aktivirani spustom niz Nemanjinu ulicu. Prvu vest o tome doneo je Viktor Sejler, fotoreporter Njujorškog trkačkog kluba koji je taj deo trke pratio na motoru.
- Olivera ima problema sa desnom nogom...
Vest smo proverili kod trenera Slavka Kuzmanovića, koji je bio u vozilu sa "semaforom" koji je maratonkama pokazivao rezultat.
– Imala je Olivera problema, ali sada je uhvatila korak. Cela grupa dobro ide.
U grupi bili su njeni klupski drugovi iz užičke Mladosti Stamenić, Vukajlović i Milovanović, zaduženi da je u prvoj polovini staze čuvaju od vetra i pomažu u održavanju tempa, Kenijac Saina koji je to trebalo da čini u drugom delu trke, a tu se našao i dvostruki državni prvak u maratonu Goran Čegar, nešto kasnije i Sreten Ninković...
I sve do kontrolne stanice na 30. kilometru, kada su Čegar i Ninković odustali, a Milovanović i Vukajlović posustajali Olivera Jevtić je imala šansu da nadmaši rekord staze koji od 2001. drži Rumunka Pomaku sa 2:29,44...
Tada se i ćudljivo vreme još jednom promenilo. U Novom Beogradu digao se vetar i naša rekorderka je ponovo prošepala. Ali nije odustala. Pred tolikim hiljadama gledalaca koji su izašli uz stazu da je bodre nije mogla to da učini...
U cilj je ušla posle 2:35,46 časa, što je njen daleko najslabiji rezultat, na licu joj se videlo da je bol koji je osećala tokom trke bio nesnosan.
Desetak minuta kasnije bila je ponovo nasmejana. Srećna. Preživela je. Pobedila. Odužila se svima koji su je podržavali.
– Ovo je bila najteža Oliverina trka u životu. Samo pre dve nedelje razmišljali smo, jer je spremnija nego ikad, ne samo o rekordu staze već i o državnom rekordu, a onda su došli već poznati problemi i – da trka nije bila u Beogradu – sigurno je da ne bi ni startovala, - rekao je Slavko Kuzmanović, uz nadu da je napori kojima se izložila neće odvojiti od treninga za Svetsko prvenstvo u Osaki ovog avgusta...
Drugo i treće mesto u ženskoj konkurenciji osvojile su Ruskinje Oksana Kuzminčeva i Jelena Koževnikova, koje nisu uspele ni u jednom trenutku da ugroze pobednicu, a pored Olivere Jevtić čestitke zaslužuju i njeni "zečevi", Nikola Stamenić I Danijel Vukajlović.
I oni su poneti podrškom publike odlučili da trče do kraja, mada nikada dosad nisu trčali pun maraton i – Stamenić je postao prvak Srbije, a Vukajlović vicešampion...
– Još ne mogu da dođem sebi, da shvatim šta se desilo. Nikada dosad nisam doživeo takvu podršku publike, - rekao je prvak Srbije u maratonu Nikola Stamenić, učenik Dragiše Kuzmanovića...
Beogradsku publiku hvalili su i pobednik muške trke Džon Maluni i njegovi zemljaci, drugoplasirani Nikolas Čelimo, koji je sa 2:11,56 postavio treći rezultat svih vremena na beogradskoj stazi, i trećeplasirani Džon Kjoko koji je kao i Maluni i Čelimo postavio lični rekord...
– Beograd je divan. Ljudi, publika... Neverovatno, – rekao je šampion 20. "Beogradskog Banka inteza maratona".
Ž. Baljkas
-----------------------------------------------------------
Jevtić: "Stala bih da nije publike"
Olivera Jevtić, četvorostruka pobednica polumaratona i promotor Beogradskog maratona pred dve godine, ni ovog puta nije razočarala ljubitelje atletike u našem glavnom gradu. Iako je vidno hramala tokom većeg dela trke po njenom završetku nije skidala osmeh sa lica.
- Moram da kažem da sam presrećna. Danas sam pre svega pobedila samu sebe. Trpela sam nepodošljive bolove od samog početka. Pre 15 dana sam trčala odlično probnu trku na 30 km i ona mi je ulila nadu da mogu da oborim ne samo rekord Beogradskog maratona već i sopstveni državni rekord. Četiri nedelje sam provela u Keniji gde me je odlično poslužilo vreme. Bilo je toplo što mi je pogodovalo i nikada do sada nisam bila tako dobro "utrenirana". Međutim, kada sam se vratila dočekalo me je hladno vreme koje je uticalo na krvnu sliku i tu povredu pripojnog mišića koju vučem. Na 21. kilometru imala sam vreme 1:15 i tada sam pomislila da ukoliko ubrzam možda ipak mogu i do rekorda, ali bol nije prolazio. Sve vreme sam razmišljala da odustanem i sigurno bih to uradila da sam trčala negde u inostranstvu. Ipak publika me je naterala da izdržim i bodrila me da nastavim, - rekla je naša najbolja sportistkinja u 2006.
Povreda, prema prvim dijagnozama, na sreću nije teže prirode i prema njenim rečima uz pravu terapiju biće vrlo brzo sanirana.
- Da sam bila fit sigurno bih oborila rekord, -kaže Jevtićeva. - Staza je zaista izuzetna. Mnogi su mi govorila da je teška trčati u Beogradu, jer ja nisam poznavala pravu trasu, pošto sam do sada trčala samo polumaraton. Ali Beograd ima mnogo lakšu pa i bržu stazu od Roterdama. Krenula sam ritmom 3:30 po kilometru i uz pomoć klupskih drugova bih isgurno došla do rekorda.
Da li će naša najbolja atletičarka napasti rekord naredne godine još uvek se ne zna, jer naredna godina je olimpijska i vrhunski maratonci se uglavnom fokusiraju na trku u Pekingu.
- Ove godine sigurno neću više trčati maratone, jer moram da se odmorim za Peking. Do kraja sezone trčaću kraće distance, jer pravi maratonac ne sme samo da se osloni na trke na 42 kilometra
U muškoj konkurenciji vodila se borba između učenika i verovatno naslednika dva velika šampiona Kosmasa Ndetija (Džon Maluni) i Pola Tergata (Nikolas Čelimo). Maluni je u finišu ipak bio bolji, a na konferenciji za novinare se pojavio zajedno sa svojim mentorom.
- Čim sam počeo trka bio sam uveren da ću pobediti. Kosmas Ndeti i ja smo se odlično pripremili za ovu trku. Moj učitelj je trostruki pobednik "Bostonskog maratona" i kod nas vlada uverenje da ćeš postati šampion ako te priprema šampion. Trčim maraton treći put u životu i opet sam usepo da popravim lični rekord, - rekao je pobednik 20. "Beogradskog Banka inteza maratona".
Iako je stigao drugi Nikolas Čelimo je, možda, pokazao više od pobednika.
Za razliku od Malunija njegov trener i svetski rekorder u maratonu Pol Tergat je bio dolako. U Londonu je, gde ga danas očekuje start na "Londonskom maratonu". Uprkos tome što nije imao podršku trenera ovaj mladi Kenijac, koji još nije napunio 18 godina, pokazao je da će u budućnosti biti veliki trkač, a za trijumf mu je nedostajalo samo malo iskustva u finišu.
- Kod mosta (Brankov) bio sam uveren da ću biti prvi, -izjavio je Čelimo. - Međutim, uzbrdica pred poslednji kilometar (Kneza Miloša) me je naglo usporila. Dozvolio sam Maluniju da me stigne i do 200 metara pred cilj trčali smo zajedno. Nažalost izgubio sam u poslednjim metrima. Ali, vreme je predamnom i veoma sam zadovoljan.
V. Nedeljković
-----------------------------------------------------------
Rezultati 20. "Beogradskog Banka inteza maratona"
Maraton, muškarci: 1. Džon Maluni (Kenija) 2:11,53, 2. Nikolas Čelimo (Kenija) 2:11,56, 3. Džon Kjoko (Kenija) 2:13,30, 4. Andrea Sambu (Tanzanija) 2:14,52, 5. Andrea Silvini (Tanzanija) 2:14,56, 6. Vilson Čepkvoni (Kenija) 2:14,59, 7. Arkadijus Sova (Poljska) 2:15,09, 8. Džon Čerutič (Kenija) 2:17,23, 9. Adam Dracinski (Poljska) 2:17,24, 10. Nikson Rugut (Kenija) 2:19,54 itd.
Maraton, žene: 1. Olivera Jevtić (Srbija) 2:35,46, 2. Oksana Kuzminčeva (Rusija) 2:37,41, 3. Jelena Koževnikova (Rusija) 2:38,14, 4. Karina Peres (Meksiko) 2:40,36, 5. Katrina Dus Lene (Danska) 2:48,08, 6. Venera Samrosova (Rusija) 2:50,25, Irina Pankovska (Rusija) 2:59,42, 8. Lina Čirčir (Kenija) 3:00,27, itd.
Polumaraton, muškarci: 1. Đuro Kodžo (BIH) 1:06,37, 2. Dragan Pandurević (Srbija) 1:14,53, 3. Siniša Marčetić (BiH) 1:15,26, 4. Anđelko Rističević (Srbija) 1:15,59, 5. Ibrahim Ramić (BiH) 1:17,07, 6. Veselin Petrušić (Srbija) 1:18,24, 7. Miloš Kesić (Srbija) 1:18,37, 8. Rihard Hengl (Slovenija) 1:19,06, 9. Vladimir Živković (Srbija) 1:19,39, 10. Ivan Stojanović (Srbija) 1:20,07 itd.
Polumaraton, žene: 1. Olga Kimajo (Kenija) 1:15,26, 2. Ana Subotić (Srbija) 1:16,05, 3. Matejka Šuštaršič (Slovenija) 1:23,58, 4. Daliborka Davidović (Srbija) 1:31,25, 5. Ksenija Bodlović (Srbija) 1:33,10 itd.
Prvenstvo Srbije u maratonu, muškarci: 1. Nikola Stamenić (Mladost) 2:34,05, 2. Danijel Vukajlović (Mladost) 2:36,52, 3. Ramiz Taipi (Kometa) 2:37,40.
Prvenstvo Srbije u maratonu, žene: 1.Olivera Jevtić (Srbija) 2:35,46, 2. Stojanka Sokol (Ahiles) 3:28,40, 3. Zorica Antić (Metalac) 4:20,39.
Vojno regionalno prvenstvo CISM u maratonu: 1. Arkadijus Sova (Poljska) 2:15,09, 2. Adam Dracinski (Poljska) 2:17,24, 3. Zbignjev Muravski (Poljska) 2:22,10.