Pred Jecinim osmehom sve brige ustuknu
Александар и Оливера Вуковић у друштву Јелене Миљуш (Фото Д. Јевремовић)
Otkako je pre dve godine u njihov stan u Ulici Vjekoslava Kovača počela da dolazi volonterka Jelena Miljuš, supružnici Olivera (91) i Aleksandar (87) Vuković kažu da im breme ovozemaljskih problema manje pritiska sve slabija pleća. Dovoljno je da im uvek nasmejana Jeca, kako je od milja zovu, dva puta nedeljno otvori vrata stana i upita ih kako su, pa da ovo dvoje najstarijih korisnika usluga zvezdarskog Volonterskog servisa barem na nekoliko sati izrone iz svakodnevice okovane samoćom, ćutanjem i bolešću.
U zgradi ima mlađih komšija, ali za 22 meseca otkako je deka Aleksandar prikovan za krevet, nijedan od njih nije se setio da pokuca i upita ih da li im nešto treba. Deca, opterećena svojim problemima, svrate kad stignu. Olivera ne štedi reči hvale za zeta koji ih, kad im pozli, vozi u bolnicu.
– Nedavno me je zamolio: „bako, nemoj uvek da se razboliš noću, probaj nekad i po danu, da i ja malo odspavam i odmorim se” – prepričava sa toplim smeškom baka Olivera, a onda se razgovor ponovo vraća na Jelenu, koju ne razdvaja od svojih najrođenijih. Olivera je ponosna što je na nju prenela svoje umeće pravljenja domaćih pita, a nije se libila da u desetoj deceniji života od Jelene nauči kako se prave kolači zvani košnice. A osim kulinarstva, imaju još jednu zajedničku strast.
– Spaja nas ljubav prema starom Beogradu. U stanju smo da satima prelistavamo Oliverine albume, gledamo fotografije iz nekih srećnijih vremena, a ona mi prepričava dogodovštine iz svoje mladosti i kako su izgledale igranke i druženja početkom prošlog veka – kaže Jelena i tvrdi da baka Olivera treba svima da bude uzor kako je moguće očuvati zdrav duh uprkos svim tegobama koje starost nosi sa sobom.
Iako je Oliveri i Aleksandru Jeca postala draga kao ćerka, ova volonterka će morati uskoro da ih napusti, jer Vukovićima posle dve godine na listi čekanja konačno stiže gerontodomaćica, pa više neće moći da računaju na usluge opštinskog volonterskog servisa. Ipak, veruju se da ih Jelena neće zaboraviti, kao što ni oni ne mogu da zaborave svu dobrotu koju im je podarila. Dovoljno će im biti, kažu, da ponekad nazove telefonom i prepriča im šta ima novo.
A potajno priželjkuju da im kad uzmogne i svrati, da deka Aci „prokrijumčari” cigarete, koje mu je Olivera striktno zabranila otkako je nepokretan. I da, ako joj vreme dozvoli, opet zarone u albume izbledelih fotografija, u vreme kada su bolest i nemoć bili daleko, u vreme dostojno pamćenja...
----------------------------------------------
Dan počinje „Politikom”
Olivera i Aleksandar redovno čitaju „Politiku”, duže od 60 leta, koliko su u braku, a deka Aca od prvog broja pomno prati i „Politikin zabavnik”. Olivera „guta” sve što joj padne pod ruku a ima veze sa zdravstvom i spravljanjem torti i kolača. Napravila je prave male enciklopedije medicine i zbirke slatkih recepata.
– Prvo što ujutru uradimo je prelistavanje čitulja, pa tek onda možemo da pijemo kafu i započnemo dan. Plaćamo ženu koja nam svako jutro donosi novine, hleb i mleko. Ponudio se i sin dasvraća posle posla i dostavi nam sve to, ali nama je to kasno, nećemo da čekamo mrak dok nam stigne „Politika” – objašnjava Olivera.
----------------------------------------------
Šest decenija braka bez svađe
Jelenina volonterska zaduženja obuhvataju nabavku namirnica, lekova i spremanje hrane, dok o presvlačenju i kupanju nepokretnog muža Olivera brine sama.
– Prvi mesec kada je prestao da hoda nisam imala volonterku, ne znam kako sam izdržala. Ali šta ću, moj je i paziću ga dok god imam imalo snage. Znate, mi se za šest decenija braka nijedanput nismo posvađali. Tek sad ga ponekad izgrdim, valjda ljuta zbog nemoći da ga podignem iz kreveta – kaže Olivera, a u oku joj se iskri suza.
----------------------------------------------
Za dve godine 12.000 sati volonterskog rada
Prvi volonterski servis u prestonici osnovan je na Zvezdari, a 14. februara obeležio je dve godine rada. Dosad je kroz njega prošlo više od 100 volontera, a na evidenciji servisa trenutno ih je aktivno 43. Oni mesečno u proseku usluže od 150 do 200 korisnika, od čega 50 u kućnim uslovima. Za dve godine servis je imao više od 12.000 sati volonterskog rada i oko 5.000 volonterskih usluga, od čega je 70 odsto ostvareno po kućama korisnika.
Kroz humanitarne akcije, u drugoj godini rada u svoje aktivnosti servis je uključio osnovce i srednjoškolce sa Zvezdare.