Na šalter EPS-a po pozivu

06. 03. 2013. 12:30

За лоше платише – искључење струје (Фото Д. Јевремовић)

Građanima, koji imaju dug za struju, počeli su da stižu pozivi Elektroprivrede Srbije da dođu i potpišu sporazum o reprogramu starog duga. Do kraja marta svi oni koji su ostali dužni ovom javnom preduzeću imaće priliku da zaključe sporazum i na ovaj način reše pitanje zaostalih plaćanja ili će ostati bez struje.

Kako bi izbegli gužve na šalterima, iz elektrodistribucija poručuju potrošačima da dolaze po pozivu, a svi koji duguju dobiće obaveštenja na kućne adrese kada da dođu da sklope sporazum. EPS je počeo otpis kamate na dugovanja za struju iz prošle godine i to tako što ostatak duga građani i privreda mogu da plate od tri od 24 rate.

Potrošači duguju EPS-u za struju oko 110 milijardi dinara. Polovina od toga je dug domaćinstava, a akcija se odnosi na sve kupce koji na dan 28. februara imaju neizmireni dug, a koji je dospeo na naplatu do 31. 12. 2012. godine.

Preduslov za odlaganje duga je da se izmire stare obaveze i da se na vreme plaćaju računi za 2013. Cilj je da EPS na ovaj način naplati oko 76 milijardi dinara starog duga. Očekivani otpis kamate biće oko osam milijardi dinara.

Prva rata sporazuma dužnicima dospeva u aprilu uz redovni mesečni račun za struju. U periodu otplate reprogramiranog duga neće se obračunavati kamata na iznos ovog duga.

U EPS-u podsećaju da će sporazum biti raskinut ukoliko dužnik ne izmiri dve uzastopne rate reprogramiranog duga ili kasni s izmirivanjem tekuće mesečne obaveze. EPS će u tom slučaju preduzeti sve zakonske mere za naplatu potraživanja, poručuju iz ovog javnog preduzeća.

-------------------------------------------------------------

Struja skuplja od maja

Struja najverovatnije neće poskupeti ni 1. aprila, kako se očekivalo, već po završetku grejne sezone, koja traje do 15. aprila, saznaje nezvanično „Politika”. To znači da bi nova cena kilovat-sata mogla da važi od 1. maja. Preduslov za poskupljenje je, između ostalog, da EPS uputi zahtev Agenciji za korekciju cene struje na koju ovi treba da daju saglasnost.

Inače, svi oni koji ostvare pravo na socijalne karte biće oslobođeni plaćanja struje i gasa već od 1. aprila, kada Uredba o energetski zaštićenim kupcima počinje da važi.