Snimio 200.000 pesama

03. 05. 2007. 16:03

Vil Fridvold, novinar "Njujork sana", do sada je u svoju iTunes zbirku snimio više od 200.000 pesama i tako stvorio jednu od najvećih na svetu.

Dotičnu spravu je počeo da koristi 2003. godine, kada je kupio svoj prvi iBook računar, a od tada je u svoju muzičku kolekciju uvrstio dela više od 3.000 muzičara i 200.000 pesama. Prevedeno u prostor na tvrdom disku, digitalna muzička prodavnica uskoro bi trebalo da zauzme oko 1.200 gigabajta.

Da bismo ovo potkrepili, reći ćemo da je za uskladištenje ovolike količine podataka potrebno ispuniti, otprilike, šest tvrdih diskova prosečnog kapaciteta koji se danas ugrađuju u kompjutere. Pomenuti novinar i sam priznaje da previše vremena posvećuje održavanju i nadograđivanju svoje iTunes kolekcije, i da je ponekad u jednom danu znao da ubaci više od pedeset albuma.

Budući da cena jedne pesme na iTunes online dućanu iznosi približno jedan dolar, zbirka bi trebalo da vredi oko 200.000 dolara. Svi ovi albumi nisu kupljeni u "Eplovom" muzičkom dućanu, već ih je većinu ubacio s vlastitih cedeova. Kao novinar koji prati muzička zbivanja, gro nije, čak, ni kupio!

Postoji, naravno, tamna strana cele priče. Kada se u iTunes unese ovoliko pesama, aplikacija se drastično uspori. Prvi znakovi usporavanja mogu se primetiti kada se u bazi nalazi 20.000 pesama. Zato Vil Fridvold namerava da kupi brži računar.