Obradović za novu atinsku bajku

06. 05. 2007. 21:13

Лов на шесту титулу: Желимир Обрадовић (Фото Евролига)

Od našeg specijalnog izveštača
Atina – U poslednje četiri godine na početku i na kraju svake utakmice Panatinaikosa njegovi navijači pevaju svoju obradu jedne narodne španske pesme – "Obradović, porom pom pom, Obradović porom pom pom". To je znak zahvalnosti treneru koji im je doneo dve od tri titule evropskog prvaka. Želimir Obradović će večeras u "svojoj" Atini probati da podari "zelenima" četvrtu krunu, a sebi – šestu, što bi značilo da se kao rekorder udaljio za dva koraka od Božidara Maljkovića, Aleksandra Gomeljskog i Pedra Ferandiza (svi po četiri). Međutim, ovoj trojici danas bi mogao da se prudruži italijanski stručnjak Etore Mesina koji je sa ruskim CSKA doputovao u grčku prestonicu kao šampion Evrope.

Utakmica počinje u 20,30 časova i nema ni najmanje sumnje da će u dvorani OAKA biti popunjena sva mesta, što znači nešto više od 18.000 gledalaca. Navijači Panatinaikosa koji nisu imali sreće da se domognu ulaznica, čak ni na "crnom tržištu", rekli su nam da je interesovanje takvo da bi i olimpijski stadion bio krcat.

Obradović – Mesina 5:3, Panatinaikos – CSKA 3:5. Tako izgleda skor u titulama evropskog prvaka, što je dodatna draž ovog duela koji je privukao i neke poznate trenere iz SAD, kao i desetine najpoznatijih "lovaca" na igrače iz NBA.

– Srećan sam što smo opet u finalu – rekao je juče Obradović. – Svi znaju da ćemo uz sebe imati navijače, ali uvek ističem da odluka pada na terenu, jer tu su petorica protiv petorice. CSKA je evropski prvak i neznatno je izmenio sastav od tada, sa svega dvojicom novajlija. Znam da je Mesina imao mnogo problema u početku, ali to je sada prošlost. Uvek je veliki izazov pobediti šampiona. Sada će to biti posebno teško. Spremamo se da odigramo svoj najbolji meč.

Obradović je u polufinalu sprečio Maljkovića (Taukeramika) da dobije šansu da se izjednači sa njim po broju titula. Na konstataciju novinara da mu je "suđena" pobeda protiv CSKA – pošto nikada nije izgubio u finalu u Atini ni sa klubom ni sa reprezentacijom (na SP 1998. selektor, na EP 1995. pomoćnik selektora) – odgovorio je:

– To nije tačno. Izgubio sam od AEK-a u finalu domaćeg kupa...

Na jučerašnjoj pres-konferenciji bila su četvorica učesnika "fajnal fora" 2002. u Bolonji kada je Mesina sa Kinderom u finalu ugostio Obradovićev Panatinaikos koji je, dobrim delom zahvaljujući Dejanu Bodirogi, pobedio sa 89:83. Sani Bećirović (Panatinaikos) i Dejvid Andersen (CSKA) tada su igrali za tim iz Bolonje.

– Mi smo tada izgubili, ali ovo su sada drugi timovi, drugi igrači, a i mi smo malo stariji – rekao je Mesina.

Obradović se nadovezao na svog prijatelja i rivala:

– Kao što je Etore rekao, mi smo malo stariji... CSKA je uigraniji. Od igrača koji su 2002. bili prvaci u timu su samo Alvertis i Papanikolau koga nisam uvrstio za ovaj događaj ali je on deo ekipe.

Mesina je nastavio:

– I prošle godine i sada žalimo za jednim sjajnim Dejvidom: onda nije mogao da igra Anderson a u ovoj sezoni smo ostali bez Vanterpula. Panatinaikos igra izvanredno, uprkos tome što je uoči sezone promenio mnogo igrača. I kad se događalo da izgubi, bile su to manje važne utakmice. Ima odlične igrače, vrhunskog trenera i igra kod kuće. Niži smo od njih, ali to ne mora ništa da znači.

U odbrani se igralo na malo poena, tvrdo i strpljivo. Obradović obećava publici lepšu košarku:

– Moramo da igramo kao tokom sezone, brže, prodornije, slobodnije, sa pas igrom, a ne statično kao protiv Taukeramike. Svestan sam da igrači zbog važnosti događaja žele često da uspore igru, jer se tako manje greši, ali sada očekujem finale koji će sasvim zadovoljiti publiku.

Upitan da li očekuje da će gledaoci u Srbiji listom navijati za Panatinaikos, Obradović je rekao:

– Pretpostavljam da će u Srbiji simpatije biti na našoj strani, pre svega zato što za Panatinaikos igraju Tomašević i Vujanić.

----------------------------------------------------------

Obradović o srpskoj košarci

Na pitanje da li je čuo da se Aleksandar Đorđević pominje kao potencijalni selektor Srbije, Želimir Obradović je odgovorio:

– Što se tiče srpske košarke, u poslednje vreme pratim samo Superligu. Ostalo ne pratim...

-----------------------------------------------------------

Jankov: Nema mnogo asova

Srpski trener Kosta Jankov, angažovan u reprezentaciji SAD, dao je sledeću ocenu o završnom turniru Evrolige:

– Na fajnal foru u Atini u glavnim ulogama su treneri koji su učinili sve da sakriju mane svojih igrača i da im omoguće da iskažu svoje vrline. Vidljivo je da je sve manje kvalitetnih igrača. Do pre desetak godina snaga jednog tima se merila po devetom-desetom igraču, a sada po tome koliko su im jake prve petorke.

-----------------------------------------------------------

Da je Holden malo viši...

Jedan grčki novinar je totalno zbunio Mesinu kada ga je posle svoje konstatacije da je "Maljković posle poraza od Panatinaikosa rekao da je imao problema sa visinom u spoljnoj liniji" tražio odgovor. Mesina je kratko rekao:

– I mi smo niži, ali šta ja tu mogu... Ne mogu za jednu noć da nateram Holdena da poraste.

-----------------------------------------------------------

Finale u 20,30 č

Polufinale:
CSKA – Unikah 62:50
Panatinaikos – Taukeramika 67:53

DANAS – Za treće mesto
Unikaha – Taukeramika 18,30 č

Finale:
Panatinaikos – CSKA 20,30 č