Putovanje na vrh Alpa

27. 04. 2013. 09:18

Београдска филхармонија са диригентом Мухајем Тангом (Фото Београдска филхармонија)

Beogradska filharmonija, sa šefom dirigentom Muhajem Tangom, održala je koncert u Kolarčevoj zadužbini u okviru ciklusa „U susret jubileju”.
Na programu je bila Alpska simfonija R. Štrausa, kao i odlomci iz Smetanine Moje domovine.
Veliki interpretativni izazovi orkestra Beogradske filharmonije pod upravom Muhaja Tanga, nameću nove standarde izvođenja i simbolično predstavljaju putovanje na vrh Alpa.
Monumentalno delo Štrausa, njegova poslednja i najbolja simfonijska poema, kroz autentične zvukove koji dočaravaju atmosferu Alpa, filmski slikovito donosi živ opis planinskih predela. Osim standardnih simfonijskih instrumenata, čuju se i zvona, jodlovanje i blejanje ovaca, što stvara jaku muzičku i vizuelnu sliku planinskih prizora.
Filharmonija je prvi i poslednji put izvela Alpsku simfoniju 1984 godine, a zanimljivo je to da je prvi ikada snimljeni kompakt disk klasične muzike sadržao snimak upravo ovog dela.