Spoj hiphopa i rokenrola
Снуп Дог (Промотивне фотографије)
Novosadski muzički festival "Egzit", koji se tokom proteklih osam godina izborio za status jedne od najznačajnijih muzičkih svetkovina u Evropi, biće održan od 12. do 15. jula na Petrovaradinskoj tvrđavi. Glavne zvezde ovogodišnjeg festivala, koji je nedavno ovenčan nagradom "Zlatni domaći supebrend", biće Snup Dog, Robert Plant, "Bisti bojs", Lorin Hil, "Vu tang klan", "Bejzment džeks"... Ova velika imena svetske muzičke scene predstaviće se publici na glavnoj bini Petrovaradinske tvrđave. Odličnu zabavu ljubiteljima elektronskog zvuka na, drugoj po posećenosti, Dens areni pružiće najpoznatiji svetski di džejevi kao što su Rodžer Sančez, Riči Hotin, Deni Tenalja, Erik Pric, Pol Vulford...
Na "Egzitu" će nastupiti i najznačajniji domaći sastavi, a novina je da su čelnici novosadskog festivala pokrenuli ove godine konkurs za manje poznate domaće bendove koji žele da sviraju na Petrovaradinu. Do kraja konkursa ostala su još tri dana, tako da ćemo 1. juna saznati ko će nastupati na binama DJ Superstar, Elektrana, Eksploziv, Future Shock, Hip Hop, Roots & Flowers i
O tome koliko publika voli "Egzit" svedoči i podatak da je već prodato 20.000 ulaznica iako se ovaj festival održava tek za dva meseca. Prodati su uglavnom kompleti karata za sva četiri dana festivala. Interesantno je da su trećinu karata kupili Britanci koji su i proteklih godina u velikom broju posećivali "Egzit", iako u svojoj zemlji imaju brojne prestižne muzičke festivale.
Svi posetioci koji žele da borave u kampu tokom trajanja "Egzita" već sada mogu da rezervišu mesto i to na samo zvaničnom sajtu festivala.
Kamp se nalazi u parku na obali Dunava i ove godine će moći da primi 8.000 ljudi. Kamp će biti otvoren sedam dana, počev od 10. do 16. jula.
Pre dva dana je potvrđeno da će slavni američki reper Snup Dog nastupiti na "Egzitu". Ovaj hiphop muzičar će izaći pred publiku 14. jula na glavnoj bini, a pratiće ga bend od četiri člana. Prema rečima programskog menadžera glavne bine na "Egzitu" Dragana Ambrozića, Snup Dog ima rokerski stav i, bez obzira na to što izvodi hiphop, njegova muzika dobro komunicira sa tradicijom rokenrola što se uklapa u koncepciju "Egzita". Naš sagovornik slično govori i o legendarnom njujorškom rep sastavu "Bisti bojs" koji će na "Egzitu" svirati 13. jula.
- "Bisti bojsi" su svetske zvezde čiji se rad, takođe, može povezati sa rok muzikom iako pripadaju drugom žanru. Njihove pesme na jedan specifičan način pokazuju u kom pravcu će se rok muzika kretati u budućnosti.
Ambrozić kaže da su organizatori odlučili da ove godine hiphop bude najzastupljeniji na "Egzitu".
- Srpsko tržište je napokon sazrelo da u jednoj koncertnoj sezoni može da isprati najveće svetske rok zvezde, kao i najaktuelnije hiphop izvođače. Svaki od hiphop umetnika koji može uspešno da komunicira sa rok publikom ima svoje mesto na "Egzitu". Sličnu stvar pokušavamo da uradimo i kada je reč o elektronskoj muzici. Osim do sada najavljenih izvođača, na festivalu će sigurno nastupiti još dva poznata elektronska sastava.
U večeri kada "Rolingstonsi" sviraju na Ušću, na "Egzitu" će, osim Snup Doga, nastupiti bivša pevačica grupe "Fjudžis" Lorin Hil i britanski elektronski sastav "Bejzment džeks".
- Upravo su "Bejzment džeks" dokaz kakav program pravimo ove godine jer oni izuzetno uspešno spajaju dens pokret i rok kulturu. Oni će nastupiti kao bend sa pevačem i pevačicom i kompletnom igračkom grupom. Kada je reč o Lorin Hil, za nas je to značajno jer smo napokon uspeli da dogovorimo gostovanje jedne uspešne nju soul pevačice. To smo pokušali i prošle godine kada je na "Egzit" trebalo da dođe Kelis. Osim u muzici, Lorin Hil je društveno angažovana i član je nekoliko humanitarnih organizacija, a sve se to uklapa u sistem vrednosti koje "Egzit" kao manifestacija pokušava da promoviše.
Naš sagovornik napominje da novosadski festival ima obavezu prema mlađoj generaciji izvođača i publike na osnovu čijih interesovanja se kreira program.
- Tu su i stariji umetnici poput Roberta Planta, nekadašnjeg člana "Led cepelina", koji će svirati prvog dana festivala. Plantov nastup bi trebalo da predstavlja umetničku sponu između mlađih autora i istorije rok muzike. Kada je festival počeo da se održava imali smo plan da u Srbiju dovodimo izvođače koji su veoma aktuelni i značajni na svetskoj sceni. "Egzit" i dalje šalje poruku koju ima od početka, jer nam je važno da muzičari imaju i društveni angažman.