Svađa u Dolini jorgovana
Прослава на Магличу (Фото М. Дугалић)
Kraljevo – Ovog proleća, valjda zbog lepog vremena, vaktom su, kako se ovde u Dolini jorgovana kaže, procvetali plavi i beli jorgovani. Mirišu kao nikad ranije dolinom, od srednjovekovnog grada Magliča do sela Polumira, a koreni su im, kaže legenda, još iz 13. veka, iz vremena srpskog kralja Uroša. Tadašnji Srbi sadili su jorgovane u ovom kršu kako bi ispunili želju kralja da nadomesti nedostatak lepote rodne Provanse svojoj ljubi Jeleni Anžujskoj koja je bila Francuskinja kraljevskog roda.
Čuva narod u ovoj dolini tu legendu i duh Nemanjića, a od pre petnaest godina i zvanično se organizuje manifestacija nazvana "Dani jorgovana". Organizator je Društvo srpsko-francuskog prijateljstva na čijem je čelu Milan Glišović, novinar RTS u penziji. Međutim, ove godine, 5. maja bilo je duplog programa pomenute manifestacije. Zbunilo je to goste, posmatrače, a i učesnike.
– Čak je i francuski diplomata Benua Šnajder, koordinator za kulturu francuske ambasade u Srbiji, u jednom momentu upitao ’ljudi zašto pravite dva programa’ – objasnio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Milan Glišović.
Za tu ujdurmu on je optužio bivšu koleginicu Vesnu da Vinči, ranije Jugović koja je, kako je Glišović dodatno obrazložio, najpre opštinskim čelnicima predložila da njena kompanija, u okviru manifestacije "Dani jorgovana", organizuje izbor za mis Kraljeva i za to od opštine tražila najpre pozamašnu sumu novca, a onda cenu spustila na 600.000 dinara. No, predsednik opštine Miloš Babić ni na to nije pristao.
– Valjda je posle nekoliko ovdašnjih firmi podržalo njen program, doduše bez izbora za mis koji se samo delimično podudarao sa našim. Tako su se učesnici i gosti podelili i jedva smo, uz zakašnjenja, uspeli da izvedemo predviđenu priredbu u tvrđavi Maglič. Tamo nisu došli ni uvaženi princ Čarls Filip de Orlean, knjaz Aleksandar Karađorđević i drugi, jer su odvedeni na druga mesta, na privatni posed u Progorelicu, u manastir Gradac, Studenicu, a trebalo je da otvore manifestaciju u tvrđavi. Rečeno nam je da su otišli da sade jorgovane, a to smo mi radili još pre petnaest godina – objašnjava Glišović i dodaje da je ova manifestacija opštinu koštala 3000.000 dinara.
Vesna de Vinča u izjavi za "Politiku" energično odbacuje ove kritike, a posebno optužbe da je motiv njene i posete njenih gostuju bio novac iz opštinske kase i "otimanje" programa pomenute manifestacije.
– Nije lako dovesti u Srbiju elitne plemiće poput princa Čarlsa koji je i vojvoda od Anžuja, knjaza Aleksandara Karađorđevića i još stotinu ljudi iz javnog života Srbije. Ipak smo ih doveli u ovu dolinu koja je simbol naših veza sa svetom iz davne istorije. Bila je to, dakle, misija dobre volje, uz nekoliko humanitarnih poseta. Da bogat program realizujemo pomogao nam je Ljubiša Jovašević, načelnik Raškog okruga, a nismo ni dinar dobili iz bilo koje državne kase. Sve je to platila jedna mala firma Ekološki centar iz Beograda, čiji sam ja osnivač. Uz poštovanje prema kolegi Glišoviću, moram reći da smo i njemu pomogli sa 20.000 dinara, a poštujući kraljevsko zaveštanje posadili smo stotinu sadnica jorgovana. Naredne godine posadićemo još više – tvrdi Vesna de Vinča.
Tako, izgleda da iako je sada cvet već uveo, i dalje ostaju dileme, nesporazumi i optužbe oko "branja" kraljevskih jorgovana.