Trojni samit u Ankari
Prema izveštajima agencija
Ankara – Državna delegacija Republike Srbije, koju predvodi predsednik Tomislav Nikolić, u Ankari učestvuje u radu dvodnevnog trojnog samita Turske, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Akcenat susreta lidera triju zemalja biće na međusobnim kontaktima, evropskom putu, ekonomskim i trgovinskim odnosima i mogućnosti unapređenja saradnje.
Prvi konkretan rezultat skupa u Ankari jeste potpisivanje Deklaracije o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji, kojom je predviđeno produbljivanje privredne saradnje triju država u svim oblastima, povećanje obima robne razmene i zajedničko učešće na tržištima ostalih zemalja sveta, javlja Tanjug.
Deklaraciju su potpisali potpredsednik srpske Vlade Rasim Ljajić, ministar ekonomije Turske Zafer Čaglajan i ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH Mirko Šarović,
Potpisivanje deklaracije odličan je uvod za trojni sastanak, navodi se u saopštenju iz Ljajićevog kabineta, uz napomenu da dobri politički odnosi Srbije, BiH i Turske moraju biti propraćeni i adekvatnom ekonomskom saradnjom.
„Kao što znate, postoji određeno nepoverenje kada je u pitanju politička trilaterala, ali ukoliko građani naših zemalja budu videli konkretnu korist od saradnje, to nepoverenje će nestati”, rekao je Ljajić.
On je dodao da je neprirodno da Srbija i BiH imaju međusobnu robnu razmenu koja je skoro dvostruko veća nego što je razmena Turske sa dve zemlje pojedinačno i da se mora raditi na povećanju unutrašnjih kapaciteta Srbije i BiH, kako bi bila povećana ponuda prema Turskoj, ali i prema drugim državama, pre svega Azerbejdžanu, Rusiji i zemljama Afrike.
Ljajić je naveo da potencijali za zajednički nastup Srbije i BiH postoje u oblastima turizma, energetike, građevinarstva, poljoprivrede, prehrambene industrije i vojnoprivredne saradnje. On i Šarović su se saglasili i da je velika stvar za Srbiju i BiH što su ovakav dokument potpisali za zemljom koja je toliko ekonomski jaka da pozajmljuje novac MMF-u.
Ministar Čaglajan nazvao je jučerašnje potpisivanje deklaracije istorijskim činom i dodao da se Turska raduje svakom obliku produbljivanja privredne saradnje triju država.
Trojica ministara su se dogovorila da sledeći trilateralni sastanak održe u Sarajevu u što skorijoj budućnosti, kada će biti održan i poslovni forum privrednika tri države.
Domaćin samita, na kojem sem predsednika Srbije Nikolića učestvuje i tročlano Predsedništvo BiH – Nebojša Radmanović, Bakir Izetbegović i Željko Komšić – jeste turski predsednik Abdulah Gul. On je ovim povodom najavio da će njegova zemlja nastaviti s naporima za normalizaciju odnosa BiH i Srbije, što uključuje i trilateralne sastanke na nivou šefova država i ministara spoljnih poslova. Gul je dodao da Turska ulaže velike napore za izgradnju što boljih odnosa Sarajeva i Beograda.
Ovo je treći samit lidera BiH, Srbije i Turske. Prvi je održan 2010. u Istanbulu, a drugi 2011. u Karađorđevu, gde je domaćin bio tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić.
Predsednik Nikolić u Ankari na samitu Turska - Srbija - BiH
ANKARA – Predsednik Srbije Tomislav Nikolić doputovao je u Ankaru, gde će sutra na predsedničkom nivou biti održan trilateralni samit Turska-Srbija-Bosna i Hercegovna, na kojem će, osim domaćina Abdulaha Gula, učestvovati članovi predsedništva BiH Nebojša Radmanović, Bakir Izetbegović i Željko Komšić.
Predsednik Abdulah Gul je za goste večeras priredio svečanu večeru, a radni deo samita će sutra početi plenarnim trilateralnim sastankom, posle kojeg će biti usvojena i zajednička deklaracija.
Predsednik Nikolić će sutra, u popodnevnim časovima, imati i susret sa predsedavajućim i članovima Predsedništva BiH, posle kojeg će biti održan i bilateralni sastanak delegacija Srbije i BiH.