Potrošač sam, imam pravo da se žalim
Čitam deklaracije, posebno one koje se odnose na rokove trajanja prehrambenih proizvoda, i sirovinski sastav odeće i obuće. Zanima me i mesto proizvodnje, jerviše volim robu proizvedenu u Srbiji, posebno hranu, kaže u intervju za „Potrošač” Jadranka Joksimović, narodni poslanik u Skupštini Srbije
Kakav je kvalitet hrane u Srbiji?
U odnosu na velike mogućnosti, a slabe rezultate zbog višedecenijskog nemara države prema poljoprivredi, ipak, rekla bih da je kvalitet domaće hrane relativno visok. S obzirom na to da sam vegetarijanac i da mi je ishrana zasnovana na mlečnim proizvodima, voću i povrću, ja sam kao potrošač zadovoljna.
Verujete li reklamama?
Reklame mi ne smetaju, ne prebacujem kanal kada su na programu. Možda delom i zbog ličnog interesovanja za svaku vrstu audio-vizuelne poruke. A da li kupujem proizvode na osnovu preporuke marketinških poruka – rekla bih da ne kupujem, uz potpunu svest o mogućnosti da na nivou reklame podsvesno ponekad biram proizvode. Dakle – ne znam.
Da li ponekad kupujete u prodavnicama zdrave hrane?
Kupujem, često. Mislim da bi ponuda mogla da bude raznovrsnija i kvalitetnija. Ali, imam uvek u vidu kupovnu moć našeg prosečnog potrošača, pa donekle i razumem ograničenje trgovaca ovom robom. Pošto veliki deo našeg stanovništva živi na hlebu i mleku, i zdrava hrana je za ljude postala luksuz. I to je najveći zadatak svake vlasti, pa i ove – da podignemo životni standard ljudi i omogućimo svakome kvalitetniji život. To podrazumeva i dostupnost kvalitetnoj hrani.
Kakvog je kvaliteta gorivo u Srbiji? Da li uvek kupujete benzin na istoj benzinskoj pumpi?
Jesam vozač, iako potpuno neaktivan. Otuda ne mogu da odgovorim na ovo pitanje.
Da li ste zadovoljni uslugom mobilnog operatera?
Telefon mi je postao osnovno sredstvo za rad, tako da više nemam kritički odnos prema uslugama. Jednostavno plaćam račune, koji su mi sve veći. Ne znam koliko je to do usluge operatera, a koliko do moje komocije. Ali, drugačije ne mogu.
A kablovskog operatera?
Mesečno plaćam uslugu jednom od operatora, kojom sam spojila kablovski i internet paket. Zadovoljna sam.
Ima li pomaka u radu javnih službi?
Javne službe su svuda i uvek opterećene prirodom svog posla i brojem korisnika usluga. Mislim da ima pomaka u pogledu elektronskog načina plaćanja, bolje šalterske organizacije, redovnih obaveštavanja o računima i obavezama. Ali, ljudski faktor je nezamenljiv – jednostavno imate bolje, brže i sposobnije službenike, i one koji ni uz svu tehničku podršku ne pokazuju sposobnost efikasnijeg rada.
Gde najduže čekate u redovima?
U domu zdravlja. U banci. Iako zaista nisam nervozni čekač, jer ako sam već nešto došla da obavim, onda sam došla sa odvojenim vremenom i projektovanim strpljenjem, ipak moram da kažem da sam nekoliko puta iznervirana napustila red, zbog gore pomenutog nesavesnog ljudskog faktora. Što će reći – lenjog i nezainteresovanog službenika.
Da li se žalite trgovcu, službeniku… ako pomislite da su vam povređena prava?
Uvek skrenem pažnju na propust u radu. Samo nekad krajnje dobronamerno i sa željom da informišem o manjkavosti i preventivno delujem zarad interesa drugih potrošača, a nekad zaista „izribam” one koji greše ili one koji su odgovorni da greške uoče, a ne uočavaju ih. Potrošač sam, imam pravo i na to.
Potrošački ili gotovinski kredit?
Nemam kredit. Ako se izuzmu kreditne kartice. Koje su poseban i neprevaziđen oblik bankarske manipulacije na koju svi tako neracionalno rado pristajemo. Sa stalnim zaklinjanjem da ćemo ih konačno otplatiti i iseckati nasitne komade.
Da li koristite čekove?
Koliko sam razumela, ne smete biti u dozvoljenom minusu da biste dobili čekove. Prema tome – ne koristim čekove.
Turistička agencija ili sopstveni aranžman putovanja?
Uvek sopstveni aranžman, iako organizovani turizam ima brojnih prednosti. Jednostavno, nisam disciplinovan turista. Nikada nisam išla nigde preko agencije. Što ne znači da neću.
Da li koristite usluge privatnih lekara?
Da, posebno laboratorijske analize. Zaista često nemam vremena da zakazujem i čekam za to, ali inače se trudim da ono što plaćam državi i iskoristim. Najbolje je naravno kada i ne morate da ih koristite.
Da li redovno plaćate račune?
Redovno i stalno pitajući se kako ljudi sa nižim primanjima izdržavaju.
Kada morate na čemu štedite?
Ne poznajem koncept ozbiljne štednje. Da sebi ne priuštim ono što volim, ne bih znala ni za šta radim. Jer, pun radni dan ne ostavlja prostor za mnogo drugih aktivnosti. Ali, nisam opčinjena putovanjima. Tu ponekad napravim zadršku.
Da li ostavljate bakšiš?
Uvek. Čak i kada nisam zadovoljna uslugom, ostavim bakšiš. Ali verovatno ponovo neću doći.