Potpredsedniku SDA na poklon srpske glave
Шемсудин Мехмедовић
Privođenje Šemsudina Mehmedovića, potpredsednika Stranke demokratske akcije i aktuelnog poslanika u parlamentu Bosne i Hercegovine, zbog sumnje da je učestvovao u strašnim zločinima nad Srbima 1992–1993, bitno je uzdrmalo političku scenu BiH. Mehmedoviću se na teret stavljaju zločini „mudžahedina” u opštini Tešanj, među kojima je i monstruozno odsecanje glava srpskim mladićima.
Iako je Mehmedović uticajni funkcioner SDA, njegove kolege poslanici iz Republike Srpske nisu delovali preterano iznenađeno njegovim privođenjem. Pre nego što je postao poslanik, Mehmedović je bio ministar unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona, a pre toga i ministar saobraćaja i komunikacija istog kantona.
Upućeni kažu da se radi o čoveku koji je nekad bio veoma blizak bivšem predsedniku Republike BiH Aliji Izetbegoviću. Prvi ozbiljan udarac Mehmedoviću nanesen je objavljivanjem transkripta izjave koju je jedan zaštićeni svedok dao tokom ranijih procesa za ove zločine. Mediji u BiH objavili su izjavu tog svedoka, a transkript izjave se, prema nekim informacijama, nalazi i u sadašnjem predmetu protiv Mehmedovića.
Prema izjavi zaštićenog svedoka, kome je sud u ranijim procesima ukazao poverenje, Mehmedoviću su u septembru 1992. mudžahedini na poklon u stanicu policije doneli četiri odsečene glave srpskih vojnika zarobljenih u borbama oko kote Crni vrh između opština Teslić i Tešanj.
U istom svedočenju Mehmedović se optužuje i za ratne zločine ubistva, mučenja i maltretiranja zarobljenih srpskih civila iz Tešnja i okoline, koji su držani u logoru u krugu policijske stanice u tom gradu.
Prema iskazu svedoka, odsečene srpske glave iz baze u selu Jablanica doneo je mudžahedin po imenu Zeid, koji se, u pratnji policajaca Envera i Amira Beše, i Besima Sejdića, dovezao pred policijsku stanicu u Tešnju u terenskom vozilu.
„Zeid je uzeo prtenu vreću i uneo je u zgradu policije, bacivši je na sto dežurnog policajca Hakije Hadžana, koji je ishitreno upitao: ’Šta ste to doneli, braćo?’ Zeid je na to odgovorio: ’Što je načelnik tražio, mi smo uradili. Doneli smo, brate, četiri vlaške glave njemu na poklon’“, ispričao je svedok.
U iskazu zaštićenog svedoka tvrdi se da je Mehmedović mudžahedinu koji mu je doneo odsečene srpske glave zauzvrat poklonio niklovani pištolj.
„Ovo je pronađeno kod jednog Srbina odavde. Njemu više sigurno nikada neće trebati, a evo tebi. Jeste da ćeš njime moći samo šest Vlaha ubiti“, rekao je Mehmedović, i dodao da će Zeida i lično pohvaliti glavnom emiru zloglasnog odreda „El mudžahid”, s kojim je, kao načelnik tešanjske policije tokom rata blisko sarađivao, kada dođe u Jablanicu.
U stanici policije, tvrdi ovaj svedok, nakon toga usledilo je opšte grljenje i ljubljenje mudžahedina i policajaca. Svedok navodi i to da je Mehmedović došao u stanicu na poziv dežurnog policajca, koji je putem motorole koristio šifru „Hum 101”.
„Dežurni policajac saopštio mu je da su braća iz Jablanice donela poklon i da on traži muštuluk. Nedugo zatim došao je Šemso u društvu Emira Ahmetovića. Tada je Zeid uzeo vreću i istresao glave u hodnik. Glave su bile krvave, sa stravičnim izrazom lica. Na mestu na kom su odsečene videlo se da su nečim tupim udarane, a po temenu su se videle rupe, najverovatnije od udaraca tupim predmetom. Na jednoj glavi nije bilo ušiju i nosa, a na jednoj nije bilo oka”, navodi svedok u iskazu.
Prema daljim navodima svedoka, Mehmedović je pljunuo u pravcu odsečenih glava i rekao da je šteta što su odsečene samo četiri.
„Da ste, bogd’o, odsekli i hiljadu drugih”, rekao je Mehmedović.
Zaštićeni svedok optužuje Mehmedovića za ubistva i zlostavljanja srpskih civila zatočenih u garažama policijske stanice u Tešnju. Detaljno su opisani metodi mučenja, od odvođenja logoraša na kopanje rovova na prvim linijama fronta do polivanja vodom iz šmrkova usred zime u dvorištu stanice policije, po Mehmedovićevom naređenju. Opisan je i slučaj ubistva starca iz sela u okolini Tešnja, koji je uhapšen jer je pekao rakiju.
„Mehmedović je specijalcima naredio da tuku starca, koji se prezivao Avrak. U jednom momentu starac je od udaraca pao niz stepenice. Kad je utvrđeno da je mrtav, Mehmedović je naredio da ga prebace u bolnicu, gde je ustanovljeno da je podlegao povredama od pada sa stepenica, pošto se navodno sam sapleo”, tvrdi svedok.
Dušanka Majkić, poslanica u parlamentu BiH i predsednica Komisije za odbranu i bezbednost, kaže da privođenje Mehmedovića za nju nije nikakvo iznenađenje i podseća da ga je na jednoj od ranijih sednica parlamenta lično prozvala za zločine u Tešnju.
„Priča o procesuiranju zločina nad srpskim civilima u Tešnju pokretana je u nekoliko navrata. Nadali smo se epilogu, ali stalne promene i opstrukcije u Tužilaštvu BiH odlagale su rešenje ovog pitanja. Mehmedović me uveravao kako nema ništa istinito u optužbama protiv njega, govoreći da bi do sada bio procesuiran ukoliko bi te priče bile istinite”, kaže Majkićeva.
Ona ističe da se jednostavno mora jednom utvrditi da li čovek koji sedi u parlamentu nosi krivicu za tako teške zločine.
Na zločine Mehmedovića i mudžahedinskih grupa u opštini Tešanj godinama upozorava Dževad Galijašević, predsednik Fonda za humanitarno pravo BiH.
„Uloga Mehmedovića jasna je i dokazana. Držao je ljude, premlaćivao ih, mnogi su u njegovim zatvorima likvidirani. Radi se o čoveku koji je od samog dolaska SDA na vlast bio načelnik policijske stanice Tešanj. Naravno, postojale su opstrukcije da se Mehmedović procesuira znajući će dokazivanje njegove krivice razbiti crno-belu sliku rata, ali i prokrčiti put za procesuiranje drugih zvaničnika te stranke”, kaže Galijašević.
On dodaje da će druga dimenzija dešavanja tokom rata u BiH biti pogubna za mnoge u Sarajevu, naročito kada tokom procesa svet pogleda monstruozne slike odsecanja glava srpskim mladićima.
„Morao je znati da su nestajala čitava naselja. U njegovoj stanici su ljudi ubijani. Računa se da je samo na Ozrenu prilikom operacija mudžahedina ubijeno oko 40 ljudi“, ističe Galijašević.
--------------------------------------------------------------------------
Sipa: Mehmedović komandovao zločinima
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (Sipa) uhapsili su Šemsudina Mehmedovića (1961) zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo ratnog zločina. Nakon što je iz Sipe predat u Tužilaštvo BiH, Mehmedović je saslušan a potom pušten na slobodu.
„Tokom proteklih deset meseci rada na istrazi, prikupljeni su dokazi iz kojih proizlazi osnov sumnje da su pripadnici SJB Tešanj počinili krivično delo ratnog zločina, tako što su po izbijanju ratnih sukoba na području BiH, po naredbama tadašnjeg načelnika SJB Tešanj Šemsudina Mehmedovića protivpravno lišavali slobode, privodili i pritvarali civile srpske nacionalnosti u prostorije SJB Tešanj”, navode u Sipi i dodaju da je istragom utvrđeno da postoje osnovi sumnje da je Mehmedović počinio krivično delo ratnog zločina, tako što je podređenim pripadnicima SJB Tešanj izdavao naredbe za protivpravna lišenja slobode, privođenja i pritvaranja građana srpske nacionalnosti.
------------------------------------------------------------------
Politikantstvo u procesu
Mehmedović je neposredno pre privođenja izneo optužbe na račun direktora Sipe Gorana Zupca. Mehmedovićev branilac Nermin Vila je rekao je da je on sat i po pre hapšenja trebalo da svedoči protiv direktora Sipe. Po izlasku iz Tužilaštva Mehmedović je okupljenim novinarima kazao kako je njegovo privođenje čista osveta.
„Cilj je bio da me onemoguće da pred Tužilaštvom BiH dam izjavu na okolnost krivične prijave koju sam zbog ratnog zločina podneo protiv direktora Sope Gorana Zupca. To je razlog mog hapšenja“, tvrdi Mehmedović.