Goranu Paskaljeviću nagrada u Češkoj

Dubravka Lakić

01. 08. 2013. 13:00

U češkom gradu Uherskom Hradištu, na 39. Letnjoj filmskoj školi, našem reditelju Goranu Paskaljeviću dodeljena je počasna godišnja nagrada za „senzitivno oslikavanje života ljudi na Balkanu i izuzetan humanizam u filmskim delima“.

Prikazano je i šest filmova našeg reditelja: „Pas koji je voleo vozove“, „Bure baruta“, „Kako je Hari postao drvo“, „San zimske noći“ i „Medeni mesec“, a manifestacija je svečano otvorena poslednjim Paskaljevićevim delom „Kad svane dan“. Paskaljević je posle svih projekcija dugo odgovarao na pitanja polaznika letnje filmške škole i održao majstorsku radionicu na čistom češkom jeziku. Gostujući u emisiji češke nacionalne televizije, naš reditelj je evocirao uspomene na svoje studiranje u Pragu i izrazio oduševljenje što su u Češkoj prepune sale mladih filmofila koji poseduju filmsku kulturu odnegovanu na autorskoj kinematografiji, a ne na komercijalnim filmskim hitovima.

 Letenju filmsku školu koja je po mnogo čemu posebna filmska manifestacija u Evropi, pomoglo je češko ministarstvo kulture u organizaciji udruženja filmskih klubova koji broje više od 20.000 članova.