Nanter mora pasti
Partizanovi košarkaši su prošle godine bili u trci za Top 16 Evrolige do poslednjih sekundi prvog kruga i pored poraza na svom terenu od direktnog konkurenta, ali su im ove jeseni manje šanse da takav propust nadoknade pobedom protiv neke od tri najbolje ekipe u grupi, što im je lane uspelo. Otuda su već na ovosezonskoj beogradskoj evroligaškoj premijeri protiv Nantera (19 č, Sportklub) pod „moranjem” da slave.
– U Evroligi je svaki put teško, a pogotovu kada imate imperativ pobede, kao što ga mi sada imamo. Nanter nema veliku tradiciju, ali je jači protivnik nego što ime govori – rekao je trener „crno-belih” Duško Vujošević pred susret drugog kola A grupe.
Nijedan evroligaš nije imao trenera sa dužim kontinuitetom na njegovoj klupi, od aktuelnog francuskog šampiona. One godine kada je Vujošević prvi put došao na kormilo Partizana (1987), Paskal Donadiu (49) je poveo klub iz pariskog predgrađa od najnižeg, 11. ranga francuske košarke (do 1991. i igrao, do 1996. bio zaposlen u banci). Svakako je bilo značajno to što je od prvog dana predsednik kluba njegov otac, no protekcije nije bilo na terenu: između debija u prvoligaškom društvu i evropskoj eliti prošle su samo dve godine.
– Penjući se kroz rangove, Nanter je stekao pobednički mentalitet. Zadržavao je najbolje igrače i ima timsku igru kakva se retko sreće kod ekipa u kojima dominiraju stranci. Francuski karakter i šarm sam bolje upoznao otkako smo doveli igrače iz Francuske, tako da ih više i respektujem – bile su Vujoševićeve reči.
Nanter predvode Amerikanci Denijels, Tomas i Mičam, nedavno je stigao i Ukrajinac Gladir, a od domaćih igrača najvažniju ulogu ima centar Mam Džeta. Nada francuske košarke koja će idućeg meseca proslaviti 19. rođendan je jedini prvotimac viši od 203 cm, u odsustvu povređenog Traorea. Partizan na svog mladog centra Nikolu Milutinova neće moći da računa najmanje do susreta sa Budiveljnikom, u četvrtak u Ukrajini.
– Zvezda Nantera je – tim. Imaju izuzetan kolektivni duh, još su tu petorica koja su u njemu igrali Drugu ligu. Dobro znam da nikada ne odustaju i čeka nas veoma teška utakmica. Ali, očekujem i pobedu – kaže jedan od Partizanovih Francuza Leo Vesterman.
Partizan je uputio apel publici da navija sportski –kapacitet „Pionira” za mečeve u Evroligi ove sezone biće veći za 800 mesta u parteru:
„Upotreba lasera, ubacivanje predmeta na teren, vređanje učesnika, biće strogo sankcionisani od disciplinskog sudije Evrolige, što povlači ne samo novčane kazne klubu, koje bi u ovoj sezoni bile snažan udarac na već tešku finansijsku situaciju, već i potencijalnu zabranu prisustva publike na narednim mečevima”.
----------------------------------------------
Bertans tek u martu
U Partizanu su se nadali da odsustvo Davisa Bertansa neće trajati više od šest meseci, ali kako stvari stoje povratak na teren mladog Letonca, koji se povredio u junskom finalu plej-ofa, desiće se najranije u martu.
– Davisov oporavak teče dobro, ali lekari sada procenjuju da je za njegovu povredu optimalno osam meseci pauze, pa i devet. Ali, sreća je da se oporavlja – informisao je Vujošević.
----------------------------------------------
Zvezdina žalba stigla u FIBA
Vujošević je rekao kako očekuje da će Zvezdino učešće u Evroligi biti uspešno, a pričajući o Partizanovoj teškoj finansijskoj situaciji, saopštio da je u Arbitražni tribunal (BAT) Svetske košarkaške federacije (FIBA), prekjuče stigla žalba „crveno-belih” zbog neizmirenih dugovanja „crno-belih” za prelazak Nenada Miljenovića (2011. iz FMP-a). BAT u ovakvim slučajevima izriče zabranu dovođenja igrača koji su u prethodnom periodu igrali u inostranstvu, dok se ne pokrije dug.
– Uplatili smo dve trećine, ostalo je još 43.000 evra. Zvezda pretenduje na ukupno 150.000, sa kamatama – obelodanio je trener Partizana.
----------------------------------------------
Na proslavi SNS po pozivu
Duško Vujošević je na pitanje o odlasku na proslavu Srpske napredne stranke u „Kombank areni”, dao sledeći odgovor:
– Bio sam pozvan iz kabineta prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića i odazvao sam se kao gost. Išao sam i kada me je zvala stranka Rasima Ljajića. To je u sklopu mojih političkih ubeđenja, a nisam član nijedne partije. Ne gledam koliko se pomaže Zvezdi, a koliko Partizanu, već cenim što nam se pomoglo. Nadam se da će Vučić doći kada mi budemo slavili 15. uzastopnu titulu prvaka Srbije, biće pozvan.
----------------------------------------------
Planirani budžet tri miliona
Partizan NIS je za ovu sezonu projektovao budžet od oko tri miliona evra.
– Marketinški potencijal kluba je veći nego što se koristi, tu ima problema koji se postepeno rešavaju. Čudi me kada nas zovu neki prijatelji, koji dobro stoje, i traže besplatne karte. Ulaznice za parter, za utakmicu sa Nanterom, nisu odmah rasprodate, ali sa cenom od 2.000 dinara i nisu predviđene za srednjoškolce, već za one koji vole Partizan a u mogućnosti su da ih plate. Do sada je u klubu isplaćena jedna plata, a budžet nije obezbeđen – rekao je Vujošević.