Valjevska kadrovska klackalica

06. 07. 2007. 19:06

Ваљево: Страначка комбинаторика важнија од судбине грађана (Фото Б. Нововић)

Valjevo – Ko drugome hoće da osvetli put i sam mora biti svetlost. Ovu mudrost, ali i potvrđenu istinu, nije rekao ni Hegel niti Bizmark, već umni vladika Nikolaj Velimirović. Ona je svojevremeno bila upućena svim Srbima, a ponajpre njegovim zemljacima Valjevcima.
Međutim, politička tumaranja i previranja koja poput kakve groznice više od godinu dana tresu Valjevo, ne samo da demantuju, već i ignorišu ovu Nikolajevu maksimu. Ovdašnja lokalna vlast nikako da  stigne tamo gde treba, odnosno tamo gde je obećano biračima. Doduše, bilo je na tom putu i takozvanih opravdanih okolnosti kao što je predugo čekanje, posle raspuštanja lokalne skupštine, na uvođenje privremenih mera. Ali, i kada se to "čudo" desilo ponovo je proradila stranačka kombinatorika i "indigo" sa republičkog nivoa.

Novi privremeni organ umesto da se prvo latio posla spasavanja institucija i građana od prebiranja po kontejnerima, krenuo je u "seču" direktora lokalnih javnih preduzeća. Uz izgubljeno dragoceno vreme i od novih direktora i drugih "poluga" vlasti nije bilo veće vajde, izuzev, što su ponovo zabavili Valjevce, doslovce podržavajući Lenjinovu tezu: "Da svaka čistačica koliko sutra treba da bude spremna da metlu zameni direktorskom foteljom." I zaista među mnogobrojnim biserima ovde su uspeli, primera radi, da na čelo Upravnog odbora Narodnog muzeja postave pekara, odnosno studenta istorije da nadgleda realizaciju kapitalne vodoprivredne investicije "Rovni"...

I tek što se stišala ova početna bura ovih dana je aktuelizovana rekonstrukcija privremenog organa za čiji sastav se traži da bude podudaran sa aktuelnom koalicijom u Vladi Srbije (DS, DSS, NS i G-17 plus). U Valjevu se mnogi čude što je DS prihvatio ovo participiranje, pre svega, što je u poslednjih godinu dana čvrsto uveravao ovdašnju javnost da su novi lokalni izbori jedino rešenje koje će doneti stabilnu vlast. U novom privremenom organu našli su se i predstavnici G-17 plus, iako na lokalnom nivou na poslednjim izborima nisu uspeli da probiju cenzus od tri odsto. Taman kada je stvar po pitanju rekonstruisanog privremenog organa legla, iskrsle su nove nevolje. Ovog puta na relaciji između DS i DDS oko toga čiji će kandidat da predsedava veću. Međutim, u taj rovovski okršaj prekjuče se iznenada umešao Šapčanin Dragan Milošević, novi vlasnik i direktor "Krušik-opruga", koji je u saopštenju upućenom političkim strankama i medijima upozorio da Radivoje Milutinović, kandidat DS za ovu funkciju, inače radnik i bivši direktor "Krušik-opruga", nije rešenje za vršenje jednog tako odgovornog posla. U saopštenju se, pored ostalog, navodi da je Milutinović na bolovanju od 23. marta ove godine i to sa specifičnom dijagnozom koja dovodi u sumnju mogućnost da on obavlja visoko odgovornu funkciju vođenja političkog, privrednog i socijalnog života u opštini. Vlasnik "Krušik-opruga" nije naveo o kakvoj je dijagnozi reč, uz napomenu da o svemu poseduje validnu zdravstvenu dokumentaciju. Jedino je konkretniji bio u dodatnom obrazloženju rekavši da je njegov motiv za političko anatemisanje Milutinovića ekonomske prirode, odnosno da je kao bivši direktor do privatizacije preduzeća ostavio iza sebe pozamašne gubitke. Ni prozvani Milutinović nije želeo da komentariše navode iz saopštenja uz objašnjenje da će za svaku novu uvredu tražiti satisfakciju na sudu.

I dok ovaj politički ringišpil traje nezadovoljni građani, intelektualci i druga relevantna javnost komentarišu da "da ovakvu Prćilovicu i glibinu" Valjevo ne pamti od vremena kada je bilo nahija pa sve do danas. Sa druge strane, akteri u ovom vrzinom kolu više nego samouvereno govore i tvrde da sve što rade je u interesu građana!?

Budimir Novović