Srpski klubovi na izdisaju
Неславан крај суперлигашке приче у Апатину: детаљ са утакмице између Младости и Партизана (Фото Ж. Јовановић)
Izvršni odbor Fudbalskog saveza Srbije ili Odbor za hitna pitanja odlučiće ko će umesto Mladosti iz Apatina popuniti Superligu. Apatinci su zbog nedostatka finansijskih sredstava i igračkog kadra na sednici Skupštine kluba doneli odluku da istupe iz takmičenja, sa željom da učestvuju u Prvoj ligi "Telekom Srbija". Ali, ovo verovatno nije jedini klub koji je na izdisaju...
Branislav Delić, komesar za takmičenje Zajednice fudbalskih klubova Superlige, je izjavio:
– Prema propisima neophodno je da se utvrdi čija je krivica za nastalu situaciju, tako da je moguć i prelazak u jedan, ali i dva i više nižih rangova takmičenja. Propisi koji regulišu pitanje ko će umesto Mladosti u Superligu su u izvesnoj koliziji. Naime, po njima mesto zauzima prvi "ispod crte", ali Pravilnik o takmičenju sadrži odredbu po kojoj dva kluba ispadaju iz lige, – rekao nam je Branislav Delić, komesar za takmičenje .
Trenutno je, dakle, neizvesno ko će zameniti Apatince. Najviše šansi ima Voždovac, ali postoje opcije po kojima plasmanu u srpsku elitu može da se nada i Napredak. Za par dana trebalo bi da bude poznato ime 12. superligaša. Takođe, ne zna se ni odgovor na pitanje: šta bi se desilo da odustane još jedan, ili dva kluba? Jer, neko mora i da ispadne (bar jedan), ali nije precizirano na koji način će se izvršiti popuna. Jedino je sigurno da Zemun, kao poslednji u prošloj sezoni ne može da zadrži status člana elitnog društva.
Mladost je osnovana 1928. godine, a najveće uspehe zabeležila je pod patronatom Apatinske pivare. U januaru je prekinuta saradnja s ovim privrednim gigantom, pa je klub jedva egzistirao u prolećnom delu sezone, na kraju koje je osvajanjem šestog mesta ostvario istorijski uspeh. Odlazak velikog broja igrača i nedostatak novca uzrokovao je strmoglavi pad.
Apatinci nisu prvi koji su doživeli ovakvu sudbinu. Pre dve godine su od takmičenja odustali pobednik nacionalnog kupa Železnik i novobeogradski Radnički. Nekadašnji "majstori sa Dunava" su vraćeni u Srpsku ligu, dok su se popularni "lavovi" spojili sa Voždovcem.
Ni naši najveći klubovi ne mogu da opstanu bez jakih sponzora. Podsetimo, u sponzorskom timu Crvene zvezde su: "Tojota", "Naftna industrija Srbije", "Delta sport", "Jelen pivo", "Futura plus", "Vital", "Centroprozvod", a u Partizanovom: "Porše", "Komercijalna banka", "Austroterm", "Knjaz Miloš", "Kapa", "Adidas", "Telekom Srbija", "Kompanija Dunav"...
U nedostatku Zakona o sportu i Zakona o privatizaciji srpski klubovi preživljavaju sa veoma niskim budžetima, koje niko ne želi da obelodani, pri čemu se dovijaju na raznorazne načine ne bi li opstali. Primera sličnim apatinskom ima dosta: Čukarički je vezan za korporaciju "Stankom", ivanjički Javor sa Habitfarmom, čelarevski ČSK sa tamošnjom pivarom...
Mnogi, pogotovo oni "slabiji" sklapaju (kratko)trajne aranžmane sa sponzorima, bez pravog rešenja, pa je realno očekivati da se ovakve stvari dešavaju. Dok je lepo i dok traje sve je super, a kada kola krenu nizbrdo pomoći nema. Bar za sada.
--------------------------------------------------------------------------
Odluka u interesu srpskog fudbala
Zvezdan Terzić, predsednik FSS, je kazao da će odluku o dvanaestom članu Superlige doneti Odbor za hitna pitanja:
– Zatečeni jesmo, ali ćemo uraditi u interesu srpskog fudbala. Poštovaćemo propise i odlučiti za par dana. Dao sam nalog pravnoj službi da "pročešlja" propise, pošto ima raznih tumačenja. Pojedini tvrde da je prvenstvo završeno utakmicama "baraža", pa shodno s tim je Napredak naredni najbolje plasirani. Drugi smatraju da je to Voždovac. Videćemo, nema potrebe da žurimo, jer takmičenje počinje 11. avgusta, a klubovi su na pripremama. Nećemo preko kolena donositi odluku. Sagledaćemo sve, a ako propisi ne valjaju menjaćemo ih kasnije. Mladost će najverovatnije u narednoj sezoni igrati u Prvoj ligi.
--------------------------------------------------------------------------
Dug 300.000 evra
Predsednik lokalne samouprave Apatina dr Živorad Smiljanić nam je kazao:
– Grad jednostavno ne može da izmiri dug od 300.000 evra, kao ni da obezbedi još pola miliona za nastavak takmičenja. Predlagao sam da se napravi analiza preseka stanja, da se ostane u Superligi i igra sa igračkim kadrom koji je na raspolaganju, da pokušamo da nađemo rešenje, ali to nije prošlo.