Veče ruskih romansi
Људмила Грос - Поповић, сопран и Светлана Тименштајн, клавир (Фото Т. Јањић)
Koncert ruskih romansi pod nazivom „Grančice mirisne bagrema belog” priređen je u u Domu vojske Srbije znak sećanja na Olgu Jančevecku,. Nastupile su Ljudmila Gros - Popović, sopran i Svetlana Timenštajn, klavir.
Pre početka programa umetnica Gros – Popović podsetila je na tajanstvenu moć ruskih romansi, koje je na poseban način izvodila Olga Jančevecki. Ona je 1920. sa grupom emigranata iz revolucionarne Rusije došla u Beograd. U sećanju je čuvala uspomenu na svoju domovinu, pa je i u svom umetničkom radu često pokazivala dozu sete na rodni kraj koji je napustila, ali nije zaboravljala ni toplinu sa kojom je prihvaćena u našoj prestonici.
Kompozitori Bulahov, Guriljov, Šilovski, Bakaljejnikov, Verstovskij, Sidorovič, Borisov, Šiškin, JUrijev, Prozorovskij i Varlamov bili su na bogatom repertoaru ovih umetnica, pa su se čule romanse „Na svetu takvih očiju nema”, „Ne budi mi sećanja”, „Noćni cvetovi”, „Praporci”, „Zvončići”, „Noć je svetla”, „Pod mesečevim sjajem”,„Sarafančić”...
Romansa „Grančice bele bagrema belog” po kojoj je muzičko veče dobilo naziv, napisao je nepoznati autor.
A. K.