Gurović – simbol Zvezde

27. 07. 2007. 12:38

По повратку рад с млађим категоријама: Милан Гуровић (Фото Д. Ћирков)

Crvena zvezda se juče na Malom Kalemegdanu oprostila od svog kapitena Milana Gurovića koji će od jeseni igrati za poljski Prokom Trefl čiji budžet od 10 miliona evra dovoljno svedoči s kakvim ambicijama ulazi u novu sezonu Evrolige. Uostalom, o tome govore i imena ostalih pojačanja (Van den Spigel, Best, Volkoviski, Harisis...). Zvezdin predsednik Mirko Petrović je ovom prilikom podsetio na impresivan učinak njenog najboljeg košarkaša, koji je u protekloj sezoni više od 20 puta postigao 30 i više poena, a tri puta "prebacio" 40:

– Hteo bih da zahvalim Milanu Guroviću na sjajnim partijama u ove dve godine i da ukažem na njegov značaj u podizanju našeg kluba na viši nivo. Čast mi je što sam vodio klub upravo u vreme kada je Gurović bio naša uzdanica. Žestoko se borio, pokazao izuzetnu hrabrost i stoički podneo sve nepravde na terenu i van njega. Postao je simbol Crvene zvezde, o čemu svedoči i to što su se dresovi s brojem 15 najbolje prodavali. Pokazao je i da su dresovi Crvene zvezde i reprezentacije neraskidivi i da je i dužnost i čast igrati za Srbiju. Zvezda je jedan od suštinskih simbola Srbije...

Petrović je u znak pažnje uručio Guroviću njegovu veliku fotografiju koja verno oslikava njegov temperament (u prvom planu je on, a iza njega vatra...). Doskorašnji kapiten "crveno-belih", a ovog leta vođa državnog tima, uzvratio je ovim rečima:

– Hvala Zvezdinoj upravi što se na ovakav način rastaje od mene. Nadam se da je ovo samo privremeni rastanak, jer bih voleo čim završim karijeru da se vratim u klub za koji navijam od malih nogu. Čast mi je što sam u protekle dve godine nosio Zvezdin dres i što su to dve najbolje godine u mojoj karijeri. Hvala navijačima i saigračima. Titula mi je bila san ali nisam uspeo da je osvojim iz raznih razloga...

Gurović je kao svoju najdražu partiju u Zvezdi izdvojio onu protiv Reala, protekle zime, kada su "crveno-beli" pobedili na svom terenu sa 19 poena razlike. A što se tiče najbolnijeg meča, kaže:

– To je prvi meč poslednjeg finala s Partizanom, u kojem smo pokradeni.

Mirko Petrović je izjavio da je Gurović dobrodošao po završetku karijere:

– Guroviću su otvorena vrata. Kad se vrati moći će da radi u Zvezdi s mlađim kategorijama ili nešto vezano za struku.

Gurović se na ovo zagonetno osmehnuo, kao da je hteo svima da stavi do znanja da puca na mesto sportskog direktora...

--------------------------------------------------------------------------

Ne potcenjujte Srbiju

Kapiten košarkaške reprezentacije Srbije Milan Gurović spada u one igrače koji o važnim mečevima govore kao o "odlasku u rat". Takvi su i njegovi saigrači u državnom timu Darko Miličić ("Idemo tamo da se koljemo sa svima...") i Marko Jarić ("Poginućemo tamo ako treba..."), pa mnogi kažu da će od ovog "žestokog trougla" najviše zavisiti sudbina srpskog tima na 35. evropskom prvenstvu u Španiji (3-16. septembar).

Gurović se pre tri dana priključio reprezentaciji koja je od prošlog vikenda na pripremama u Kovilovu. Svojevremeno je bio među mlađima u nacionalnoj selekciji, a sada je za mnoge "tata"...

– Kad pogledam, od nekih igrača sam stariji 10-12 godina. Najvažnije je da su svi oni sjajni momci, a ja sam tu samo da im dignem moral i pojačam adrenalin. Znamo da nismo favoriti, jer to su Španija, Grčka, Litvanija, Rusija, Francuska i možda još neko, ali nismo ni autsajderi. Onima koji nas potcene to bi moglo da se obije o glavu. Nepopravljiv sam optimista.

Na pitanje kako se slaže sa košarkašima Partizana u reprezentaciji, odgovorio je na sebi svojstven način:

– Super se slažemo. Recimo, Milenko Tepić mi je svojevremeno bio komšija. Pošto sam u to vreme prešao u grčki Peristeri, kad god sam bio tu on bi sa sladoledom i košarkaškom loptom čekao ispred ulaza da me vidi.

Gurović je odbio da napravi poređenje između sadašnjeg selektora Zorana Slavnića (za koga kaže da je "kul") i prethodnih selektora koji su ga trenirali, ali je hteo da uporedi sadašnju atmosferu na pripremama i prethodne:

– Sada je mnogo bolja atmosfera nego uoči Evropskog prvenstva 2005. Imamo potpunu slobodu, ali to niko ne zloupotrebljava, pa smo tako svi pre ponoći na spavanju.