Vučić: Vreme da prestanemo da od Srbije samo tražimo

27. 04. 2014. 11:59

BEOGRAD – Mandatar za sastav nove vlade Aleksandar Vučić poručio je danas u obraćanju poslanicima da želi rezultat za Srbiju te da je vreme da od Srbije prestanemo samo da tražimo i uzimamo, nego da joj damo sve što možemo.

Vučić je rekao da posle velike pobede na izborima niko ne sme da pokaže bilo kakvu bahatost i osionost, jer se Srbija nalazi u teškom vremenu u kojem moraju da se ispravljaju greške prethodnika i u kojem se narodu mora pokazati odlučnost u sprovođenju bolnih, ali lekovitih reformi.

Buduća vlada jedinstvena je po mnogo čemu, podsetio je, formirana je u veoma kratkom roku i uživa snažnu podršku parlamenta bez presedana u istoriji, ali ona, kako je dodao, ne bi značila ništa ako se ne iskoristi da bi se promenili životi građana.

„Mi ne želimo vlast radi vlasti, već ćemo poverenje građana iskoristiti da bismo Srbiju učinili boljim mestom za život”, rekao je Vučić.

On je naveo da pri sastavu vlade vodio interesima Srbije i građana, a ne unutarpartijskim postulatima, jer, kako je naveo, smatra da nijedna partija nije dovoljno dobra da upravlja svim važnim mestima i zato što je potrebno znanje svih kako bi se živelo bolje.

„Srbija je važnija od nas, svakog od nas i svih političkih stranaka”, rekao je Vučić i naveo da je zato bio sklon ideji rotiranja predsednika parlamenta, ali da ta ideja nije dobila podršku.

Lično ću zastupati Srbiju u pregovorima sa Prištinom

Mandatar za sastav vlade Aleksandar Vučić izjavio je da će lično zastupati Srbiju u pregovorima sa Prištinom.

Vučih je, objaćajući se poslanicima u Skupštini Srbije i obrazlažući ekspoze buduće vlade rekao da je upravo sporazum s Prištinom jedan od uspeha prethodne vlade navodeći da i ubuduće neće bežati od kosovskog problema, niti zabijati glavu u pesak.

Posle mnogo tirada u kojima smo slusali o tome ko je kako i na koji nacin zastupa interese naseg naroda, natpolovična većina glasova koje je SNS dobila na Kosovu jasno pokazuje koju ikakvu politiku je ova država dobila, ocenio je Vučić.

Pet uspeha prethodne vlade

Kandidata za predsednika Vlade Srbije ocenio je da je prethodna vlada bila uspešna, da je uspela da se odvoji od tajkuna, započne borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, pregovore o članstvu u Evropsku uniju, razgovore o normalizaciji odnosa sa Prištinom...

Prema njegovim rečima prvi uspeh je taj što Srbijom više ne upravljaju otuđeni finansijski centri moći, već njena vlada, dodavši da cena za to nije bila mala, pošto su danas mnogi koji se bore protiv organizovanog kriminala i korupcije izloženi pretnjama i progonu.

„Prvi put Srbijom vladaju oni koje je narod izabrao, a ne tajkuni, i tako će biti ubuduće”, poručio je Vučić.

Drugi uspeh, rekao je Vučić, jeste borba protiv organizovanog kirminala i korupcije, za šta je uslov bio donošenje Zakona o javnim nabavkama, čiji se rezultati danas vide.

On je naglasio da će kroz unapređivanje tog zakona, kao i donošenje drugih sistemskih mera, ta borba biti nastavljena.

Kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala, Vučić je podsetio na rešavanje nekoliko veliki privrednih afera, hapšenje ubica novinara Slavka Ćuruvije, hapšenje narko-bosa Darka Šarića, poručivši da u toj borbi nije bilo, niti će biti zaštićenih.

Prema njegovim rečima treći uspeh prethodne vlade jeste početak pregovora o članstvu u EU.

Vučić je ocenio da EU nije idealna zajednica, ali da je to najbolje mesto u kojem u ovom trenutku Srbija može da bude, dodavši da će pregovori sa tom zajednicom biti nastavljeni u dobroj meri i da će do kraja mandata nove vlade oni biti privedeni kraju.

„Ako budemo vredno radili verujem da Srbija do kraja ove decenije može da postane član EU”, rekao je Vučić.

Početak procesa normalizacije odnosa sa Prištinom predtavlja četvrti uspeh prethodne vlade, smatra Vučić.

On je istakao da kosovski problem nije nastao danas, već pre mnogo decenija i vekova i da je rezultat grešaka mnogih prethodnih predsednika vlade, poručivši da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije, ali da želi da živi u miru sa Albancima s Kosova.

„Ovaj proces će se nastaviti, a lično ću zastupati Srbiju u pregovirima sa EU”, rekao je Vučić.

Naša peta pobeda, dodao je on, jeste što se Srbiji ponovo veruje u inostranstvu i što smo povratili međunarodni kredibilitet, i zato što znaju da ćemo da uradimo ono što kažemo.

Prema njegovim rečima to je osnov za povratak stranih investitora, dodavši da će vlada nastaviti da pospešuje saradnju sa zemljama u regionu.

Program za oporavak i oživljavanje nacije

Mandatar za sastav nove vlade Aleksandar Vučić izjavio je da su tri najvažnija zadatka njegovog kabineta reforma ekonomije donošenjem paketa reformi u parlamentu, razvijanje privatnog sektora i konsolidacija budžeta smanjenjem troškova.

Vučić je rekao da će biti donet opsežan paket reformskih zakona koji će u Srbiji stvoriti pravo tržišno okruženje i pomoći da se uništi korupcija, reformisati način poslovanja u Srbji nove investicije.

„Tokom prve nedelje maja reformski paket biće u parlamnetu na raspravi, zamolio sam predsednicu Skupštine da do 15. jula, za oko 65 dana i noći, prvi paket reformskih zakona bude usvojen”, rekao je Vučić.

Borba za reforme bi bila neprestana u naredne četiri godine, rekao je Vučić, uz dijalog i saglasnost najavećeg broja društvenih činilaca.

Drugi zadatak je razvijanje privatnog sektrora, davanjem podsticaja malim i srednjim preduzećima, kako bi zapošljavali više ljudi i smanjenjem broja ljudi u janvom sektoru.

„Zdrav privatni sektor je osnova svake moderne ekonomije i uspešne zemlje. Vlda će prestati sa trošenjem novca i ugađanjem sebi”, rekao je Vučić.

Treći zadatak biće konsolidacija budžeta smanjejnem troškova i povećanjem prihoda, kako bismo imali više novca za radna mesta, podizanje životnog stadndarda, obrazovanje, zdravlje, infrastrukturu.

Prema njegovim rečima, kad se država upusti u ova tri zadatka, Srbija će biti bolje mesto za investiranje i za dve ili tri godine Srbija može biti najživlja i najprivlačnija ekomija na Balkanu i jugoistočnoj Evropi.

Učinićemo sve što se može da ne smanjujemo penzije

Svi ekonomski eksperti i sve međunarodne finansijske institucije, posebno MMF, insistiraju na smanjenu penzija, ali nećemo to učiniti sve dok ne uradimo sve što se može da pokušamo da smanjimo deficit drugim sredstvima i metodama, izjavio je danas mandatar Aleksandar Vučić obrazlažući ekspoze poslanicima u Skupštini Srbije.

„Lazar Krstić i Kori Udovički i MMF u pravu što se tiče brojeva, ali ja verujem u našu veliku snagu. Morali bismo da ih smanjimo 25 do 30 odsto koliko su neekonomski povećane. Do oktobra nećemo ni razgovarati o tome. U cilju jačanja u prvih sto dana intenziviraćemo aktivno na zaključenju angažmana sa MMF i mislim da će on biti zakljčen”, rekao je Vučić.

I oni i mi, dodao je, znamo da su penzioneri najredovnije platiše i troše svoje penzije na domaće proizvode.

Naveo je da penzioneri čak 70 odsto svojih penzija troše na domaće proizvode i tako direktno taj novac vraćaju u našu ekonomiju, a neretko, što je još jedan socijalni momenat o kom se vodilo računa, oni od penzija izdržavaju decu i unuke.

„Zato smo takvu odluku doneli. Razgovaramo o ovome poslednjih šest meseci svakog dana”, naveo je Vučić.

Beograd na vodi može da se izjalovi samo našom greškom

Mandatar srpske vlade Aleksandar Vučić izjavio je da će projekat „Beograd na vodi” podići građevinsku industriju u celoj Srbiji i poručio da će taj projekat moći da se izjalovi samo ako ga sami upropastimo neradom, korupcijom ili pogrešnim i namernim lošim činjenjem.

Vučić je, predstavljajući ekspoze nove vlade u Skupštini Srbije, rekao da će građani Srbije uskoro moći da vide kako će izgledati nekadašnja zgrada Geozavoda u Beogradu, koju investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata renoviraju, a koja će služiti kao pokazna soba za „Beograd na vodi”.

Mandatar je ukazao na činjenicu da rekonstrukciju zgrade u Karađorđevoj, vredna dva i po miliona evra, u potpunosti finansiraju investitori iz UAE, dodavši da je bilo pokušaja da se na tu investiciju naplati taksa od deset odsto.

„To smo prekinuli u pokušaju, a određeni ljudi su sklonjeni, smenjeni, a videćemo ima li i krivično-pravne odgovornosti. Vi tražite deset odsto jer vam neko nešto njegovim parama pravi, a ne vašim. Ovo je jedinstven slučaj u svetu da oni nama grade, na našoj teritoriji, njihovim parama, a to nije dosta, nego da im uzmemo još deset odsto. To ima samo u Srbiji”, rekao je Vučić.

On je dodao da je, na sreću, to prekinuto i izrazio nadu da će biti dovoljno ozbiljnih i odgovornih ljudi da se projekat „Beograd na vodi” izvede do kraja.

„To nema veze sa partijama, već sa našim manirima da živimo dva dana unapred, da uzmemo sve što nam padne napamet, a da se za to ne pomučimo i da to bude lako zarađeno i da ne brinemo kako će da izgleda”, zaključio je Vučić.

Auto-put od Beograda do mora za četiri godine

Mandatar za sastav nove vlade Aleksandar Vučić izjavio je danas da će infrastrukturni projekti biti realizovani iz koncesija, a ne kredita, i najavio da će u roku od četiri godine biti završen auto-put Beograd-Crna Gora od 270 kilometara.

„To bi za nas bio nedvosmisleno veliki uspeh i ogroman rezultat”, rekao je Vučić u Skupštini Srbije.

Istakavsi da Srbija više ništa ne može da gradi iz kredita zbog visine javnog duga, Vučić je ocenio da nije čudo što ljudi smatraju da je nemoguće završiti gradnju puteva, železnica, mostova, bez obzira na veliki novac koji je izdvajan, jer i pored najava do sada projekti nisu završeni.

Poseban fond za lečenje dece,prepoloviti liste čekanja

Prioritet u organizovanju zdravstvenog sistema biće uspostavljanje hitne usluge i službe za primarnu i zdravstvenu negu, a biće formiran i poseban privatno- javni fond za decu čije lečenje ne pokriva Republički fond za zdravstveno osiguranje i za urgentne slučajeve, rekao je danas u ekspozeu pred poslanicima u republičkom parlamentu mandatar Aleksandar Vučić.

Vučić je naglasio da uspostavljanje hitne uslugu i službe za primarnu i zdravstvenu negu neće biti obavljeno tako što bi se još novca prosipalo u nezdrav sistem već reorganizacijom sistema.

On je najavio i da će se ukinuti dve godine obaveznog stažiranja pre specijalizacije, tako da će lekari moći odmah da počnu sa specijalizacijom, kako bi više njih bilo na usluzi zajednici.

Vučić je najavio i da će biti formiran specijalni tim koji će raditi na tome da Srbija postane najbolja destinacija za razvoj zdravstvenog turizma, posebno iz oblasti stomatologije i estetske hirurgije.

Vlada će razmatrati, kako je rekao, i da se ukine štetna navika slanja domaćih lekara u inostranstvo na specijalizacije.

„Umesto toga radićemo da se dovode stručni ljudi iz inostranstva u Srbiju, koji će edukovati naše lekare i lečiti pacijente”, rekao je mandatar.

Vučić kaže da će biti pokrenut i projekat aktivno zdravstvo i da će lekari umesto da čekaju da pacijenti dođu kod njih odlaziti kod potencijalnih pacijentima i da će se na taj način sprečiti određene bolesti, smanjiti dodatni troškovi, ali i spasiti životi.

On je najavio i proširenje dečje klinike i onkološke klinike i formiranje posebnog privatno- javnog fonda koji će sluziti za lečenje dece koje ne pokriva RFZO kao i za urgentne slučajeve.

Mandatar je rekao i da se liste čekanja na specijalističke preglede moraju prepoloviti u naredne tri godine, kao i da započeta rekonstrukcije kliničkih centara moraju biti završena.