Kolubarska bitka u Obrenovcu
– Telefon ne radi, sa ocem ne mogu da se čujem. Znam da nema vodu za piće, nema hrane, struje, a sakrio se od vode u potkrovlje kuće. Ne mogu sa njim da se stupim u kontakt ni da ga urazumim i ubedim da izađe iz kuće kad stignu spasioci – svedočanstvo je jedne od žiteljki Obrenovca kojoj su najbliži ostali zarobljeni u gradu koji je juče bio među najugroženijima u potopljenoj Srbiji.
Mnogi koji su iz ovog mesta evakuisani i sklonjeni u Beograd upravo su na ovaj način opisivali situaciju sa područja kojima je Kolubara potpuno odsekla prilaze. Na ulazu u Obrenovac, na ivici terena koji nije poplavljen, formirani su frontovi odbrane koje su držali vojska, policija, vatrogasci i mnogobrojni dobrovoljci.
– Čamcem sam izvlačio ljude po Velikom Polju. Tamo je katastrofa, najteže mi je da se odlučim koga da ukrcam, jer toliko ljudi doziva u pomoć da se stalno vraćam. Sad sam poslao brata da malo predahnem – svedoči Nenad Kasumović, žitelj Obrenovca.
U blizini mesta na kojem smo sreli ovog čamdžiju sletali su helikopteri sa evakuisanim građanima iz najugroženijeg područja.
– Celo naselje je na balkonima i krovovima. Ako Kolubara i tamo prodre, pre nego što stignu čamci i helikopteri, sav trud je uzalud – kaže evakuisana meštanka Velikog Polja. Posle nje sa ovog područja evakuisana je i jedna beba stara 15 meseci.
U spasavanje se uključio rafting tim sa Fakulteta za fizičku kulturu.
– Ne znamo gde će nas poslati, niti pitamo, ali ćemo svakako ostati ovde koliko god bude potrebno – objašnjava jedan od studenata DIF-a užurbano oblačeći ronilačko odelo.
Poslednja mesta do kojih je moguće dopreti bez čamca ili helikoptera jesu neposredno pored mosta na Kolubari i hotela „Obrenovac”.
– Tu je kraj puta – opominju spasioci iza kojih se naziru potopljene kuće, zgrade, crkva, tribine gradskog stadiona...
Ceo grad zavisi od koridora preko mosta nad koritom reke Kolubare, koje se više ni ne vidi. Preko njega, užasnuti Obrenovčani napuštaju svoj grad, a iz suprotnog pravca se doprema pomoć i spasioci stižu. Niko ni ne sme da pomisli šta bi se desilo da se taj most iznenada uruši.
Iz pravca centra grada grupe pokislih i promrzlih porodica, noseći osnovne potrepštine, slivaju se u privremeni prihvatni centar – hotel „Obrenovac”, koji je sa glavnim putem spojen još samo malim nadvožnjakom iznad poplavljenog temelja. Ispred ulaza smenjuju se autobusi GSP-a koji će ih odvesti u Beograd. U jedno od vozila užurbano se ukrcavaju i azilanti iz centra u Bogovađi, koji su do juče bili smešteni u hotelu.
– Bezbedni smo, ali nema ni hrane ni vode – dobacuje kratko jedan od njih.
Za to vreme nastavlja se nova Kolubarska bitka, koja se vodi pre svega čamcima, a zatim i helikopterima, oklopnim vozilima, džipovima. Do juče po podne ukupan broj evakuisanih žitelja premašio je 2.640, a priprema se hala u SNS „Železnik”, koja će moći da primi 1.000 građana. Nekoliko novinara i evakuisanih žitelja u jednom momentu priskaču u pomoć na poziv vojnika kako bi im pomogli da smeste čamac na prikolicu i otpreme ga kamionom na mesto gde će biti upotrebljen za spasavanje.
– Požurite, ko zna koliko nas tamo ljudi čeka – jedino je što jedan od vojnika stiže da kaže svima koji mu pomažu da otpremi čamac.
Fotografije pogledajte ovde.
Nikola Belić
----------------------------------------------------------------------
Stefanović još u Obrenovcu, evakuacija građana u toku
BEOGRAD – Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović još uvek boravi u Obrenovcu, gde spasilačke ekipe spasavaju ugrožene građane.
Evakuacija građana je u toku, saopšteno je iz MUP-a.
Očekuje se dolazak dodatne opreme kako bi akcija bila nastavljena i tokom noći.
----------------------------------------------------------------------
Kolubara izmenila tok i poplavila površinski kop
LAZAREVAC – Reka Kolubara izmenila je svoj tok između mesta Veliki Crljeni i Vreoci, u opštini Lazarevac, i sada teče u pravcu ugljenokopa „Tamnava - Zapadno polje”, koje je potpuno poplavljeno, javlja reporter Tanjuga sa lica mesta.
Rukovodstvo EPS-a i Rudarskog basena Kolubara, u čijem sastavu je taj ugljenokop, uverila su se na licu mesta da su svi pogoni na tom i na kopu Veliki Crljeni potopljeni i van pogona.
„Prethodna dva dana reka Kolubara je kompletno prekrila sve objekte na kopu 'Tamnava - Zapadno polje', rekao je zamenik direktora Kolubare Mihajlo Petrović.
Reka Peštan potopila je i pogone na kopu Veliki Crljeni, rekao je Petrović i dodao da je ovo jedna od najtežih situacija koju je Rudarski basen Kolubara doživeo od svog postanka.
Biće teško i mnogo vremena će trebati da se Rudarski basen Kolubara dovede u prethodno stanje, ocenio je Petrović.
Sa kolubarskih kopova proizvodi se ugalj od kojeg se dobija oko 50 odsto električne energije u Srbiji.
----------------------------------------------------------------------
U jednom naletu helikoptera evakuisane 54 osobe
Spasioci, vatrogasci, pripadnici Vojske Srbije i Gorske službe spasavanja juče po podne sa ugroženih područja širom Srbije hitno su se prebacivali u Obrenovac.
– Samo u jednom naletu helikoptera evakuisane su 54 osobe. Nad Obrenovcem je pet helikoptera Vojske Srbije, dok vojska čamcima pokušava da stigne do ugroženih – objasnio je juče po podne za „Politiku” Jovan Krivokapić, portparol Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
– Voda i dalje raste, ljudi su po krovovima kuća, nedostaju čamci za spasavanje, a četrdesetak naših spasilaca je u timovima za spasavanje u ovom gradu – rekli su juče u Gorskoj službi spasavanja.
D. I.
----------------------------------------------------------------------
Termoelektrana „Kolubara” ne radi, kopovi poplavljeni
Termoelektrana „Kolubara”, koja je u sastavu obrenovačke Termoelektrane „Nikola Tesla”, ne radi od prekjuče jer je poplavljena i okružena vodom, saopštila je Elektroprivreda Srbije. U njenom krugu juče je izbio i požar u tri trafostanice u kojima su iskočili osigurači, ali je vatra ugašena pre nego što je iko povređen.
Stalo je i iskopavanje uglja, jer su potpuno poplavljeni kopovi Veliki Crljeni i Tamnava – Zapadno polje, gde se proizvodi dve trećine uglja u Rudarskom basenu „Kolubara”. Voda je u njih prodrla u noći između četvrtka i petka, a delimično su poplavljeni i kopovi Polje B i Polje D. Kritično je i na pogonima prerade u Vreocima, saopštio je rudarski basen „Kolubara”, koji ugljem snabdeva Termoelektranu „Nikola Tesla”, gde se proizvodi polovina struje za Srbiju. TENT ima zalihe uglja, prema informacijama Ministarstva energetike, za petnaestak dana rada.
I ostale elektrane u Obrenovcu u opasnosti su, jer se nalaze na obali Save, za koju se očekuje da će u narednim danima nastaviti da raste, upozorio je ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić. Obrenovačke termoelektrane već rade smanjenim kapacitetom i u veoma teškim uslovima, regularne smene zaposlenih nisu moguće, a otežano je i dostavljanje hrane i vode radnicima.
V. V.
----------------------------------------------------------------------
Vučić: Obrenovac će morati potpuno da se evakuiše
OBRENOVAC –Ceo Obrenovac moraće da se evakuiše, izjavio je danas premijer Aleksandar Vučić, objašnjavajući to katastrofalnom situacijom u gradu, ali i čenjinicom da će biti još teže.
On je na mostu u Obrenovcu, koji se još drži, razgovarao sa ruskim amabasadorom Aleksandrom Čepurinom i ministrom policije Nebojšom Stefanovićem, a prethodno je, po dolasku u Obrenovac, čamcem obišao grad i upoznao se sa situacijom.
Obrenovac je trenutno najugroženije naselje u Srbiji.
Rano jutros došlo je, naime, do izlivanja Kolubare i od tog je trenutka situacija u Obrenovcu kritična.
Prema rečima direktorke Doma zdravlaj u Obrenovcu Maje Todorović, Sava je probila nasip kod mesta Breska, tako da su poplavljeni centar Obrenovca i sva okolna naselja, a vodena stihija nije prodrla samo u naselje Rojkovac, koje je sada prihvatni centar za stanovništvo i lekare u Osnovnoj školi Jefimija.
„Dom zdravlja je poplavljen, centar Obrenovca je poplavljen, samo je ostalo suvo naselje Rojkovac. Čekamo kako će sada Sava da nadire, jer najveća opasnost nam preti od Save”, rekla je Tanjugu Todorović.
Ima indicija da je jedna osoba nestala, u toku je evakuacija, a premijer je apelovao je na građane da ne odbijaju evakuaciju i da slušaju uputstva nadležnih državnih organa.
Prema izveštajima sa lica mesta, 80 odsto grada je pod vodom, a voda još nadolazi, na licu mesta je sedam ekipa hitne pomoći, struje nema.
Policijskim helikopterom jutros je evakuisana beba stara oko godinu dana iz sela Poljane, južno od Obrenovca, a helikopterska jedinica nastavila je zatim da evakuiše decu i zaposlene iz obdaništa na području Obrenovca.
Prema rečima Marića u Obrenovac je upućeno 150 pripadnika Žandarmerije, 60 pripadnika sektora za vanredne situacije, sve specijalne jedinice, helikopteri Vojske Srbije i MUP-a.
U Obrenovac su upućene dodatne snage iz Sektora za vanredne situacije iz Vojvodine, kao i timovi protivterorističke jedinice, koji su bili u Lazarevcu i Ubu, dodao je Marić.
Sedam lekarskih ekipa upućeno je u Obrenovac, a apel građanima Obrenovca da se pridržavanju uputstava spasilaca uputio je i načelnik Uprave za vanredne situacije Beograda Rade Milošević, koji je Tanjugu da uprkos izuzetno teškoj situaciji u tom gradu niko nije povređen, na terenu je dovoljan broj spasilačkih ekipa, a preduzete su sve mere kako bi najugroženiji stanovnici bili izvučeni iz vode.
TENT Nikola Tesla za sada radi, ali smanjenim kapacitetom, jer, kako je objasnio ministar energetike Aleksandar Antić, teško je organizovati smenski rad.
On je demantovao je u TENT-u bilo detonacije, kako je ranije javljeno, ali je potvrdio da ima problema sa transformatorima u Velikim Crljanima.
Saobraćajno preduzeće Lasta i GSP Beograd su angažovanjem i uvođenjem dodatnih autobuskih linija pomogli evakuaciju građana Obrenovca.
Od sinoć je u spasilačkoj akciji pripadnika Žandarmetije, sektora za vanredne situacije MUP i ronilaca SAJ i vatrogasnih službi iz ugroženih delova Obrenovca evakuisano više stotina žitelja te opštine, a u spasavanju ugrozenih čitavog jutra učestvovao je i ministar odbrane Bratislav Gašić.
Do sada je iz Obrenovca evakuisano 2.510 ljudi, a u toku je evakuacija još 1.400 stanovnika.
Poplavljeno je preko 900 objekata, a ugrožneo još 1.388, prema podacima MUP.
Vučić je jutros apelovao na stanovnike Obrenovca da ne odbijaju evakuaciju i da slušaju uputstva nadležnih državnih organa.
„Ne terajte nas da primenjujemo silu da bismo spasili vaše živote i time dodatno ugrozili živote spasilaca”, rekao je Vučić za RTS.
----------------------------------------------------------------------
Stefanović: Evakuacija u Obrenovcu sve dok postoji potreba
BEOGRAD – Evakuacija u Obrenovcu neće stati sve dok postoji potreba da se i jedan čovek izvuče, rekao je večeras ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.
„Izuzetno je kritično u Obrenovcu, jer imamo veliki broj građani koji su i dalje u svojim domovima i pokušavamo da dođemo do svakog od njih, spasioci se trude da dođu na svaku adresu i u svaki stan”, rekao je Stefanović novinarima.
On je još jednom apelovao na građane da se evakušu i da veruju nadležnim službama i istakao da je najvažnije da ljudi imaju poverenje i da budu disciplinovani.
Ministar policije je naglasio da u Obrenovcu ima hrane i vode, ali da je potrebno još motornih čamaca i obučenih ljudi.
„Dobijamo pomoć iz inostranstva i učinićemo sve što možemo da pomognemo stanovništvu”, rekao je Stefanović.
------------------------------------------------------------------------
„Lasta” i GSP angažovali se na evakuaciji Obrenovčana
BEOGRAD –Saobraćajno preduzeće „Lasta” i Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) Beograd su angažovanjem i uvođenjem dodatnih autobuskih linija pomogli evakuaciju građana Obrenovca, koje je zadesila poplava, rečeno je danas Tanjugu u informativnim službama tih preduzeća.
Pi-ar preduzeća „Lasta” Ana Petrović izjavila je da su još juče radi evakuacije građana angažovana četiri autobusa u Obrenovcu i dva u Smederevskoj Palanci.
Povodom najnovije poplave koja je noćas zadesila centar Obrenovca, Petrović je rekla da danas do sada nije bilo zahteva za angažovanjem dodatnih autobusa, ali da u „Lasti” raspolažu neophodnim kapacitetima i da su u stalnoj pripravnosti.
Ona je dodala da su u „Lasti” na raspolaganju i usluzi svim nadležnim službama i kriznim štabovima i svakoj opštini kako bi se evakuisali građani koje su zadesile poplave.
GSP Beograd je dalo 20 autobusa radi evakuacije građana Obrenovca, koje je zadesila poplava, izjavio je dežurni dispečer Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd Sloba Mirković.
-----------------------------------------------------------
Iz EU stižu pumpe
BRISEL – Evropska unija poslaće u Srbiju pumpe visokog kapaciteta i stručnjake kako bi pomogla u otklanjanju posledica poplava, saopštila je danas evropska Služba za koordinaciju u hitnim situacijama.
„Zahtev vlade Srbije je stigao sinoć i mi smo odmah počeli sa radom”, rekao je novinarima Peka Tijanen šef dežurne ekipe u Centru za koordinaciju.
On je izjavio da je srpska vlada u prvoj fazi zatražila pumpe i stručnjake, u drugoj helikoptere kako bi pomoć stigla do teško dostupnih područja.
„Očekujem da će pumpe stići u Srbiju najkasnije sutra”, rekao je on.
Ovo je inače drugi put da je Srbija zatražila pomoć od Centra EU.
Prethodno se to desilo prošle godine takođe zbog poplava.
Pomoć su zatražile i Slovenija i Bosna i Hercegovina, koja je tražila helikoptere.
Za sada su se pozivu Srbije i BiH odazvali Slovenija, Austrija, Bugarska i Nemačka.
-----------------------------------------------------
Evakuisani azilanti iz Obrenovca
BEOGRAD – Oko 180 azilanata koji su boravili u Obrenovcu evakuisani su danas i smešteni u osnovnu školu u Bariču, rekao je izvršni direktor Centra za zaštitu azilanata Radoš Đurović.
Đurović je Tanjugu rekao da su evakuisani azilanti koji su boravili u hotelu „Obrenovac”, koji je zbog poplava ugrožen, kao i oni koji su bili smešteni u drugim delovima opštine.
„Azilanti su na toplom i suvom, ali su gladni, potrebna im je je hrana i voda. Rečeno nam je da hrana stiže. Ne sumnjamo da će država na isti način zaštiti i ove ljude od vremenskih nepogoda, kao i naše građane”, rekao je Đurović.
On je rekao da su dve porodice iz Obrenovca takođe evakuisane i smeštene sa azilantima u školu u Bariču.
Prema njegovim rečima, azilanti u Banji Koviljači i Bogovađi su na sigurnom, bilo je problema sa distribucijom hrane za njih, ali je situacija normalizovana.