Kad srce progovori, taksimetar zaćuti
(Фото Д. Јевремовић)
Sa prvim poplavnim danima, pomoć građanima ugroženih područja pružili su i beogradski taksisti. Njihova udruženja ne samo da su besplatno prevozila građane koji su se sklanjali od bujica, već i volontere, humanitarnu pomoć, lekove...
U „Luks taksiju” kažu da su pojedine građane iz poplavljenih područja vozili kod rođaka u Pančevo.
– Išli smo i do Jakova, a obavili smo i brojne gradske vožnje. Sad smo mahom usredsređeni na transport humanitarne pomoći za kolektivne centre, a prevozili smo i one kojima je bila potrebna bolnička nega – kažu u ovom udruženju.
Redovna odredišta taksista bili su i prihvatni centri – od „Šumica”, preko hotela „Srbija”, „Pionira”, Beogradskog sajma i drugih.
– Na poziv rukovodilaca centara razvozili smo robu koje je kod njih bilo previše, a drugima su falila. Prevezli smo i veliki broj volontera na poplavama ugrožena područja – navode u „Beogradskom taksiju”.
„Beotaksi” se takođe pridružio akciji, čak je i direktor Milivoje Armuš lično išao da iz Zvečke kod Obrenovca preveze u Beograd jednog sedamdesetpetogodišnjaka.
– On je zvao naše dispečere, ali su u tom trenutku sva vozila bila zauzeta. Seo sam za volan i otišao po njega. Taman smo stigli u Beograd, kad čovek reče da mu je pas ostao vezan u dvorištu i da neće preživeti ako naiđe visoka voda. Bio sam spreman da ponovo odem u Zvečku i dovezem i ljubimca, ali je moj putnik uspeo da telefonom dobije komšiju koji je otišao i zbrinuo psa– kaže Armuš i naglašava da je ponosan na sve kolege koji su pokazali veliku solidarnost.
Taksi udruženja će nastaviti sabesplatnim vožnjama dokle god okolnosti to iziskuju.
Kradljivci vožnji
U danima velike nesreće bilo je pojedinaca koji su se drznuli da zloupotrebe humanost i požrtvovanost taksista, potvrđeno je „Politici” iz nekoliko udruženja. Oni su se lažno predstavljali kao ljudi sa poplavama ugroženih područja i tako se okorišćavali besplatnim vožnjama...