Festival pite u Beloj Palanci
Прилика да се сазнају рецепти за готово заборављена јела Фото М. Пенчић
Bela Palanka – Više od dve hiljade ljudi provelo je divno popodne na prostoru kompleksa "Vrelo" u Beloj Palanci, na manifestaciji "Dani banice", a koja je po drugi put održana. Banica, ili pita sa sirom i jajima, ili spanaćem, blitvom ili koprivom, sukana, razvlačena, drpana, prazna ima počasno mesto u kuhinji u pirotskom kraju. Jedan od razloga je što porodice iz ovog kraja skoro svakodnevno, bar uz jedan obrok, imaju banicu na svojoj trpezi, a nezaobilazna je i za vreme praznika.
Na manifestaciji su se čule i frule, gajde, stare pesme, kuvao se u kazanu tradicionalni specijalitet "belmuž", bilo je ručnih radova, proizvoda od meda. Setili se Belopalančani da slave banicu, i dobrom organizacijom privukli su skoro četrdesetak žena, koje su svoje umeće u spravljanju ovog specijaliteta pokazale sugrađanima i posetiocima iz drugih gradova. U narodnim nošnjama, sa banicama smeštenim među glinene posude pune starih zaboravljenih jela, nadmetale su se da njihovo umeće nagradi i žiri, ali i posetioci, koji su do kraja izložbe sve u slast pojeli...
Žena koja je umesila najbolju banicu je Vesna Nikolić iz Bele Palanke. Ona je u zemljanoj posudi, na listovima blitve aranžirala banicu koju je spravila po receptu svoje svekrve. Banica nosi naziv "orahov list" i, kako je rekla Vesna, svaki sastojak u pripremanju ovog jela je važan.
– Sve sam naučila od svekrve, jer je bila izuzetna domaćica. Volela bih da mlađe žene prihvate ovo takmičenje kao tradiciju i da sačuvaju od zaborava stara jela. Stalno pripremam banicu, jer je moja porodica voli, a i prijatelji često navrate – kazala je novinarima Vesna, na čijem stolu su bile i sarma od vinovog lista, suve paprike punjene pasuljem.
Žiri je imao težak zadatak da odabere najbolju banicu, jer je ocenjivano i aranžiranje stola. Zoran Mirašević, gastronom i potpredsednik Asocijacije šefova kuhinja Srbije, kaže da je oduševljen velikim brojem izloženih banica i organizacijom manifestacije.
– Ovo je prelepo, jer sam video da ima mnogo kvalitetnih, a zaboravljenih jela u našoj kuhinji. Iako sam sa kolegom izdao nekoliko knjiga iz ove oblasti, verujte da sam neka jela prvi put video u životu. Ovde zaista ima šta da se nauči i vidi, jer svaka porodica na svoj način priprema stara jela – rekao je tom prilikom Mirašević, najavljujući da će recepte sa ove manifestacije objaviti u narednoj knjizi.
Njegovu pažnju privukla je banica na stolu broj 13, "papazjanija", koju je pripremila Gordana Ilić iz Crvene Reke kod Bele Palanke. Učestvovala je Gordana i prošle godine, a sada je aranžirajući sto želela da prikaže kako njena porodica priprema trpezu u polju za vreme žetve. To je "čučava banica sa zelenim barlama", kore sa sirom su u rolatu, a na vrh se stavlja pržena kopriva.
– Moja baka je pripremala ovu banicu u vreme žetve. Pekla je sukane kore (pripremane oklagijom), koje je filovala ovčijim sirom i jajima i prženom koprivom, a sve to bi posula svežim tucanim orasima. Na putu do naše njive svratila bi u baštu, nabrala povrće i voće, koje smo sekli i stavljali u list kupusa. Ove godine pripremila sam banicu sa istim filovima, ali za "ćibiričave" (probirljive) goste. U jednom delu je fil sa sirom, u drugom sa koprivom, ima paprike, rena i belog luka, a sve je posuto orasima i svako može da izabere, koji će deo da uzme – rekla je Gordana otkrivajući tajnu ove interesantne mešavine ukusa. Dodala je i da pitu može uvek da pripremi, jer šta god da nađe u kući od toga može da se napravi banica.
"Dani banice" preći će u tradiciju, obećao je predsednik belopalanačke opštine Aca Spasić naglašavajući da na manifestacijama ima sve više ljudi sa strane i da je to odlična prilika za promovisanje turističkih potencijala opštine.