Nisam lenj reditelj
Сидни Полак
Reditelj Sidni Polak povukao se iz zdravstvenih razloga iz filmskog projekta o spornom prebrojavanju glasova birača na Floridi, na predsedničkim izborima u Americi 2000. godine, prenose američki mediji. Detalji o zdravstvenom stanju sedamdeset trogodišnjeg reditelja nisu objavljeni, a novi film, političku dramu "Prebrojavanje" čije snimanje treba da počne u oktobru, režiraće Džej Rouč.
Polakovi predstavnici za štampu saopštili su da reditelj ima "izvesne zdravstvene probleme" i da se "trenutno ne oseća dovoljno dobro da bi započeo snimanje filma", prenose agencije. Izvršni producent filma, kompanija HBO, koja prikazivanje filma planira za kraj naredne godine, saopštila je da će Polak ostati deo tima filma i to kao jedan od izvršnih producenata.
Uspešnu karijeru Sidni Polak je započeo kao glumac u pozorištu i na televiziji, a zatim i kao reditelj televizijskih serija. Na filmu je debitovao kao glumac u drami "Ratni lov" kada je upoznao, i danas dobrog prijatelja, Roberta Redforda. Njihovo prijateljstvo se odrazilo i na poslovnu saradnju – snimili su čak šest filmova, među kojima i ostvarenje "Moja Afrika" u kojem je igrala i Meril Strip. Film je osvojio sedam nagrada "Oskar", a Polaku su pripala dva – kao producentu – za najbolji film i za najbolju režiju.
– Kada dobijete "Oskara" za režiju, a konkurencija su vam Džon Hjuston, Akira Kurosava, Hektor Babenko i Piter Vir, onda vam klecaju noge kada izlazite na binu, objašnjavao je Polak marta 1986. godine.
Polak je autor dela "I konje ubijaju zar ne?", "Devojka koju sam voleo" i "Tri dana kondora". Filmom "Džeremaja Džonson" bio je u konkurenciji za kansku "Zlatnu palmu" 1972. godine, a odlične kritike na berlinskom festivalu osvojio je za "Bez zlobe" 1981. godine. Godinu dana kasnije, svetsku publiku je osvojio komedijom "Tutsi" za koju je bio nominovan za "Oskara". Posle "Moje Afrike" čijoj je beogradskoj premijeri oktobra 1986. godine lično prisustvovao, usledili su "Firma", "Sabrina", "Probuđena srca" i, nedavno, "Prevodilac" sa Nikol Kidman u naslovnoj ulozi koji je većim delom sniman u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, što se retko kome dozvoljava.
Već decenijama, Sidni Polak je vrlo uticajan američki producent. Producirao je mnoga hvaljena, nagrađivana i gledana ostvarenja, među kojima i filmove "Talentovani gospodin Ripli" i "Hladna planina" Entonija Mingele, "Razum i osećajnost" Anga Lija ili "Raj" Toma Tikvera.
Polak je često i ispred kamere, ali, kako ističe, uvek sa razlogom. On dodaje da voli da se vrati glumi i svojim počecima, pogotovu ako ga pozove neko od kolega reditelja koje izuzetno ceni. To je bio slučaj sa Robertom Altmanom ili Stenlijem Kjubrikom u filmovima "Igrač" odnosno, "Širom zatvorenih očiju".
Polak je autor sa kojim žele da rade sve zvezde Holivuda, studiji se utrkuju oko produciranja njegovih filmova, a selektori festivala oko njegovog gostovanja.
– Nema lenjih reditelja. Nisam lenj reditelj i jedan sam od onih koji neprestano rade, čak i kada moji saradnici ne misle tako – izjavio je Polak posle premijere filma "Tutsi".
Iako danas ima zdravstvenih problema, Polak verovatno priprema novi film. Režira, makar, u mislima.