Voda i nebo
Амфибије су се показале као ефикасно средство за евакуацију становништва (Фото Ројтерс)
Da li znate da zemlja Srbija već sedam dana nema pravu zaštitu svog vazdušnog prostora? Naime, nemamo akumulatore za startovanje lovačkih aviona „mig 21” i „mig 29”, pa ako bi, recimo, u naš vazdušni prostor noću uleteo nekakav oteti avion mi nemamo čime da ga presretnemo i prisilimo na sletanje. Aparati „orao” i G-4 nemaju radare i u te svrhe ne mogu se koristiti. Akumulatori za startovanje motora aviona „mig 21” i „mig 29”, i za održavanje parametara tokom leta, koštaju po kompletu oko deset hiljada evra, nabavljaju se preko jedne naše firme uz strogo formalan postupak. I sve to traje i traje. Sramota.
Dobro, kakve veze imaju akumulatori za borbene avione i poplave? Imaju, imaju, avioni lete nebom, a sa neba pada kiša i izaziva poplave. Ide to jedno sa drugim...
Kada se pre više od 50 godina dogodio katastrofalan zemljotres u Skoplju, komandant Treće armije JNA general-pukovnik Ante Banina preuzeo je komandu u srušenom gradu gde se i nalazila komanda Treće armije JNA, to jest Treće vojne oblasti. Sećam se njegovog mirnog i staloženog nastupanja i obraćanja pred TV kamerama. Kasnije sam jednog našeg generala upitao kako to da u zgradama generalštaba i Ministarstva odbrane oficiri nikuda ne žure, kreću se skoro ležerno, dok naši političari posle 5. oktobra pred TV kamerama, kao iz katapulta, naprosto izleću iz automobila i sve preskačući po pet stepenika odjednom jure na užasno važne sastanke.
„Mi nemamo marketing, osim toga kada bi i oficiri jurili to bi bio signal narodu za veliku paniku, to ne bi bio dobar znak.”
Ako u Srbiji nikada nije bilo ozbiljne i temeljite stručne rasprave da li je koncepcija i doktrina opštenarodne odbrane doživela slom u posthladnoratovskom vremenu kada se raspao sistem čija je društvena ideologija bila osnovica takve koncepcije i doktrine, i da li je ONO i DSZ bila samo jedna velika iluzija, sada su nas katastrofalne poplave podsetile šta smo nekada imali, a šta sada nemamo. Jer, volja i motiv malih zemalja za odbranu od spoljne agresije, pa i od elementarnih nepogoda, ne moraju biti ideološki uslovljeni. Profesionalne vojske malih zemalja svojim formacijama i svojom tehnikom ne mogu pokriti i borbeno kontrolisati čitav zahvaćeni prostor gde se vode borbena dejstva. Prevedeno na jezik poplave: šta bi bilo da se, ne daj bože, uz poplave ovih razmera u drugom delu Srbije istovremeno dogodio i katastrofalan zemljotres? Za rešavanje takve situacije potrebna je masa vojne sile i različitih vidova angažovanja stanovništva. Koga bi tu postavili za komandanta?
Nemamo dobro razvijenu civilnu zaštitu, vojsku su nam preuredili američki narednici uz sadejstvo domaćih amatera, u čvorištu velikih reka nemamo jake inženjerijske jedinice, na VTI nemamo više ni odeljenje koje brine o razvoju inženjerije. A imamo sposobne i kvalifikovane oficire.
Da, imamo i političare koji nastavljaju da žive kao iznenadni preobraćenici na vrline slobodnog tržišta, hraneći se kao lešinari posmrtnim ostacima vojne tehnike nekadašnje Jugoslavije. Ni akumulatore da nabave...