Niko nije hteo da bude selektor

15. 09. 2007. 23:56

Душан Ивковић (Фото Евролига)

Od našeg specijalnog izveštača
Madrid, 14. septembra – Predsednik Svetske trenerske asocijacije Dušan Ivković, naš selektor-rekorder po broju zlatnih medalja (4), rekao je danas u Madridu da je "prinuđen da sluša provokacije ljudi iz Fibe, pa čak i od predsednika FIBA-Evropa Jorgosa Vasilakopulosa":
-Pitaju me: Da li si ti to došao da gledaš Srbiju! Sve se ponavlja kao i pre dve godine na šampionatu u našoj zemlji, kad nismo stigli iz Novog Sada do Beograda...

Ivković, do prošle godine član Stručnog saveta, juče i danas je pratio mečeve "Evra 2007" u društvu člana Stručnog saveta Božidara Maljkovića. Obojica su upoznati sa izjavama nekih naših bivših reprezentativaca koji smatraju da "Stručni savet treba ukinuti", ali Ivković mnogo mirnije reaguje na to:

– Ne znam tačno koja je trenutno uloga Saveta. Maljković mi kaže da se nijednom nisu sastali da razgovaraju. Svojevremeno smo mali pravu savetodavnu ulogu i vodili smo košarku ka uspesima.

Što se tiče rada selektora Slavnića, Ivković kaže:

– Ne treba krivicu svaljivati na njega. Niko od uglednih trenera koji sede u Stručnom savetu nije želeo da bude selektor, a on je imao hrabrosti za to. Lako je sada deliti lekcije. Ako neko želi da se prihvati tog posla, neka se javi i neka zasuče rukave.

Neki već vide Ivkovića na mestu predsednika KSS, ali on se još ne izjašnjava:

- Ja sam, takoreći, oduvek u savezu. Bio sam i selektor i trener i član saveta. Imam obavezu da pomognem i biću tu, samo ne znam u kojoj meri. Divac i ekipa nisu sa mnom imali odnos trener-igrač, bili smo porodica. Sada bi svi trebalo da pomognemo, a normalno je da najveći potencijal imaju mladi ljudi. Neki su ovde na tribinama, Đorđević, Savić...

Ivković smatra da je Srbija trenutno u "drugoj kategoriji evropskih timova" i očekuje da će kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2009. u Poljskoj biti teške, tim pre što nećemo biti kompletni.

-----------------------------------------------------------

Maljković govori o "drugom imenu za glupost"

Povodom izjava nekih naših bivših reprezentativaca da Stručni savet treba ukinuti, član tog saveta Božidar Maljković kaže:

– Oni koji su rekli da treba ukinuti Stručni savet propustili su veliku priliku da ćute. Tako kažu u Italiji za onoga ko odvali neku glupost – taj je propustio veliku priliku da ćuti. Taj Stručni savet, koji bi neki da ukinu, i za koji kažu da je namerno birao najgore selektore, birao je i Ivkovića, Obradovića, Pešića, Vujoševića, Šakotu. Nažalost, takve izjave dolaze od naših velikih igrača. Hajde, neka nešto preduzmu, neka predlože... Njihove teze nemaju pojma. Kažem – momci su propustili priliku da ćute!