Drama od Bagdada do Stejt departmenta
Припадници "Блеквотера" у Ираку (Фото АФП)
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 19. septembra – Nalogom iz Vašingtona, diplomatama i ostalim američkim službenicima u Iraku je zabranjeno da, do daljnjega, napuštaju zone bezbednosti. Strogo ograničavanje kretanja naređeno im je posle "incidenta" u kome su bezbednjaci privatne kompanije "Blekvoter", koja obezbeđuje ambasadu u Bagdadu, ubili više lokalnih civila (procene se kreću od devet do 20 žrtava) i izazvali gnev meštana koji bi mogao da rasplamsa i "osvetničke emocije". Tamošnji dugi košmar prepun je tragedija, ali je ova, kao retko koja, dramatično i brzo proširila dramu čak do Stejt departmenta, otvorivši niz delikatnih pitanja – o bezbednosnim aranžmanima, dozama iračkog suvereniteta i stranačkog imuniteta, odnosima Vašingtona i Bagdada… Do ovako žestokih iskušenja je došlo posle prošlonedeljnih tvrdnji predsednika Džordža Buša, frontovskog komandanta generala Dejvida Petreusa i ambasadora Rajana Krokera – da su pojačanim akcijama Amerikanci popravili situaciju u Iraku i da sve bolje sarađuju s vladom Nurija al Malikija.
Nesaglasnosti i dvosmislenosti
Istraga, u čijoj pripremi obe strane pokazuju spremnost za "sporazumevanje", tek treba da razjasni pojedinosti i odgovornosti, a analitičari registruju "rupe u strateškom opštenju". Lista takvih zapažanja je poduža, a iz nje, ovom prilikom, izdvajamo samo nesaglasnosti oko suvereniteta i imuniteta.
Odlukom okupacionih (američkih) vlasti, 2004. godine je, navodi AP, i iznajmljenim bezbednjacima garantovan imunitet, to jest da im se ne može suditi po iračkim zakonima. Ujedno, pomenuti ne podležu ni američkim paragrafima za vojnike jer su tamo po ugovoru s Ministarstvom spoljnih poslova (Stejt department).
Krvoproliće u Bagdadu, pod vatrom "Blekvoterovih" ljudi, test je suvereniteta za iračku vlast u situacijama gde su akteri iz bezbednosnih američkih privatnih kompanija, a koje mnogi Iračani vide kao nasilne najamnike – ocenjuje "Los Anđeles tajms". Oni ne mogu da imaju imunitet za svoje greške zbog kojih treba da budu podvrgnuti odgovornosti pred sudom – tvrdi portparol iračke vlade Ali Dabag.
Irak ima suverenitet ali on nije kompletan jer ne može da potisne propise koje je donela Privremena vlast invazione koalicije – konstatuje jedan od zapadnih stručnjaka, koji nije želeo da mu se pominje ime. Šiitski šeik Muktada al Sadr poziva, međutim, da se "ponište svi ugovori stranih bezbednosnih kompanija, koje su unajmili okupatori, a u čijem su sastavu kriminalci iz američkih i drugih zapadnih zatvora", a kojima sada u Iraku treba suditi za "pokazanu agresivnost".
Računa se da u Iraku trenutno dejstvuje oko 48.000 bezbednjaka iz 181 privatne firme raznih zemalja, među kojima se, pored SAD, pominju Britanija, Australija, Novi Zeland… Samo "Blekvoter" tamo ima 1.000 ljudi, zaduženih za čuvanje ambasadinog personala, uključujući i ambasadora, prikupljanje obaveštajnih podataka, transport novca.
Ovi specijalci se, pak, žale na "dvosmislenost propisa i birokratizovanost postupka" u Iraku. Ispada da ni oni, nadležni za sigurnost onih koji su ih unajmili, nisu sigurni u kakvom su lokalnom statusu.
U međuvremenu, ovdašnji kongresni komitet je pokrenuo preispitivanje postupaka šefa inspekcijskih organa u Stejt departmentu, Hauarda Krongarda. Njegove "stranačke veze (s republikancima) zaustavile su istrage, cenzurisale izveštaje i odbile saradnju s organima pravosuđa" – tvrdi demokratski kongresmen Henri Voksmen.
"Niz propusta"
U optužujućem dokumentu se ukazuje na "niz propusta" – od nedovoljne bezbednosti u izgradnji novog bloka za ambasadu SAD u Bagdadu, do "trafikinga" radnika s partnerom iz Kuvajta. Zamera se i da je jedna "privatna bezbednosna firma" (a AP saznaje da se pri tom mislilo na "Blekvoter") čak "ilegalno unosila oružje u Irak". Prozvani sve to poriče…
Novi kompleks ambasade SAD u Bagdadu, koji treba da bude uskoro završen, "najveći je koji je ikad napravljen u američkim spoljnim misijama" – zabeležio je, u opsežnom prikazu, časopis "Forin polisi". Koštao je oko 600 miliona dolara i "opskrbljen je svim neophodnim servisima, tako da osoblju nije potrebno ni da izlazi izvan tog utvrđenja" – konstatovano je uz napomene kritičara da "diplomatija ne može da se zasniva na zatvorenosti u sebe".
Ista primedba se upućuje i sada, povodom naloga da, zbog tragedije počinjene paljbom pripadnika "Blekvotera" u Bagdadu, diplomati i ostali službenici ne izlaze izvan "bezbednosnih zona". Svakako – ne ulicama. U hitnim slučajevima, bio bi odobren izlazak – helikopterima…