Janković poziva na mobilizaciju
Тренерски тандем на "Маракани": Александар Јанковић (десно) и Митар Мркела (Фото Танјуг)
Novi šef stručnog štaba Crvene zvezde Aleksandar Janković (35 godina), najmlađi trener u istoriji našeg najtrofejnijeg kluba, i njegov prvi saradnik Mitar Mrkela, zvanično su juče u podne predstavljeni u Medija centru na "Marakani". Po rečima Zvezdinog sportskog menadžera Stevana Stojanovića, njih dvojica su dobila šansu da stručno vode klub posle sporazumnog raskida saradnje sa donedavnim trenerom Miloradom Kosanovićem. Crvena zvezda će ove godine tako dobiti četvrtog šefa struke, posle Dušana Bajevića, Boška Đurovskog i Milorada Kosanovića, a tako česte promene na klupi svakako odudaraju od ranije ustanovljenih normi.
Jankovićev izbor u ovdašnjoj štampi je propraćen od nepotrebnog uzdizanja do nebesa ("srpski Morinjo") do nipodaštavanja ("Zvezda spala na Mrkelu i Jankovića"). Radi se o izvanrednom teoretičaru i analitičaru, veoma obrazovanom, koji je posle uspešnog dugogodišnjeg stažiranja kod Slavoljuba Muslina dobio priliku za samostalnim radom i to u najvećem srpskom klubu.
– Ovo je za mene velika čast i zadovoljstvo. Za Crvenu zvezdu sam vezan još iz dečačkih dana, kada sam sa osam godina obukao "crveno-beli" dres. Zvezda je moja druga porodica, ali je i Crvena zvezda ušla u moju porodicu praktično dok još nisam bio ni rođen – naglasio je Janković.
Odmah nakon uobičajenog uvodnog obraćanja, Janković je morao da odgovara na nimalo prijatna novinarska pitanja. On je negirao da je još u Jatovom avionu, prilikom povratka ekipe iz Soluna, obavešten da će naslediti Kosanovića. Janković je na pitanje da li će moći samostalno da odlučuje o sastavu tima, s obzirom da se njegov prethodnik žalio da su se pojedine klupske strukture mešale u stručni deo, odgovorio samo sa – da.
– Biće vremena za detaljnije analize i bolje upoznavanje, jer nas već danas očekuje izuzetno značajna prvenstvena utakmica u Smederevu, nakon nekoliko nepovovljnih rezultata. Zato je neophodno da se svi u klubu mobilišemo i nadamo se pobedi. Vremena za radikalne promene sada nema i oslonićemo se na postojeće snage – poručio je Aleksandar Janković.
Stojanović je dodao da je imao dobru saradnju sa Kosanovićem, koji je obezbedio plasman u Ligu Uefe, a i na domaćoj sceni Crvena zvezda konkuriše za odbranu oba trofeja.
– Ne mogu to govorim o tome da li je neko želeo da se meša u Kosanovićev posao. To bi on trebalo konkretnije da objasni. Sada imamo novi trenerski tandem iza koga će stajati ceo klub – rekao je Stevan Stojanović.
Mrkelina funkcija direktora Omladinske škole Crvene zvezde je formalno zamrznuta, ali će i dalje voditi računa o Zvezdinom omladinskom pogonu, jer se takmičenja u mlađim kategorijama završavaju za nedelju dana. Janković je izjavio da će u hodu biti promena u stručnom štabu, a Stojanović je dodao da će treneri koji su pod ugovorom biti raspoređeni na druge poslove, ako novi šef ne bude računao na njih.
Janković je posle igračkih dana u mlađim kategorijama Crvene zvezde, nastupao u Australiji, Americi i Francuskoj, ali je igračku karijeru zbog povrede kolena prinudno prekinuo u 28. godini. Kao Muslinov prvi pomoćnik učestvovao je u osvajanju dve titule prvaka i nacionalnog kupa u Zvezdi, a "duplu krunu" su osvojili i u bugarskom Levskom. Zajedno su radili i u ukrajinskom Metalurgu, Lokomotivi iz Moskeve i belgijskom Lokerenu. Novi trener Zvezde je u javnosti poznat i kao sin doajena srpskog sportskog novinarstva i dugogodišnjeg novinara "Politike" Dobrivoja Jankovića.