Ko su ,,beli medvedi" u Srbiji

18. 02. 2015. 08:15

Ostaće tajna koliko autograma su nedavno podelile estradne zvezde zaposlenima u Poreskoj upravi. Doskorašnji prvi čovek ove uprave reče na RTS-u da njegovi ljudi „češljaju” kafane po Srbiji, a posebno su apostrofirani ugostiteljski objekti na Zlatiboru i Kopaoniku. U bakalnicama i kioscima od svakog kupca im se pričinjava da je inspektor. Taksisti triput mere mušteriju pre nego što ga pitaju „Je l' vam treba račun?”

Sve pohvale za ove vredne i savesne državne službenike koji uteruju novac u budžet. Ali, ima i onih koji ne strepe od inspektora - koji godinama rade na „crno” a njih redovno zaobilaze. U stvari, i da hoće, ne mogu da ih nađu. Oni su u Srbiji bez adresa. Pitate se - ko su ovi ,,beli medvedi”? Oni su danonoćno u našim domovima: omiljeni televizijski kanali - Animal planet, Foks, Foks lajf, Sport klub 1, 2 i 3, Univerzal, Nešenel džiografik, Foks krajm, Foks muvi, 24 kičen, Em-ti-vi, Eksplorer, TV 1000, Diskaveri, Histori...

Doduše, nisu registrovani u Srbiji, nemaju dozvole REM-a, ne moraju da poštuju zakone Srbije, van pravnog su, poreskog i fiskalnog sistema ove zemlje i imaju mnogo - reklama.Tu se reklamiraju ugledne kompanije. Čak i neka javna preduzeća, a primetna je i reklama Ministarstva trgovine,turizma i telekomunikacija koje najavljuje digitalizaciju. Reklame se emituju danonoćno, a ima ih na stotine i ne zna se koliko traju jer se nigde ne evidentiraju. Marketinški eksperti tvrde da više od 30 odsto novca namenjenog televizijama odlazi tim tzv. prekograničnim kanalima. Upućeni kažu da ima plaćanja i u kešu.

Oni drugi, koji poštuju zakone (njih oko 30), obratili su se mnogima, a najveće nade polažu u Poresku upravu verujući da će njihovi vredni inspektori proveriti pod kojim se uslovima vrte reklame na ovim kanalima, iako je to Zakonom o elektronskim medijima i Konvencijom o prekograničnoj televiziji zabranjeno.

A da „stranci” (u ovom slučaju - prekogranični kanali) u Srbiji imaju status nedodirljivih uverili smo se prošlog četvrtka na Dan žalosti. Dok su domaći mediji poštovali odluku Vlade Srbije i prilagodili program Danu žalosti na Em-Ti-Vi, Vi-Eks 1 i drugim kablovskim kanalima ceo dan treštala je muzika i emitovani su filmovi i serije. Zbog „Slagalice” i „Rođaka sa sela” RTS-u se smeši prijava REM-a, ali „strance” niko i ne spominje. Njima REM ne želi da se zamera.

Domaći emiteri (oni koji poštuju sve zakone i redovno plaćaju nadoknadu REM-u i od tih prihoda živi ovo regulatorno telo, a višak uplaćuje u budžet) očekuju da će Zakon o oglašavanju konačno zabraniti emitovanje reklama na prekograničnim kanalima. A, ako se to ne desi i „stranci” nastave da rade na crno, onda je to jasna poruka domaćim televizijama - Srbija može i bez vas. Živeo Foks krajm!

Vlasnik SOS kanala