„Prokop" do Svetog Save

06. 03. 2015. 17:00

Министарка Михајловић и премијер Вучић у обиласку Прокопа.

Rekonstrukcija železničke stanice Prokop biće završena do 27. januara iduće godine, a „Železnice” su uspele da spuste cenu tog posla sa projektovanih 28 miliona evra na 25,7 miliona, istakao je premijer Aleksandar Vučić tokom jučerašnjeg obilaska ovog gradilišta. On je podsetio da su na ovoj stanici radovi počeli 1974. i da su prekinuti još 1996. godine.

– Svi smo u različitim izbornim kampanjama govorili da je ovo ruglo Beograda i da je neophodno ili da se potpuno ukloni ili da se nešto uradi. Mi pokazujemo da možemo da napravimo nešto i da će ovo biti jedno od najbolje uređenih stanica u ovom delu Evrope, a nadam se i u celoj Evropi – poručio je Vučić i dodao da je zadovoljan načinom i dinamikom kojom „Energoprojekt” izvodi radove.

Vučić je rekao da će država polovinu sredstava pokušati da obezbedi iz sopstvenih izvora, iako se Kuvajtski fond iz čijeg se kredita sada finansira gradnja ponudio da pribavi i ostatak novca.

– Izgradnja „Prokopa” deo je šireg plana na rešavanju problema u srpskim železnicama. Cilj je da „Železnice” imaju najznačajniji udeo u transportnom i putničkom saobraćaju. Prilagođavanje Prokopa ima veze i sa razvojem „Beograda na vodi”, gde će radovi početi na leto – naveo je Vučić.

Sa premijerom „Prokop” su juče obišla i potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, kao i direktor „Železnica Srbije” Miroslav Stojčić.

– Zadatak nam je da se poštuju rokovi ili da se realizacije projekata čak ubrzaju, da se završavaju i pre najavljenog datuma. Ova poseta premijera razlikuje se od ostalih poseta premijera u smislu da mi Prokop završavamo. Nećemo čekati godine da taj posao bude gotov – rekla je Zorana Mihajlović.

Polovina novca od prodaje „Telekoma” za investicije

Aleksandar Vučić istakao je da se javio veliki broj kompanija koje su potencijalni kupci „Telekoma”, ali da je malo zainteresovanih da budu savetnici u procesu te privatizacije.

– Polovina novca od prodaje „Telekoma” biće namenjena za investicije i infrastrukturne projekte i kojima ćemo pre svega podići domaću građevinsku industriju. Druga polovina potrebna nam je za vraćanje sumanutih kredita uzetih u vreme vlada od 2008. do 2012. – kazao je Vučić.

Predsednik vlade je napomenuo da će do 12. ili 13. marta biti doneta konačna odluka o izboru upravljačkog tima za smederevsku železaru.

Borba za privatizaciju klubova se nastavlja

Nećemo odustati od privatizacije sportskih klubova i nadamo se da ćemo u tome uspeti, ali do sada nije bilo dovoljno volje ni snage za završetak tog posla, istakao je Aleksandar Vučić.

– Za to nema dovoljno podrške. Tome se protive ljudi iz klubova, čak i kada kažu da tako nešto podržavaju uvek postavljaju neki uslov i dodaju ono ali... – ocenio je Vučić.

On je naveo da ministar sporta Vanja Udovičić pola godine pregovara sa svima o izradi leks specijalisa za privatizaciju klubova, ali da to nikako ne može da se završi.

– Ne možete da izvedete privatizaciju ako to ne žele oni na koje se ona odnosi, ako to odbijaju navijači Partizana i Crvene zvezde. Kako to izvesti kad su oni udruženja građana. Jedan od načina bi mogao da bude da država krene u postupak da vidi koliko ko duguje i onda pokrene konverziju imovine u državno vlasništvo, kao što je na primer urađeno sa „Simpom”. Ali to nije dugoročno rešenje. Trebalo bi izaći iz matrice socijalističkog samoupravljanja gde se bez odgovornosti troše i zloupotrebljavaju državne pare, kao što se zloupotrebljavaju navijačke emocije. Ovako se reketira država, a kada ne dobiju dovoljno novca, onda kažu Vučić navija za Zvezdu, uništava Partizan, ili Vučić se dokazuje Partizanu i grobarima, a Zvezdi ne da novac. Ko god da pobedi, ja sam kriv onom drugom – naveo je premijer.

– I pored svega toga bilo je zainteresovanih za privatizaciju. Pre svega za Partizan zbog manjeg duga. Radilo se o nekim nemačkim klubovima i preneo sam sve o tome rukovodstvima naših klubova, ali ne znam da li su to bile ozbiljne ponude – dodao je Vučić.

Sa MMF-om o zapošljavanju mladih

– Sa Međunarodnim monetarnim fondom država radi na poboljšanju ambijenta poslovanja i zapošljavanju mladih. Planiramo nove projekte za razvoj preduzetničkog duha i kako da za mlade ljude nađemo više posla. Takođe, sa MMF-om vlada se prilagođava poslovanju u uslovima tržišne ekonomije, razvoja privatnog sektora, ali svaku vrstu znanja od njih ćemo preuzimati i uveren sam da će ljudi početi to da prihvataju – naveo je Vučić.

Struja kasnila zbog zadrške dalekovoda na carini

– Država će pomoći žiteljima opštine Sjenica i svim drugim delovima Srbije koji su ugroženi zbog loših vremenskih prilika. Iz Krupnja, Loznice i Ljubovije su nam tražili pomoć i dobili su je – naveo je premijer i ilustrovao s kakvim se sve problemima država suočava u vanrednim situacijama.

– Imali smo kvar na dalekovodu na teritoriji Republike Srpske. Poslali smo tri automobila puna alata, a onda su ih zaustavili na granici da to carine. Tu je izgubljeno dva sata dok su žitelji Loznice, Ljubovije i Krupnja čekali da dobiju struju – rekao je Vučić.