Otvorena nautičko - turistička sezona 2015. u Beogradu

20. 03. 2015. 17:13

BEOGRAD – Uplovljavanjem prvog broda „River Aria”, sa grupom američkih turista na međunarodno pristanište Luka „Beograd”, danas je svečano otvorena nautičko - turistička sezona 2015. u Beogradu.

Brod „River Aria” sa oko 100 turista u ranim jutarnjim satima uplovio je u Beograd, gde će boraviti u okviru 12. dnevne ture pod nazivom „Istočna Evropa do Crnog mora”, u organizaciji renomiranog turoperatera „Grand Circle Travel”.

Kako je najavljeno tom prilikom, u ovoj nautičko - turističkoj sezoni u međunarodno pristanište Luka „Beograd” uploviće 570 brodova sa više od 70.000 turista.

Direktor Turističke organizacije Beograda Miodrag Popović rekao je da je prošle godine u Beograd upolovilo 531 putnički brod dok je za ovu godinu najavljeno 560 brodova koji će uploviti u našu prestonicu.

Predstavljajući istraživanje tržišta „Kako nas vide stranci koji kruzerima dolaze u Beograd”, Popović je istakao da je među anketiranima 84 odsto onih koji su prvi put došli u Beograd i velika većina njih je zadovoljna atraktivnošću posete srpskoj prestonici.

Kada je u pitanju ugostiteljska ponuda 41 odsto anketiranih smatra da je ponuda veoma dobra, ali je 18 procenata nezadovoljnih, što ukazuje da bi u ovom segmentu u narednom periodu trebalo da se neke stvari unaprede, rekao je Popović.


(Foto T. Janjić)

On je podsetio da je Beograd prošle godine proglašen za najbolji grad u Evropi u odnosu na vrednosti koje turista dobija za svoj novac, i ukazao da su anketirani istakli da su u velikoj većin zadovoljni atmosferom u gradu kao i gostoljubivošću ljudi.

Pozitivni utisci koje stranci imaju o Beogradu su ljubaznost i gostoljubivost Beograđana, dobra atmosfera grada, bogata istorija, veliki broj znamenitosti, bogat kulturno-zabavni sadržaj, veliki broj zelenih površina, reke, hranom i pićem, istakao je Popović.

Onim čime nisu zadovoljni je čistoća ulica, velika gužva i pušenjem na javnim mestima, naglasio je on.

Istraživanje je realizovano u drugoj polovini 2013. godine a u njemu je učestvovalo 502 ispitanika.

Prošlogodišnja nautička sezona zabeležena je kao najuspešnija do sada, sa ukupno 530 kruzera i 68.000 turista, a samo Agent Plus je realizovao preko 100 svih turističkih pristajanja u Beogradu.

Prema statističkim podacima, među turistima koji rečnim brodovima dolaze u Beograd, najbrojniji su gosti iz Kanade, SAD, Nemačke i Velike Britanije, kao i iz Austrije, Francuske, Italije i Skandinavije.


(Foto T. Janjić)

Tokom boravka u Beogradu, turistima su na raspolaganju mogućnosti organizovanih obilaska grada tokom kojih se upoznaju sa istorijskim, kulturnim i zabavnim sadržajima.

Među najposećenijim lokacijama su Beogradska tvrđava, Hram Svetog Save, Muzej „25. maj”, Knez Mihailova ulica i brojni drugi lokaliteti.

Kako bi putnici bili informisani o gradu i aktuelnim turističkim sadržajima na pristaništu će svakodnevno biti na raspolaganju info centar Turističke organizacije Beograda.

Na međunarodnom pristaništu Luke „Beograd” svakodnevno će raditi i menjačnica, bankomat i prodavnica sa bogatim asortimanom suvenira, delikatesnih proizvoda hrane i pića, tradicionalnih predmeta i autentične narodne nošnje, proizvoda koji prenose i promovišu autentični duh naše zemlje, rečeno je na današnjem otvaranju sezone.