Žica oko Srbije

18. 06. 2015. 18:00

Problem ilegalnih migranata, koji već godinama muči Zapadnu Evropu, punom žestinom buknuo je i na Balkanu. Kao da nisu bila dovoljna upozorenja koja su ranije slali uznemireni meštani Banje Koviljače, Bogovađe, Subotice i drugih mesta u Srbiji koja su opsedali nezvani gosti iz Sirije, Libije, Iraka, Avganistana i svih ostalih vrućih tačaka Bliskog istoka i Afrike. Evropa očigledno nema rešenje za problem ljudi koji beže od ratova i gladi, pa neki žele da pribegnu jednostavnim rešenjima i da se ograde zidom ili bodljikavom žicom.

Posle najave mađarskog premijera Viktora Orbana da će Srbiju ograditi na sličan način kao što su Amerikanci to učinili Meksikancima, a Evropljani Turcima, oglasio se i šef srpske vlade Aleksandar Vučić, koji je poručio svom kolegi da je iznenađen i šokiran ovom najavom. Rešenje nije u podizanju zidova, dodao je premijer, posebno zato što Srbija nije kriva za ovaj problem i najavio da će o tome razgovarati sa Orbanom, a dobra prilika biće na zajedničkoj sednici dve vlade, 1. jula.

– Niko ne može Srbiji ništa da kaže. Za šta je Srbija kriva, za krizu u Siriji, zbog sukoba Islamske države, Kurda? Srbija je samo tranzitna zemlja. Oni nisu ušli kroz Srbiju, već teritoriju EU, kroz Bugarsku i Grčku. Srbija neće podizati zidove prema drugima, zatvarati se i živeti u Aušvicu. Ti ljudi što su ušli u Srbiju, oni ne žele tu da ostanu. Šta hoćete od nas, prehranjujemo ih, čuvamo ih, oni ništa od toga ne žele u našoj zemlji, a sad neko još podiže zidove – zapitao je Vučić.

Zaista, niti je Srbija proizvodila ili uticala na izbijanje sukoba od kojih migranti sada masovno beže, niti je naša zemlja krajnja destinacija ovih nevoljnika. Oni žele u Zapadnu Evropu, u EU zemlje, od kojih su mnoge neposredno ili posredno učestvovale u krvavim sukobima koji su uništili njihove domovine. Mnoge je to podsetilo na davnu 1956. godinu, kada su Mađari bežali od sovjetskih tenkova u Jugoslaviju, pa nikome u Beogradu nije padalo na pamet da podiže bodljikavu žicu.

Nije pomoglo ni to što je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović pozvao zemlje EU da pomognu Srbiji da zaštiti svoje granice sa zemljama iz kojih migranti dolaze, a to su pre svega zemlje EU – Grčka i Bugarska. Kao da nam EU isporučuje svoje migrante na jednom ulazu, dok istovremeno blokira drugi, kako ovi ne bi mogli da izađu, stvarajući svojevrsni rezervoar, koji ipak može da se puni samo do određene granice.

Ali, mađarskom šefu diplomatije Petru Sijartu se očigledno žuri. Član Orbanove vlade rekao je juče da, iako Evropska unija nastoji da postigne saglasnost za rešavanje problema migranata, njegova zemlja „nema vremena za gubljenje” i istakao da je pritisak migranata na Mađarsku veći nego na Italiju i Grčku, odnosno priliv iznosi više od 50.000 ljudi u prvih pet meseci ove godine. Sijarto je rekao da, dok se međunarodna zajednica usmerila na dotok imigranata koji stižu preko Sredozemnog mora, EU „izgleda nije voljna da shvati da desetine hiljada imigranata dolazi u Evropu sa zapadnog Balkana”.

Sijarto je rekao da se juče konsultovao sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem. Ministar je najavio da će o ovom pitanju verovatno razgovarati u Luksemburgu u ponedeljak, na sastanku sa svojim kolegama iz EU.

Da podizanje ograde između Mađarske i Srbije ne može biti rešenje za kompleksan problem ilegalnog prelaska granice, juče je poručio i ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi. Prisustvujući primopredaji migranata između mađarske i srpske policije u procesu readmisije na graničnom prelazu Horgoš, Kirbi je podsetio da su SAD probale takav princip, međutim to nije zadržalo one koji su odlučni da pređu granicu.

– Kompleksni problemi zahtevaju kompleksna rešenja. Svi bismo voleli da postoji neko jednostavno rešenje, ali nikada nije moguće težak problem rešiti jednostavnim rešenjem – rekao je Kirbi i ohrabrio mađarske vlasti da traže zajedničko rešenje sa Srbijom, podsetivši da su već zakazani razgovori na ovu temu između dve zemlje.

Kirbi je prilikom posete prelazu Horgoš imao priliku i da porazgovara sa migrantima iz Sirije i ocenio da su oni koji beže od građanskog rata u drugačijem položaju od onih koji odlaze u Evropu iz ekonomskih razloga, zbog čega su potrebna različita rešenja problema.

Srbija se zbog svog geografskog položaja nalazi u situaciji u kojoj je i biće verovatno izložena novom prilivu. Za sve ovo ne postoji lako rešenje. Situacija u Siriji je ozbiljna i svi bismo voleli da se ona što pre reši, ali neko dugoročno rešenje svakako bi bilo da se situacija popravi tamo kako ljudi ne bi morali da napuštaju svoje domove, već da ostanu tamo gde su – rekao je ambasador SAD.

Bojan Bilbija

--------------------------------------------------------------------------------

Vlada formirala Radnu grupu za migracione tokove

Vlada Republike Srbije formirala je juče Radnu grupu za rešavanje mešovitih migracionih tokova, saopštila je vladina kancelarija za saradnju s medijima.

Za predsednika ove redne grupe imenovan je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanje Aleksandar Vulin.

Tanjug

--------------------------------------------------------------------------------

Migrantima omogućiti azil

Komesar za ljudska prava Saveta Evrope Nils Muižniaks rekao je juče da je mađarska ideja o podizanju zida loša. „Treba se usredsrediti na to da se migrantima omogući pristup azilu”, napisao je komesar na svom tviter nalogu. Plan da se podigne zid kritikovala je juče i regionalna predstavnica Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice Kiti Mekinsi. „Pravo na traženje azila spada u neotuđiva ljudska prava i mi smo zabrinuti zbog namere da se ljudi spreče da ga koriste “, rekla je Mekinsi.

--------------------------------------------------------------------------------

Kovač: Srbija znala da je moguća ograda na granici

Portparol mađarske vlade za međunarodne odnose Zoltan Kovač izjavio je juče da je Srbija bila upoznata sa svim opcijama, uključujući i izgradnju ograde na granici, kako bi se sprečio priliv ilegalnih imigranata. „Bili smo u redovnom kontaktu sa srpskim vlastima više od godinu dana, i to sa ministrima policije, spoljnih poslova, kao i sa premijerom Srbije. Na nivou eksperata i ministara sve opcije su bile na stolu prethodnih nedelja i meseci, uključujući i izgradnju zida na granici”, rekao je televiziji N1 portparol mađarske Vlade za međunarodne odnose.

Tanjug

-------------------------------------------------------------------------------- 

LSV: Zastrašujuća odluka mađarskih vlasti

Novi Sad – Liga socijaldemokrata Vojvodine juče je oštro kritikovala odluku mađarskih vlasti da zbog azilanata podignu ogradu na granici sa Srbijom, istakavši da je tako nešto „nezamislivo i zastrašujuće u 21. veku”. „Bez obzira na to što se u komunikaciji građana dve zemlje suštinski ne menja ništa, što će se granica prelaziti na isti način kao i do sada, ograda od bodljikave žice da bi se zaustavili ljudi koji beže od rata i gladi više je od sramote”, navodi ta stranka.

LSV ukazuje i da odluka o podizanju četiri metra visokog zida od bodljikave žice duž granice sa Srbijom, nalik na koncentracioni logor, „više nego jasno dokazuje da je reč o političarima koji duboko ne razumeju vrednosti koje baštine zemlje EU”.


Grčko-turska granica (Foto Rojters)

Ta stranka u saopštenju kritikuje mađarske vlasti i što „preko bilborda, na mađarskom jeziku, poručuju azilantima da ne otimaju poslove domaćem stanovništvu”.

LSV smatra i da je to dokaz da je „ksenofobija u Mađarskoj metastazirala na načine koji su nezamislivi za jednu članicu EU”.

U saopštenju se navodi i da je „premijer Viktor Orban očito zaboravio kako je izgledalo kada su građani zemalja Varšavskog pakta pre samo 30 godina bili ograđeni zidovima i pokušavali da nađu bolji život van granica svoje zemlje”.

Tanjug