Priština suspendovala sporazum o formiranju ZSO

10. 11. 2015. 19:54

 PRIŠTINSKI– Kosovski Ustavni sud djuče  je suspendovao sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština, objavljeno je na sajtu tog suda.

Ustavni sud je odluku doneo jednoglasno.

Formiranje ZSO suspendovano je do konačne odluke ovog suda.

 ------------------------------------------------------------------------------------

Dačić: Odluka kosovskog Ustavnog suda obesmišljava dijalog u Briselu 

BEOGRAD – Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je večeras da je odluka Ustavnog suda Kosova da suspenduje sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) obesmišljava briselski dijalog.

„Odluka kosovskog Ustavnog suda da suspenduje sporazum o formiranju ZSO je nezabeležen slučaj ‎izigravanja dogovora postignutih u prisustvu Evropske unije u Briselu i velika pretnja regionalnoj stabilnosti. Suština Briselskog sporazuma jeste formiranje ZSO i ovaj potez Prištine predstavlja veliki udarac na dijalog u Briselu, koji gubi smisao”, navodi se u pisanoj izjavi Dačića.

On je ocenio da se Priština ruga međunarodnoj zajednici i EU, jer, kako je naveo „uopšte ne postoji mogućnost da neko suspenduje Briselski sporazum”.

„Na potezu su EU i Sjedinjene Američke Države, jer da je Srbija suspendovala neki sporazum, već bi se oglasili sa najoštrijim osudama”, naveo je Dačić.

Ustavni sud Kosova juče je privremeno suspendovao sporazum o Zajednici srpskih opština, saopštio je taj sud.

Na sajtu Ustavnog suda Kosova navodi se da će privremena mera supenzije sporazuma o ZSO biti na snazi dok Ustavni sud ne donese konačnu odluku o tom pitanju.

U Briselu bez komentara na suspenziju sporazuma o ZSO

BRISEL – U Evropskoj komisiji danas nisu hteli da komentarišu odluku kosovskog Ustavnog suda da privremeno suspenduje deo Briselskog sporazuma koji se odnosi na Zajednicu srpskih opština (ZSO).

„Mi ne komementarišemo tekuće pravne postupke”, saopštila je novinarima Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini.

Ona je ponovila raniju izjavu da Brisel od obe strane u dijalogu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine očekuje primenu sporazuma o ZSO.

Ustavni sud Kosova suspendovao je juče sporazum o ZSO, koji su 25. avgusta sklopili predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Isa Mustafa.

Sud će do januara sledeće godine doneti mišljenje da li je taj sporazum u skladu sa ustavom Kosova.