Obeležen dan Centra za mirovne operacije

17. 11. 2015. 14:59

Шлем из мировне мисије у Египту (1956-1967) Фото М. Галовић

U Generalštabu Vojske Srbije u Beogradu je prvi put je obeležen 17. novembar, Dan Centra za mirovne operacije. Ovaj datum se obeležava u znak sećanja na 1956. godinu, kada je u Egipat stigla prethodnica jugoslovenskog odreda upućenog u misiju UN na Sinaj. Goste, među kojima su bili veterani ove misije kojima su uručene plakete (na slici), pozdravio je pukovnik Milivoje Pajović, načelnik Centra za mirovne misije. Trenutno je u 11 misija UN i EU angažovano 327 srpskih mirovnjaka. Inače, pomenuta misija u Egiptu, koja je trajala do 1967. godine, bila je prva i najveća u dosadšnjoj istoriji naše zemlje. Kroz odred, koji je činilo 576 pripadnika, tokom 11 godina prošlo je 14.265 mirovnjaka iz Jugoslavije. Tokom tog angažovanja poginulo je osam jugoslovenskih mirovnjaka.