Dvadeset stanova za najugroženije

17. 12. 2015. 22:00

Уручивање кључева и уговора (Фото О. Јанковић)

Pančevo – Posle godina izbeglištva i mnogo promenjenih adresa, šesnaest izbeglih, prognanih i interno raseljenih porodica, kao i četiri najugroženije domicilne, dobile su ključeve novih stanova u zgradi podignutoj za godinu dana u pančevačkom naselju Strelište. Ovim se privodi kraju projekat socijalnog stanovanja u zaštićenim uslovima „Podrška Evropske unije migrantima i zatvaranje kolektivnih centara u Republici Srbiji”, koji je deo šireg programa podrške EU „Za bolji život”, vrednog 14,2 miliona evra.

Izgradnju objekta sa 20 stanova finansirao je Danski savet za izbeglice u Srbiji, a grad Pančevo kao partner obezbedio zemljište i infrastrukturno opremanje u vrednosti 4,2 miliona dinara, urbanističku i tehničku dokumentaciju i finansijski ga podržao sa dodatnih milion dinara. Suma od oko 450.000 evra, koliko je do sada potrošeno tokom projekta nije konačna. Podvlačenje crte uslediće narednog meseca kada bude završeno još pet montažnih kuća u koje će se smestiti preostali stanovnici centra, poslednjeg u Vojvodini.

Izbeglički centar iz kojeg dolaze novi stanari prvi je otvoren u Pokrajini pre 23 godine. Od tada kroz njega je prošlo 1.500 ljudi, najveći deo izbeglih i 270 interno raseljenih lica. Samo 1996. godine u Pančevu je boravilo 10.000 izbeglica raspoređenih u 13 kolektivnih centara.

Novim stanarima Strelišta uručeni su ugovori, kojima su postali korisnici stanova opremljenih osnovnim paketom nameštaja i belom tehnikom, u koje će se useliti što pre, kako bi Novu godinu prvi put dočekali pod svojim krovom.

Nova trospratnica znači i socijalno zbrinjavanje ugroženih porodica sa dugim izbegličkim stažom, čiji članovi su stariji ljudi, hronično oboleli i mahom nesposobni za rad.

Izgradnjom ove zgrade zaokružen je broj od 191 stana, za čiju izgradnju je, prema podacima republičkog Komesarijata za izbeglice i migracije, potrošeno 56 miliona dinara donatorskih i još 46 miliona budžetskih sredstava.