„Eferalgan" povučen iz prodaje zbog neispravnog pakovanja
Фото сајт Бебац
Pojedine serije sirupa „eferalgan” za snižavanje temperature kod dece, povučene su iz apoteka u Srbiji nakon što su otkrivene poliuretanske čestice u opremi za pakovanje, objavljeno je na sajtu Agencije za lekove i medicinska sredstava Srbije. Reč je o bočicama sirupa od 90 mililitara, koje se povlače iz prodaje iz predostrožnosti na zahtev proizvođača, nakon što je u fabrici primećena nepravilnost na pakovanju, iako do sada nisu zabeležene neželjene reakcije kod dece koja su koristila ovaj lek.
Iz prodaje su povučene serije leka koje imaju rok upotrebe zaključno sa oktobrom 2018. godine i to P-1447, P-2581, P-4737, P-6077, P-8419, P-9468, R-1794, R-1767, R-2228, R-2686, R-3180.
– Proizvođač je obavestio nosioca dozvole u Srbiji da proizvod treba povući, a on je zatim obavestio Agenciju za lekove. Isto je učinjeno i u Crnoj Gori – naglašavaju u ovoj agenciji.
Budući da je preporuka da se sporni lek ne koristi, a da se s druge strane smatra da nije dobro bacati medikamente u đubre kako se ne bi kontaminiralo zemljište, u Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije objašnjavaju da oni koji su kupili sporni lek mogu da ga vrate apoteci. Ali, novac za to im neće biti refundiran.
Ivana Brcan, sa portala „Bebac”, koji je prvi objavio informaciju da je „eferalgan” povučen iz apoteka, kaže da će videti sa udruženjima za zaštitu potrošača da se nađe način da roditelji budu obeštećeni jer su kupili lek koji se povlači sa tržišta.
– Mislim da bi bilo u redu da proizvođač roditeljima koji su kupili neispravan lek, ukoliko ga njemu vrate, daju ispravnu bočicu po sistemu „staro za novo”. Nema mesta panici i razloga za brigu jer nisu primećeni neželjeni efekti kod mališana zbog primene ovog leka. Ukoliko mame i tate primete da dete ima tegobe, moraju da se jave pedijatru – naglašavaju u portalu „Bebac”.
Sporni sirup se kupuje u apotekama bez recepta, a namenjen je za snižavanje povišene temperature i umirivanje blagih i umerenih bolova kod dece, koja imaju od četiri do 32 kilograma. Neželjena dejstva sirupa mogu da budu crvenilo kože, alergijske reakcije, zamor.
Pedijatri sa kojima smo razgovarali napominju da ima dosta lekova na recept koji se propisuju mališanima za iste zdravstvene tegobe, kao što su paracetamol, febricet, brufen.
– Na tržištu su dostupni proizvodi paracetamola koji se mogu koristiti kod dece drugih nosilaca dozvole za promet, ali preporučujemo prethodno obraćanje lekaru – kažu u Agenciji za lekove.
Ono što muči mnoge roditelje je činjenica da se većina serija leka koji je povučen nalazila na našem tržištu od 2013. godine, što govori da su ovaj sirup mnogi mališani već koristili.
U Agenciji za lekove tvrde da nemaju podatak koliko je bočica spornog leka bilo na tržištu, kao ni koliko pakovanja medikamenta treba da bude povučeno sa rafova apoteka.
– Povlače se samo serije za koje postoji sumnja da sadrže poliuretanske čestice u opremi za pakovanje i o kojima je agencija obestila javnost preko svog sajta. Naša ustanova kroz sistem prijavljivanja neželjenih reakcija, nema zabeležene neželjene reakcije na ovaj lek, niti ih je evidentirao nosilac dozvole – dodaju u Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije.