Obama protiv oružja usred oružane pobune

Jelena Stevanović

07. 01. 2016. 09:05

Устаници нису никог повредили, али не искључују окршај с полицијом (Фото Ројтерс/Џим Уркхарт)

Najava Baraka Obame da će pooštriti pravila za prodaju oružja stiže u pravi čas – naoružana samozvana milicija je u Oregonu okupirala zgradu u vlasništvu savezne vlade, pokazujući više nego plastično zašto Amerika mora stane na put neregulisanoj trgovini puškama i pištoljima.

Predsednik je rešio da više ne čeka Kongres, već da izvršnim uredbama pooštri današnja vrlo labava pravila za kupovinu oružja zbog kojih i nasilnici, osuđivani kriminalci i mentalno poremećene osobe na zakonit način dolaze do „robe”. Bez problema su do nje došli i civili čija pobuna na severoistoku zemlje upravo traje: iako ne drže taoce, zauzeli su federalnu zgradu i tvrde da je neće napustiti sve dok savezna vlada ne oslobodi dvojicu njihovih prijatelja.

Da bi stala na put ovakvim ispadima i još gore – masovnim ubistvima kakvih je samo prošle godine bilo koliko i dana u godini – Bela kuća donosi ukaze kojima nalaže prodavcima da ubuduće proveravaju da li su njihovi kupci osuđivani ili hapšeni, da li imaju dosije ili duševnu bolest.

„Moramo da se postaramo da kriminalci, ljudi koji su mentalno nestabilni, oni koji bi bili opasnost po sebe i druge teže dolaze do oružja”, istakao je predsednik Obama.

On je oduvek bio protivnik neobuzdane prakse koja dovodi do masakara, poput onog u Konektikatu 2012, kada je nastradalo dvadesetoro dece i šestoro odraslih, ali nije mogao ništa da uradi zbog protivljenja kongresmena koji su pod uticajem moćnog lobija industrije naoružanja. Zato se i odlučio za ukaz i zaobilaženje Kapitol hila, svestan da republikanska većina (mada ni njegove demokrate nisu pokazale preveliki entuzijazam) neće podržati njegov predlog niti izmeniti zakone.

Predsedavajući Predstavničkog doma Pol Rajan ga je zbog toga odmah osudio: „Predsednik podriva zakonodavnu granu vlasti i vrlo verovatno preinačuje njenu volju. Senat je raspravljao o njegovim predlozima da se ograniči prodaja oružja, ali su oni odbijeni. Predsednik ne treba da izvršnom uredbom menja ono što nije prošlo u zakonodavnoj vlasti.”

Ima i drugih kritičara koji smatraju da je Bela kuća zanemarivanjem Kapitola obesmislila sistem podele vlasti i ulogu Kongresa kao kontrolora izvršne vlasti, ali joj ugledni liberalni mediji poput „Njujork tajmsa” ipak daju za pravo. Smatraju da konzervativci, čiji su donatori – oružari, a glasači – građani ubeđeni da je nošenje revolvera u javnosti njihovo ustavno pravo, nikada ne bi ograničili neobuzdano opskrbljivanje automatima.

Najpopularniji republikanski kandidat za predsednika Donald Tramp poručuje Amerikancima da zbog Obame „uskoro neće moći da kupe oružje” i tvrdi da problem nije u mecima, već u lošem zdravstvenom sistemu, to jest pacijentima sa duševnim problemima. Slobodan promet snajpera ili sačmarica pravda se potrebom za samoodbranom, ali je on olakšao put ekstremistima i duševno obolelima koji kreću u krvavi pir, poput bračnog para koji je prošle godine u Kaliforniji otvorio vatru na dom za osobe sa invaliditetom. Treba reći da je u zemlji opterećenoj strahom od radikalnog islamizma od 11. septembra podjednak broj ljudi nastradao u udarima islamista (poput pomenutog para iz Kalifornije) i udarima belih, radikalno desničarskih, rasističkih napadača, poput supremacioniste koji je prošle godine ubio devetoro ljudi u afroameričkoj crkvi u Severnoj Karolini.

Ljudi koji su u subotu upali u zabačenu i u tom trenutku praznu zgradu rezervata u Oregonu povezani su sa takozvanim patriotama i borcima za slobodu, koji su u više navrata od dolaska Obame na vlast demonstrirali pod punom „ratnom opremom”, zahtevajući kraj „tiranske vlade” i iznoseći uvrede na račun Afroamerikanaca, Meksikanaca i muslimana. Tvrde da ih je 150 i da neće napustiti prostorije dok vlasti ne oslobode dvojicu farmera osuđenih na pet godina robije zbog podmetanja požara na državnom zemljištu. Nemaju taoce i nisu pucali, ali ističu da će se sukobiti sa policijom „ako pokuša da ih skloni”. Otac i sin koji su osuđeni na zatvor dobrovoljno su se u ponedeljak odazvali na služenje kazne, ograđujući se od militanata, pa vlasti poručuju pobunjenicima da više nemaju razlog da protestuju i da smesta napuste zgradu.

Policija i FBI ih zasad ne diraju, smatrajući da bi to pokrenulo talas nasilja. Nije mali broj onih koji se pitaju da li bi federalci pokazali takvo strpljenje i da su saveznu zgradu okupirali naoružani crnci ili muslimani i da li bi se i tada čekalo da se ustanici sami povuku ili bi svi oni već bili ubijeni kao „teroristi”.