Protest novinara ispred Vlade Srbije

11. 01. 2016. 21:16

(Фото Бета)

U Beogradu se ispred Vlade Srbije okupilo oko 300 ljudi na protestu „Novinari ne kleče/predsedniče vlade, ko je ministar odbrane” i zatražilo smenu ministra odbrane Bratislava Gašića zbog seksističke uvrede upućene novinarki B92.

Na ulaz u Vlade Srbije postavljen je plakat sa siluetom novinarke iznad koga piše „jedna novinarka”, a novinari su nosili papire na kojima je pisalo „Follow me” i „Novinari ne kleče”, prenosi Beta.

Novinarka Antonela Riha pročitala je proglas u kojem je navedeno da se pored Gašićeve smene traži i da se obezbede uslovi za izveštavanje u javnom interesu, da pre svega nosioci važnih političkih funkcija ravnopravno tretiraju žene.

Zahteva se i da se povodom izjava Gašića oglasi i ministar kulture i informisanja Ivan Tasovca i da objasni šta je on to radio u vreme svog mandata.

U proglasu se traži i da se po tom pitanju oglasi poverenica za ravnopravnost Brankica Janković, a ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović da kaže odakle mu informacije sa kim se sastaje i o čemu razgovara predsednik NUNS-a Vukašin Obradović i da kaže da li je Obradović praćen.

U proglasu se traži da se vlasnici, menadžeri i urednici medijskih kuća odupru političkim pritiscima i obezbede novinarima makar minimum njihovih radnih prava.

Riha je kazala da organizatori protesta ne podržavaju dolazak predstavnika političkih stranaka na skupove „Novinari ne kleče” i da bi bilo bolje da rade u javnom interesu i odgovaraju na novinarska pitanja.

Prvi protest, „Novinari ne kleče/Smena Gašića” održan je u Beogradu 7. decembra, nekoliko dana nakon uvrede Gašića, a drugi „Novinari ne kleče/Predsedniče Vlade, održite obećanje”, 21. decembra u 10 gradova Srbije.

Premijer Aleksandar Vučić početkom decembra izjavio je da će pokrenuti proceduru za Gašićevu smenu, ali to još nije učinio, te Gašić i dalje obavlja dužnost ministra.

Protest novinara je kao i prethodni put održan u nekoliko gradova u Srbiji.

Možda je novinarstvo pokleklo, ali politika je pala još niže

Oko 150 ljudi okupilo se na protestu „Novinarke i novinari ne kleče” na centralnom gradskom Trgu slobode u Novom Sadu i ponovo zatražili smenu ministra odbrane Bratislava Gašića zbog uvredljivih izjava koje je uputio novinarki Zlatiji Labović. Okupljeni su nosili transparente i bedževe na kojima je pisalo „Novinarke i novinari ne kleče” i najavili da neće prestati da se okupljaju dok god Gašić ne bude smenjen.

„Možda novinarstvo jeste pokleklo, ali politika je pala još niže”, kazala je novinarka Maja Živanović ispred Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV).

Ona je zatražila da političari garantuju novinarima da će im u predstojećoj kampanji za lokalne i pokrajinske izbore omogućiti da svoj posao obavljaju bez pritisaka, pretnji i ucena.

Članica Izvršnog odbora NDNV-a Branislava Opranović ocenila je da je Bratislav Gašić samo simbol aktuelne vlasti.

„Nije svejedno ni ko će doći umesto njega. Ako će doći neki novi Gašić, onda ništa nije urađeno”, kazala je Branislava Opranović.

LGBT aktivistkinja Jelena Anđelovska kazala je da u Srbiji zločinci mirno žive, dok žene svakodnevno trpe nasilje i ocenila da novinari treba da bojkotuju političare poput Gašića, jer njegove izjave daju podstrek nasilnicima.

„Bitno je da istrajemo u protestima. Ulica jeste naša i niko nam je ne može oduzeti”, kazala je Anđelovska.

Željko Stanetić iz Vojvođanskog građanskog centra poručio je da vlasti moraju da pruže garancije da se Gašić, nakon smene, više nikada neće naći ni na kakvoj javnoj funkciji.

Tokom održavanja skupa desio se i verbalni incident kada je jedan prolaznik okupljenima doviknuo: „Ustaše, marš iz Novog Sada!”, nakon čega ga je legitimisala policija.

Među okupljenima bilo je i aktivista opozicionih stranaka.