EU: sedam država blokiralo „Šengen"
(Фото Ројтерс)
Brisel – Evropska komisija (EK) saopštila je da je Austrija odlučila da „zbog situacije s imigrantima koja je izmakla kontroli” do februara produži uvedeni nadzor unutrašnjih šengenskih granica, koji je na snazi od septembra prošle godine.
Time je ukupno sedam država Evropske unije zavelo takav privremeni granični nadzor unutar šengenskog prostora, izjavila je predstavnica za štampu u Evropskoj komisiji Nataša Berto.
Mediji u EU prenose i najavu vlade u Ljubljani da će uvesti proveru pasoša i identiteta putnika na slovenačkim granicama.
Nataša Berto je navela da su, na temelju šengenskih odredaba za „iznimne prilike”, Švedska, Danska i Norveška zavele nadzor na svojim međama.
Ona je dodala da su zbog procene da se radi o vanrednoj situaciji, što je saglasno šengenskim pravilima, takve mere preduzele Austrija, Francuska, Nemačka i Malta. „Austrija je Evropsku komisiju već u septembru obavestila da uvodi privremeni nadzor na unutrašnjim šengenskim granicama, saglasno statutu i odredbama ’Šengena’”, objasnila je Nataša Berto.
Vlada u Beču je sad EK u Briselu stavila do znanja da je „produžila tu privremenu graničnu kontrolu do februara zbog toga što je situacija s imigrantima izmakla kontroli”, prenosi Beta.
Mediji u EU su preneli i izjavu predstavnika austrijskog ministarstva spoljnih poslova da bi „sledeća etapa mogla biti uvođenje kontrole na slovenačkim granicama”.
Italijanski listovi javljaju da je to zabrinulo vlasti u Rimu jer bi se moglo desiti da se migranti nagomilaju na italijanskim granicama, ako više nemaju pravo prolaza preko Austrije i Slovenije.
Rimske vlasti su se uznemirile i zbog toga što su se nemačka kancelarka Angela Merkel i njen ključni stranački parter, bavarski premijer Horst Zehofer dogovorili da mnogo brže odbacuju zahtev za azil migrantima koji dolaze sa severa Afrike.
Reč je o Maroku, Alžiru i Tunisu, gde bi imigranti, koji u druge delove EU dolaze preko Italije, bili vraćani po ubrzanom postupku, ali je problem što to nisu „bezbedne zemlje” u pogledu vladavine prava i demokratije.
Stranka CDU kancelarke Merkel i njena partnerska bavarska partija CSU žele da ubede glavnog partnera u vladi, socijaldemokratski SPD, da usvoje zakon sličan onome koji je uveden za države zapadnog Balkana, a to znači da ljudi iz tih zemalja praktično nemaju nikakvih mogućnosti za azil.