Đoković: To je pravi kriminal
У доброј форми: Ђоковић са тренером Бекером Фото М. Бабић
Od našeg izveštača
Melburn - Drugi je dan, ali duhovi se ne smiruju. Teniski svet su prekjuče žestoko potresle optužbe o nameštanju rezultata koje je Bi-Bi-Si izneo na videlo iz tajnih dosijea. Zemljotres je prošao, ali tle se još ne smiruje.
Reakcije su i dalje veoma različite, neki igrači sami otkrivaju da su im pare za nameštanje nuđene, svi naravno kritikuju one koji su to uradili, ali i traže da se krivci imenuju. Jer, iskreno rečeno, ovako teške optužbe bez ijednog imena pomalo čudno deluju.
Skoro cela svetska štampa u naslove stavlja Đokovićevu izjavu da mu je pre sedam godina nuđeno 200.000 dolara da namerno izgubi meč u Sankt Peterburgu, na turniru na kome nije ni igrao.
Već postoje nagađanja da je ova priča lansirana da bi se broj 1 destabilizovao i tako put do australijske titule otvorio nekim drugim teniserima, ali to ne drži vodu iz prostog razloga.
Da je bilo ko želeo ovako da izbaci šampiona iz koloseka, lansirao bi priču pred polufinale ili finale, kada je opasnost po njega mnogo veća. Ovako, dok na red dođu opasniji rivali, cela afera o nameštanju će pasti u zaborav, jer u medijima sve traje nekoliko dana, a Đokovića u tom periodu nema ko da ugrozi.
– Za mene je to pravi kriminal! Takvim stvarima nema mesta u sportu, pogotovo ne u tenisu – istakao je Đoković povodom priče o nameštanju. On danas oko 11 časova po srpskom vremenu igra poslednji meč na Rod Lejver areni protiv francuskog autsajdera Alija.
Danijel Kelerer, Austrijanac koji je doživotno diskvalifikovan zbog raznih incidenata, kaže da mu je tri puta nuđeno nameštanje.
– U Čenaju mi je ponuđeno 50.000 dolara da izgubim od Davidenka, potom u Parizu duplo da izgubim u dva seta, a više od 50.000 dolara u Moskvi. Nisam ništa prihvatio. Veoma je lako namestiti meč. Igrate dobro a onda odservirate duplu, izgubite jedan brejk po setu i gotovo. Publika ne zna kako je lako gađati pored linije.
Tanasi Kokinakis, mladi Australijanac koji ne igra zbog povrede, otkrio je da je i njemu nuđeno da namesti meč.
– Naravno da nisam pristao. Ljude koji su mi nudili, nikada u životu nisam video ni pre ni posle.
Na listi osumnjičenih za nameštanje rezultata izgleda da je Fernando Verdasko. Nekoliko puta su prvi setovi njegovih mečeva u prošloj sezoni imali neobičan tok.
– Ljudi svašta pričaju a to je nemoguće kontrolisati – demantovao je takve priče.– Da mogu, ja bih ukinuo klađenje, ali ne mogu. Niko mi nikada nije ponudio da namerno izgubim.
Endi Mari se obrušio na teniske biznismene.
– Hipokrizija je da je jedan od glavnih sponzora turnira bukmejkerska kompanija. Igračima nije dozvoljeno da ih kladionice sponzoriše, a turnirima jeste. Mislim da je to veoma čudno.
Inače, rasplet afere je juče krenuo u neočekivanom pravcu. Troje članova borda Australijske teniske federacije su podneli ostavke, domaći mediji tvrde da je to povezano sa ovim skandalom, ali niko još nije obelodanio – kako i zašto.