Meta je rekord koji Španovićka ne priznaje

13. 02. 2016. 22:00

Добар спринт услов за дуге скокове: Ивана Шпановић (Фото Н. Неговановић)

Naša rekorderka u skoku udalj, ali i u sprintu na 60 m u dvorani je nastupila na Juniorskom prvenstvu Srbije van konkurencije kao sprin- terka i 60 metara pretrčala za 7,36 sekundi – pet stotinki više od njenog prošlogodišnjeg rezultata (7,31). 

Trener Goran Obradović nije promenio mišljenje kada je u pitanju taj rezultat:

– Ni Ivana ni ja ne priznajemo taj rezultat i taj rekord. Podsetiću vas da je start bio neregularan, ali da starter nije podigao zastavicu da poništi start. Trka je završena, pobedničko Ivanino vreme je bilo 7,31 i više nije postojala mogućnost da se trka poništi. Zato je taj rezultat priznat kao rekord. Jedini način da ne bude priznat je da Ivana ne ode na doping kontrolu, međutim to bi bila mnogo veća greška…

Zbog toga se tandem Španović – Obradović, priprema da vrlo brzo postavi novi državni rekord koji će i sami priznati.

– Trka od 7,36 pokazuje da Ivana ulazi u formu. Postigla je odličan rezultat, a to je veoma teško bez jake konkurencije. Sledećeg vikenda na državnom prvenstvu u seniorskoj konkurenciji, koje će se održati u novoj atletskoj dvorani, konkurencija će biti mnogo jača i to je prilika za novi rekord. Neka bude ponovo 7,31 i oboje ćemo biti zadovoljni – rekao je Obradović.

Pre sprinta u Beogradu Ivana Španović će skakati na IAAF „permit” mitingu u Stokholmu u sredu 17. februara u veoma jakoj evropskoj konkurenciji – naravno ako ne računamo izostanak ruskih skakačica, koje se do ukidanja suspenzije IAAF takmiče samo u domaćoj konkurenciji (najbolji rezultat trenutno ima Ana Misočenko – 6,76 m). Pored Ivane Španović, nastupiće tri Britanke, među kojima je i druga skakačica sveta u 2015. Šara Proktor, tri Šveđanke i po jedna Estonka i Špankinja.

– Kada je u pitanju miting u Stokholmu sigurno je samo da niko neće daleko skakati. Zaletište u „Glob areni” nije na tartanu, već na izdignutim daskama i zato se tamo ne mogu ostvariti velike daljine. Kada je Ivana pobedila u Stokholmu pre dve godine dovoljan joj je bio skok od 6,56 m – dodao je Obradović.

Mnogo bolji skok nego u Stokholmu, pa i bolji od od 6,79 m koji je postigla u Diseldorfu na prvom nastupu u sezoni, Španovićeva i Obradović planiraju za 1. mart i međunarodni miting „Srbija open” u Beogradu.

– Ivana najviše voli da se takmiči kod kuće, u Srbiji. Sada imamo novu atletsku dvoranu U Beogradu, publika će biti uz nju i mogu da obećam „žestoke” skokove – rekao je trener Goran Obradović.

To bi moglo da znači da će se naša najbolja atletičarka vratiti na prvo mesto na svetskoj rang listi, pošto je njen rezultat od 6,79 m četiri dana kasnije nadmašila Beloruskinja Nastasja Mirončik Ivanova skokom od 6,84 m u Minsku.

Beloruska atletičarka je još 2012. postavila lični rekord preskočivši 7,08, ali nikada na velikim takmičenjima nije osvajala odličja – sem srebra na Svetskom juniorskom prvenstvu 2008. kada ju je pobedila baš Ivana Španović.