Advokat traži oslobađajuću presudu za Marka Miškovića

Dorotea Čarnić

17. 02. 2016. 18:39

Марко Мишковић испред суда (Фото Д. Чарнић)

Advokat Aleksandar Popović zatražio je u završnoj reči da Specijalni sud oslobodi optužbi Marka Miškovića, sina biznismena Miroslava Miškovića, kome se pripisuju zloupotrebe u poslovanju sa putarskim preduzećima, kao i utaja poreza. Branilac je, kroz analizu dokaza, ocenio da mlađi Mišković, za koga je tužilaštvo ranije tražilo 10 godina zatvora, nije počinio nijedno krivično delo i da je optužnica njegova najbolja odbrana.

Popović je rekao da tužilaštvo nije dokazalo da je bilo ko od okrivljenih učinio nešto nezakonito, a postupci u poslovanju PZP-a, koji im se pripisuju, nisu bili zabranjeni u vreme kada su se dešavali.

– Marko Mišković nije imao ovlašćenja pravnog lica, niti je ikada ušao u putarska preduzeća. On nije imao svojstvo kontrolnog akcionara koje mu tužilaštvo imputira kroz vlasništvo. To je suviše posredno i nikakva kontrola ne postoji. Kredit „Hemslejda” dat za PZP „Niš”, dokapitalizacija, trgovanje na berzi, unošenje akcija i formiranje konzorcijuma bile su zakonite radnje – naveo je branilac.

On je dodao da je teško razdvojiti Marka Miškovića od njegovog oca, kome je, podsećamo, postupak odvojen zbog bolesti. Naglasio je da nijedan svedok, niti drugi okrivljeni, ne pominju Marka Miškovića u vezi sa bilo kakvom odlukom, ocenivši da su putarska preduzeća propala zbog državnog duga od 42 miliona evra i da je jedini oštećeni u tome prvooptuženi Milo Đurašković.

Odluke Marka Miškovića u preduzeću „Mera” bile su, ukazao je njegov advokat, samo u vezi sa fudbalskim klubovima i snimanjem filmova, a putarska privreda nikada ga nije zanimala. Govoreći o optužbi za utaju poreza, branilac je ocenio da je reč o rezervnoj optužnici.

– „Mera invest” tužila je Srbiju Upravnom sudu tražeći da se utvrdi poreska obaveza i taj spor nije okončan. Marko ni danas ne beži od poreske obaveze, ali oko toga se još spore institucije. Katedra za poresko pravo tvrdi jedno, a tužilaštvo drugo. Ako bi sud ovde osudio okrivljene za poresku utaju, moglo bi se dogoditi da Upravni sud tu odluku poništi – naveo je Popović.

On je kazao da je 2005., u vreme navodnih krivičnih dela, Marko imao 23 godine i bio student koga nisu zanimale poslovne aktivnosti njegovog oca. Advokat je zaključio da je nelogično zaključiti da su ozbiljni poslovni ljudi, Miroslav Mišković i Milo Đurašković, konsultovali njega u vezi sa poslom u putnoj privredi.

Podsećamo, u ovom postupku Tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je da na 15 godina bude osuđen Milo Đurašković i to zbog zloupotrebe položaja odgovornog lica, dok je za Marka Miškovića zbog zloupotrebe i poreske utaje tražilo 10 godina zatvora.