Haos u Pireju i na ostrvima
Избеглице "окупирале" пирејску луку (Фото АП)
Od našeg dopisnika
Atina - Haos u pirejskoj luci traje već nedeljama,s tim što je sada među migrantima prisutna i panika koja preti da preraste u ozbiljne nerede. Odluka grčkih vlasti da se otpočne sa raščišćavanjem glavne grčke luke koje „pod okupacijom” drži pet hiljada migranata,završio se sa incidentima u kojima su učestvovale desetine migranata.
Naime,posle saopštenja da se jedan od putničkih terminala zatvara i da migranti treba da autobusima budu prebačeni u prihvatne centre,počele su scene,protesti...
Desetine migranata pokupile su stvari i preselile se u druge terminale gde i tako,ljudi bukvalno leže jedan na drugom.Drugi su opet, legli na prolaze za putnička i teretna vozila uz poruku da će „samo mrtvi napustiti Pirej!“
Uzvikivali su „otvorite granice,mi smo ljudi”,a onda su počeli da divljaju,da uništavaju parkirane automobile...U jednom trenutku jedan muškarac je zgrabio bebu od dva meseca i držeći je visoko iznad glave pretio da će se sa njom baciti u more.
Lučke vlasti su već u pismu upućenom javnom tužilaštvu tražile odgovornost za stanje u pirejskoj luci koja je pretvorena u izbeglički kamp,u kojoj nema normalnog putničkog i transportnog saobraćaja,koja je postala đubrište,koja se svakodnevno uništava,u kojoj su na meti nezadovoljstva putnička vozila...
Lučke vlasti koje su same pokušale da regulišu sitiaciju,postavljaju pitanje čija je odgovornost za bezbednost imovine i ljudstva,putnika i,na kraju krajeva - hiljade migranata.
Vlada je,opet,saopštila da do 12.aprila luka mora da bude raščišćena i vraćena putnicima.Određeni koraci su preduzeti,ali stiče se utisak sa velikim zakašnjenjem jer će sada biti vrlo teško ubediti očajne migrante da puta u Evropu nema i da je jedina solucija-prihvatni centar.
Nesumnjivo,moraće da se primeni sila jer dobrovoljno niko od pet hiljada migranata ne namerava da uđe u autobuse koji ih danima čekaju.
Generalni sekretar za migracionu politiku Vasilis Papadopulos upozorio je mnogobrojne TV ekipe da će,narednih dana,svako snimanje u pirejskoj luci biti sprečeno.Dakle,treba očekivati energične mere i snažnije prisustvo vojske i policije kako bi se situacija održala pod kontrolom.