Protiv mene je uvek ista ekipa
(Фото: Драгослав Жарковић)
Zbog toga što je Čačak po svim pokazateljima i prošle godine bio najuspešnija lokalna samouprava, što je jedini grad sa suficitom budžeta, bez dinara duga, čija sva javna preduzeća posluju pozitivno, što ima najviše obdaništa i sportskih hala u odnosu na broj stanovnika, što ima najveću vodovodnu mrežu i asfaltiran put do svakog sela, što je urađeno još mnogo stvari – Velimir Ilić je, kaže, rešio da „stane na crtu” onima koji sve to nipodaštavaju. Posle četiri ministarska mandata, lider Nove Srbije i ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije, izlazi na izbore 24. aprila kao kandidat NS-a za gradonačelnika Čačka, na čijem je čelu bio od 1996. do 2004.
U razgovoru za „Politiku” ističe da se mnogo šta promenilo za 20 godina vlasti Nove Srbije u ovom gradu, preturio je preko glave i posledice bombardovanja i peti oktobar i neke „nesrećne” privatizacije...
– Moj sin se rodio kad sam bio godinu dana gradonačelnik, a evo, on sad ide na glasanje. Svašta se promenilo. Ali, Čačak je u jednom trenutku bio najveći hit u svetu. Onda dođu neki kao Dveri i ništa im ne valja. Četiri godine u Čačku traje hajka Dveri na Novu Srbiju i na mene lično. Stalno se bune što smo, evo, 20 godina na vlasti. To je kao da sad neko kaže da Novaku Đokoviću treba zabraniti da igra tenis, zato što nema smisla da stalno on pobeđuje na turnirima i da treba sad malo i neko drugi da pobeđuje. Nisam čuo da su te Dveri nekad napadale Nenada Čanka...
Čanak nije tamo na vlasti?
Ali jeste stranka na nivou Srbije. Nikad nisu napali Kostreša, Pajtića, nisam čuo da su nešto ružno rekli o Borisu Tadiću, Čedi, bilo kome od političara.
Vi ste simbol vlasti u Čačku?
Ja nemam veze sa lokalnom upravom, ja sam bio ministar u vladi koji je pomagao celu Srbiju, radio, gradio, ali oni su nas fiksirali. Znam da su i napravljeni zbog toga... Zato sam ja hteo da Nova Srbija i ja kao predsednik NS-a izađemo sami pred građane i da vidimo da li oni misle tako.
Ali, tamo protiv vas nisu samo Dveri, nego i vaš koalicioni partner s republičkog nivoa. Žestoki su okršaji između vas i Miluna Todorovića, naprednjačkog kandidata za gradonačelnika?
Znate kako, njegov gazda Kole (Milenko Kostić, vlasnik „Auto Čačka”, u kome je Todorović direktor, prim. a.) bio je perjanica JUL-a. On je bio predsednik Okružnog odbora JUL-a za Moravički okrug i tada smo se prvi put sudarili na izborima i, naravno, pobedili. Pa je posle bio u ekipi Đinđića, pa su onda i Milun Todorović i Kole bili desna ruka Borisa Tadića i Šutanovca, oni to i ne kriju.
A sada su kod Vučića...
Shvatite, to je stari sukob koji traje godinama. Oni su uvek nama bili protivnici na izborima, samo su presvlačili dres. Ali, Kole je stalno bio pozadina. Ja nisam mali, ja živim u tom gradu. I ljudi iz Dveri stalno su sedeli kod Koleta...
Jeste li možda pitali Aleksandra Vučića zašto je s tim ljudima?
Ne. Nije reč o tome, znate šta je meni smetalo: onog dana kad je Vučić dolazio u Čačak kad su bile poplave, Kole i Milun Todorović došli su sa mnom da razgovaraju, da me zamole da se kandidujem, da bi to privrednicima odgovaralo... Bili smo zajedno na ručku i dogovorili se da se ja kandidujem.
U ime zajedničke liste?
Najverovatnije, ne znam. Uglavnom su me molili da se kandidujem u ime Čačka, da uozbiljimo stvar, zbog svih političkih trzavica u gradu... I kad sam ja objavio kandidaturu, oni su sutradan objavili da se kandidovao i Milun Todorović. E, to je meni zasmetalo. To je bilo neljudski, nekorektno i vrlo pokvareno.
Je li tu ikakvu ulogu imao Vučić?
Ne, nemam pojma. Vučić je okej, ja sam s njim u sasvim dobrim odnosima i bilo je vrlo korektno s Vučićeve strane sve. On je rekao – dobro, idite posebno, pa ko pobedi. E, onda su oni nama uzeli člana veća iz NS-a Ostoju Mijailovića, preveli kod njih i postavili ga za šefa Izbornog štaba. A taj isti Ostoja je mesec dana pre izbora sa zamenikom gradonačelnika Lukovićem otišao u Poresku upravu, gde su prijavili Kostića i Todorovića, kao direktora, za utaju poreza od 1,2 miliona. Onda sam ih ja skupio, izmirio, da ne idu jedan na drugog. Onda je Kostić rekao da je Luković upropastio jednu fabriku... I sad su svi zajedno.
Protiv vas?
Protiv mene. A kad je Mijailović bio kod mene, oni su ga zvali kontroverzni biznismen i Sekač, ja znam zašto. A sad nije više Sekač, sad je opasan biznismen. E, to je taj sukob koji nema veze sa SNS-om. To je naš lokalni problem koji tinja godinama.
Priča se da postoji dogovor između vas i Vučića da vas njegovi podrže da budete gradonačelnik Čačka?
Ma ne, nismo nikad na tu temu pričali, niti je on znao da sam se kandidovao. Vučić je sa mnom pričao o drugim temama koje su bitne za izbore i oko izbora. Što se tiče njega, on je bio vrlo korektan, nije hteo da ulazi u te sukobe. Jednom je i rekao: „Dobro, vi na lokalu raščistite svoje stvari”. Ali bitno je da smo mi na republičkoj listi zajedno, ja sam pozvao sve Čačane i sve članove Nove Srbije, podržaćemo Vučića da pobedi.
Kako izgleda voditi kampanju na lokalu protiv stranke ili predstavnika stranke s kojom ste zajedno na republičkom nivou? Na konvenciji u Čačku su vas baš izviždali.
Ja ne vodim kampanju protiv stranke, samo iznosim činjenice. Ta ekipa je dovedena pred same izbore, tu je bio drugi kandidat SNS-a, pa je promenjen uoči predaje liste.
Odustao je advokat Ćalović. Kaže, zato što je čuo za taj navodni dogovor s Vučićem.
Ma to je priča koja ne pije vodu. Prvo, ja njega i ne znam, nikad nismo razgovarali, a drugo, nikad s Vučićem nisam pričao o tome. On je bio dugo godina advokat ovog Ostoje Mijailovića i on ga je doveo tu. Znam samo da je sin jednog čoveka, koji je takođe advokat i koji je bio u SPO-u, koji se stalno kandidovao protiv mene – i gubio. To je jednostavno neka stara utakmica.
Sudeći po rejtinzima nema sumnje ko će formirati buduću vladu. Hoće li neko iz NS-a biti u toj vladi? Imate li kakav dogovor s Vučićem?
Ne. Nismo još razgovarali na tu temu ko će, šta će... Želimo prvo da se završe izbori, da se stave rezultati na sto, pa će onda, kao i uvek što je bilo, biti razgovora oko toga.
Mnogi misle da se niste snašli kao ministar, da ste bili prilično nevidljivi, a s druge strane, kad se i pojavite, to je bilo uz kritiku da niste dobro odradili posao vezan za neke trenutne vanredne okolnosti... Kako biste vi ocenili svoj rad?
Ja svoj rad cenim odlično, jer sam učinio sve što je moglo da se učini. Da je više bilo para – više bismo uradili. Ali, ljudi ne znaju i mešaju neke stvari, a ja nisam hteo da ulazim u neke sukobe, niti sam imao vremena da objašnjavam. Tačno je da ministarstvo nosi taj naziv, ali onaj deo koji spasava, koji ide kad je vanredna situacija, nalazi se u MUP-u. Moj tim je radio inženjerski deo posla – vidite koliko ima projekata na mom stolu, u mojoj torbi. Svi projekti su predati Kancelariji (koju vodi Marko Blagojević, prim. a.), koja opredeljuje sredstva za izvođenje radova i određuje prioritete izvođenja prema finansijskim mogućnostima. Ali, završili smo zaštitu Tekije, sanirali klizišta u Ljuboviji, Lebanu, Trgovištu...
Ali, neki građani Čačka i tog kraja zameraju vam što su opet poplavljeni. Opet je Morava napravila štetu, kao i Čemernica, Bjelica...
Da bi se sredile te reke treba 1,25 milijardi dinara. Ali tih para trenutno nema. Za Lučane treba 260 miliona, za Požegu 360 miliona dinara. Da bi se sredili i obezbedili rečni tokovi u Srbiji treba dve milijarde evra. Ali, mi smo uvek dežurni krivci – i za ono što ne stigne Kancelarija, i za ono što ne urade „Srbijavode”, i kad padne neki most. A ja nemam nikakve nadležnosti nad tim. Ja radim neki drugi posao i meni je po Zakonu o ministarstvima definisano da direktno radim po nalogu premijera.
Da li je on zadovoljan vašim radom?
Sve što mi je dao da uradim ja sam uradio šampionski, na vreme i rekordno.