Mari prvi finalista u Rimu

14. 05. 2016. 20:04

Енди Мари је у Риму веома лако стигао до борбе за пехар (Фото: Ројтерс/Алесандро Бјанки)

Endi Mari je ubedljivo, bez izgubljenog seta, stigao do finala masters turnira u Rimu. Sa 6:2, 6:1, protiv mladog Francuza Luke Puja, za svega sat vremena, obezbedio je da drugu nedelju za redom igra za trofej na šljaci. Koliko je njegov mladi rival imao sreće na putu do najvećeg uspeha i najvišeg plasmana u karijeri (ušao u žreb uprkos porazu u kvalifikacija, bio slobodan u prvom kolu, do polufinala stigao predajom Monaka), toliko je i Škot imao otvoren prostor do današnjeg finala. Osim 12. nosioca Gofana, za rivale je imao Kukuškina, Šardija i ovog neiskusnog Francuza, dok je Vavrinka neočekivano ispao iz njegove polovine žreba.

Ovog puta je prvi nosilac i četvorostruki šampion Rima Novak Đoković imao znatno teži žreb, sa Rafaelom Nadalom u četvrtfinalu i Keijem Nišikorijem u polufinalu. Velika preživljavanja u 49. derbiju sa španskim matadorom (7:5, 7:6) mnogo su više istrošila našeg asa, kome i ovaj termin polufinala ostavlja daleko manje vremena do finala nego Mariju. I sam je to istakao:

– Sačuvao sam živce u ključnim trenucima, iako sam oba seta počeo vrlo nervozno. Iako je pobeda maksimalna, osećam se kao da smo igrali pet setova. Imao sam i sreće u važnim trenucima, ali uspeo sam da ga izbacim iz sigurne zone, nisam mu dozvolio da svaki put može da odigra barem sličan udarac. Mislim da je igrao veoma dobro, trudio se da bude agresivan, da ulazi u teren. Na kraju, izgleda da sam ja imao više sreće.

Velika pobeda posle zaostatka u oba seta, povećanje razlike u međusobnim susretima na 26:23, kao i eliminacija jedinog rivala u trci za rekordni broj titula na masters turnirima, gde Novak vodi sa 29:28, sve će to dobrim delom nadoknaditi zamor i pritisak na najboljeg tenisera sveta, uoči daleko važnije borbe na Rolan Garosu:

– Pobeda protiv Nadala na šljaci je najveći uspeh – ujedno i najteži zadatak u našem sportu. Moram da budem zadovoljan načinom na koji sam se nosio u ključnim momentima, protiv jednog od najvećih rivala, na njegovoj omiljenoj podlozi. Ne treba da se zaboravi da je u dobroj formi. Osvojio je Monte Karlo i Barselonu, igrajući veoma dobro prethodnih nedelja. Ovaj uspeh mi daje dodatno samopouzdanje pred nastavak turnira – zaključio je naš teniser uoči polufinala sa Nišikorijem.

Na drugoj strani, Nadal je skromno i ponizno prihvatio poraz:– Srećan što sam bio deo neizvesnog meča, moram da mu čestitam, odigrao je sjajno. Odigrali smo predivan meč. Danas nisam imao sreće, ali kada neko pobeđuje toliko kao što to on čini poslednjih godina, to je veoma važno. U ključnim trenucima je pronalazio sjajne udarce. To je to! Srećan sam što sam deo ovog rivalstva. Govorićemo o tome kada završimo karijere, nadam se da to neće biti uskoro. Osećam se i srećno i nesrećno što igramo u istoj eri...